Ereğli evladı göz ardı ediliyor...

10 Eylül 2021 Cuma 17:07

Ereğli evladı göz ardı ediliyor...

Ereğli evladı göz ardı ediliyor...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Eylem Ertuğ Ertuğrul, ilçede kurulu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’na (Erdemir), “siyasi baskı” ile ilçe dışından işçi alımları gerçekleştirildiğini iddia etti.

Ertuğrul, yazılı açıklamasında, Ereğli’nin, uzun zamandır ekonomik darboğazda olduğunu belirtti.
Geçtiğimiz aylarda Erdemir çok sayıda işçi alınacağı haberleriyle birlikte ilçede hareketlilik yaşandığını hatırlatan Ertuğrul, açıklamasında şunları kaydetti: “Öz evlatlarını göç veren şehrimizin gençleri için bir umut oluşmuştu. Biz de CHP Ereğli İlçe Örgütü olarak bu süreçte Ereğli’nin evlatlarına öncelik verilmesi gerektiğini belirtmiş, özellikle yıllardır mağdur edilen OYPA’lılar başta olmak üzere taşeronda çalışan kardeşlerimizin asla göz ardı edilmemelerini istemiştik. İşçi alım süreçleri başladıktan sonra şehir dışında yaşayan kişilerin siyasi baskılarla işe alınacağı, Ereğlili kardeşlerimizin tekrar mağdur edilecekleri söylentileri yayılmaya başlamıştı.

“SİYASİ BASKI YAPILIYOR!”

Maalesef aldığımız bilgilere göre işe başlayan kişilerin çok az bir bölümü Ereğli’de ikamet eden gençlerden oluşuyor. İşe alınan kişiler arasında Ereğlili bulmak neredeyse imkansız. Erdemir İnsan Kaynakları birimine kamp kuran bazı siyasilerin Ereğli dışından kişilerin işe alınması yönünde baskı yaptıkları bilgisine ulaştık. Ağırlıklı olarak İstanbul, Karabük, Sakarya, Çankırı gibi Zonguldak dışı şehirlerden işe başlayanların yanında (ÇOĞUNLUĞU Çaycuma bağlantılı) çok az Zonguldaklı kişiler var.

EREĞLİ EVLADI GÖZARDI EDİLİYOR

Yani Ereğli evlatları tekrar göz ardı ediliyor. Pandemiye rağmen kilometrelerce üst üste kuyrukta bekleyen gençlere hiç mi şans vermeyeceksiniz? Erdemir’de işe alınacak kişilere Erdemir İnsan Kaynakları mı karar veriyor, İktidar sahibi siyasiler mi? Bu yanlıştan dönülmesini ve Ereğlili kardeşlerimize ağırlık verilmesini istiyoruz. Bu fabrikanın zehrini soluyan insanların çocuklarına işi, aşı çok mu görüyorsunuz da bindirme kıtaları işe aldırıyorsunuz? Siyasi güç sahiplerini Ereğlili gençlere sahip çıkmaya davet ediyoruz.”


Yorumlar