Onlar engelli değil, farklı bireyler…

1 Aralık 2019 Pazar 17:12

Onlar engelli değil, farklı bireyler…

Onlar engelli değil, farklı bireyler…

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Ereğli Meslek Yüksek Okulu (MYO) Tasarım Bölümü Grafik Tasarım Programı öğrencileri, özel bir alış veriş merkezinde düzenledikleri sosyal sorumluluk projesi ile dikkatleri çektiler.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Karadeniz Ereğli Meslek Yüksekokulu tasarım bölümü öğrencileri bu dönemde Öğretim Görevlisi Derya Erarslan öncülüğünde toplum için yarar getirecek sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha eklediler. "Engelli değil farklıyız" teması ile yola çıkarak "Farklıyız Özeliz Hep Birlikte Güzeliz" sloganı ile Otizmli çocuklar ve aileler ile bir araya gelen proje öncülüğündeki öğrenciler farklı etkinlikler yaparak onların Bizler ile eşit olduğunu sadece de davranış farklılıklarının olduğunu dile getirerek Otizmli çocuklara güzel bir hafta sonu yaşattılar.

Temel amacı, insanların engellilere bir nebze daha doğru yönden bakmalarını sağlamaya çalışmak olan proje de otizmli ve otizmli olmayan çocuklar için tiyatro, yüz boyama, parmak baskı, balon uçurma gibi etkinlikler gerçekleştirildi. “Otizm için neler yapılabilir ve otizmli çocuklara nasıl davranılır” başlıkları altında sunum gerçekleştiren öğrenciler, minik kardeşleri ile bire bir ilgilenerek onlarla keyifli dakikalar yaşadı. Gerek aileler gerekse de alış veriş merkezine gelen vatandaşlar tarafından öğrencilerin bu projesi büyük takdir topladı.

Yapılan proje ile ilgili olarak açıklamada bulunan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Ereğli Meslek Yüksek Okulu (MYO) Öğretim Görevlisi Derya Erarslan “Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Ereğli Meslek Yüksek Okulu (MYO) olarak amacımız öğrencilerimizle birlikte Otizm konusunda farkındalık yaratmak istedik. Burada Otizmli çocuklarımız ile diğer çocuklarımız bir ara etkinliklere katıldılar. Yapılan etkinliklerde birlikte rol aldılar. Karadeniz Ereğli’de yaşamlarını sürdüren otizmli çocuklarımız için bir etkinlik gerçekleştirerek onların birer engelli olmadığını; otizmli insanlarda farkındalık yaratarak onların da bizlerle eşit seviyede olduğu gerçeğini hatırlatmak istedik. Öğrenci arkadaşlarımız da bu amaç için çok destek ve gayret gösterdi. Tekrar söylememiz gerekirse otizmin engellilik ya da hastalık değil farkındalık olduğuna inanıyoruz” dedi.

Etkinlik projeyi gerçekleştiren Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Ereğli Meslek Yüksek Okulu (MYO) Öğretim Görevlisi Derya Erarslan, öğrenciler Asuman Altun, Özgünay Öztürk, Yeliz Başel, Rabia Can, Şevval Şavlı, Ayşegül Kanber, Burak Akhan, Halilcan Tunç, Yalçın Arıcan, Gizem Bütüner, Nevzer Kumkapı, Berkant Şenel, Ahsen Şen, Recep Çağtay Şen, Melek Tan, Selinay Çınar, aileler ve çocukların hatıra fotoğrafı çektirmesi ile sona erdi.

Yorumlar