Maden bölgesi ‘Yanık Ünitesi’ istiyor

17 Nisan 2021 Cumartesi 14:49

Maden bölgesi ‘Yanık Ünitesi’ istiyor

Maden bölgesi ‘Yanık Ünitesi’ istiyor

Emeğin ve emekçinin başkenti Zonguldak'ta ki hastanelerde, Türkiye'de sadece 21 ilde olan yanık ünitesi servisi bulunmuyor. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil de, maden bölgesi olan kentte, olası kazalar sonucu yerinde ve anında müdahalede bulunulması için yanık ünitesi servisinin açılması yönünde çağrıda bulundu. Yeşil; "Bölgemizde böyle bir ünitenin olmasını, hali hazırda bir bölümün açılmasını istiyoruz." dedi.

Türkiye'de, sadece 21 ildeki hastanelerde bulunan yanık ünitesi, 'madencilik' denince akla ilk gelen kent olan Zonguldak'ta bulunmuyor. Ne kadar önlem alınsa da, geçmiş tarihi başta grizu faciaları olmak üzere iş kazaları ile dolu olan kentte yanık ünitesinin bulunmayışı, madenciler tarafından eksiklik olarak görülüyor.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil de, emeğin ve emekçinin başkenti Zonguldak'ta olası kazalar sonucu yerinde ve anında müdahalede bulunulması için yanık ünitesi servisinin açılması temennisinde bulundu. Başkan Hakan Yeşil, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Hastanesi ve Atatürk Devlet Hastanesi'ne, yanık ünitesi servisinin açılması için çağrı yaptı. Geçmiş yıllarda büyük kazaların yaşandığını hatırlatan Başkan Hakan Yeşil,yetkililere seslenerek; "Zonguldak bir maden şehri, tarihi çok uzun zamanlara dayalı. Geçmiş yıllarda büyük kazalar yaşadık. Arkadaşlarımızın yanık durumları geçekleşti. Allah bir daha bu kazaları göstermesin ama olmayacak diye bir şey de yok. Zonguldak'ta bir yanık ünitesinin olması temennimiz, bizlerde isteriz çünkü; yaşanabilecek herhangi bir kazada Türkiye'de sadece 21 ilde yanık ünitesi var. Biz de bölgemizde böyle bir ünitenin olmasını, hali hazırda bir bölümün açılmasını istiyoruz. Bu, madenciler olarak bizim temennimiz." ifadelerine yer verdi.

 

 

Yorumlar