Dr. Arkaz Omicron varyantı hakkında bilgilendirdi

12 Ocak 2022 Çarşamba 19:51

Dr. Arkaz Omicron varyantı hakkında bilgilendirdi

Dr. Arkaz Omicron varyantı hakkında bilgilendirdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul Milletvekili ve Anadolu Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Doktor Hayati Arkaz, Meclis toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi.

Koronavirüs sürecinde son olarak çıkan OMICRON varyantı ile ilgili olarak açıklamada bulunan Arkaz, vatandaşları aşıların olmaları konusunda uyardı. Arkaz açıklamasında:

“ 2 yıldır koronavirüs mücadelesinde gecesini gündüzüne katarak, ailelerini görmeden, uyku uyumadan çalışan, başta Sayın Sağlık Bakanımız olmak üzere, hekim arkadaşlarıma ve sağlık personeline teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Ayrıca bu mücadelede kaybettiğimiz, doktorlarımıza ve sağlıkçılarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı diliyorum.

2002 yılında ortaya çıkan SARS ve 2012’de ortaya çıkan MERS; bugünkü koronavirüsün bilinen ilk varyantlarıdır. Kovid-19 bugüne kadar birçok defa mutasyon geçirmiş; alfa, beta, delta, gamma gibi isimlerle salgın devam etmiştir. Her mutasyonda virüsün yapısında değişiklikler olmuş; hatta bazı varyantların kendi içerisinde 20’den fazla değişim gözlenmiştir.

Mutasyonlarda gördüğümüz en net verilerden biri şudur; her seferinde virüsün yayılma hızı artmaktadır. Ancak yayılma hızı artan virüsün her geçen gün ölümcül tehlikesinin de azaldığı tespit edilmiştir.

Omicron Varyantı ilk olarak Afrika’da görülmüş ve ülkemizde dâhil olmak üzere Dünya’nın birçok farklı yerinde büyük bir hızla yayılmaya başlamıştır.

Omicron diğer mutasyonlara göre çok daha hızlı bulaşmaktadır. Kuluçka süresi 3 gün sürmekte; ortalama 5-7 gün içerisinde negatife dönmektedir. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş gibi semptomlar gösteren bu mutasyon, birçok vatandaşımız tarafından influenza yani grip ya da soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Bu belirtileri gösteren vatandaşlarımızın mutlaka bir sağlık merkezine başvurması gerekmektedir.

Bugün omicron sebebiyle hastaneye yatışların ya da ağır seyreden vakaların %90’ı aşısız insanlardan oluşuyor.Şu an ülkemizde 2 doz aşı yaptıranlar %80 civarında. Nüfusun büyük bir çoğunluğu da farkında olmadan, semptomsuz şekilde hastalığı geçirdi. Yani toplumsal bağışıklık büyük bir oranda ülkemizde sağlanmıştır.

Yine de tedbiri elden bırakmamalıyız; 2 doz aşı olan vatandaşlarımız 3. doz hatırlatma aşılarını yaptırmalı; aşısız vatandaşlarımız ikna edilmeli, maske mesafe hijyen önlemlerine devam edilmelidir.Toplumsal bağışıklığı sağlamanın ve koronavirüsü gündelik hayattan çıkarmanın tek yolu aşıdır.


Salgının ilk günlerinden itibaren çalışmalarına başladığımız; Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibinin geliştirdiği TURKOVAC aşısı 22 Aralık 2021 tarihinde acil kullanım onayı alarak vatandaşlarımızın ve tüm Dünya’nın hizmetine sunuldu. Ayrıca seri üretime geçilmiş olup, 30 Aralık 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı.Şu an Dünya’da kendi aşısını üreten 9 ülkeden biriyiz.

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibinin herhangi bir patent talebinin olmaması ve Cumhurbaşkanımızın da belirttiği üzere TURKOVAC patentinin Türk Milleti’ne ait olması; koronavirüs sürecindeki en fedakârca davranışlardan biri olmuştur. Çünkü bugün, virüsün tamamen ortadan kalkması için; toplumun tamamının aşıya ulaşması gerekiyor.

Yerli ve milli her şeye düşman olan Türk Tabipleri Birliği; Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun acil kullanım onayı verdiği aşımızın Faz-1, Faz-2, Faz-3 çalışmalarının olmadığını iddia etmiştir.

Yerli ve milli aşımızın itibar ve inandırıcılığına zarar vermek isteyen, ülkesine bu kadar yabancılaşan, tıbbın yüz karası bu meslek örgütünün; Turkovac’ın üç faz çalışması yapılmasına rağmen paylaştıkları açıklamayı şiddetle kınıyorum.

Maalesef Türkiye’de her şeye hayır diyen bir kesim var. Yollara, köprülere, tünellere, her türlü yatırıma hayır diyorlar. İHA’ya, SİHA’ya, terörle mücadeleye karşı çıkıyorsunuz. Bari hastaneye ve aşıya hayır demeyin.

Türk tıbbı, çağın ilerisinde, Dünya Sağlık Örgütü tarafından gıpta ile seyredilen bir noktadadır. Koronavirüs mücadelemiz dünyaya örnek olmuştur. Hekimlerimiz ve sağlıkçılarımız çok bilgili, tecrübeli, üretken ve fedakârca çalışan birer kahramandır. Sağlık merkezlerimiz, hastane binalarımız, tıbbi alt yapımız ve laboratuvarlarımız en gelişmiş teknolojiye sahiptir.

Türk Milliyetçilerinin Lideri, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Bey ve Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca da hatırlatma dozu olarak TURKOVAC aşısını tercih ettiler. Ben de bir hekim olarak hatırlatma dozumda TURKOVAC aşısı oldum.

Tüm vatandaşlarımızı bu aşıyı olmaya davet ediyorum.

Tıpkı diğer salgınlar gibi koronavirüs salgını da elbet bitecek ve inşallah insanoğlunun hafızasından silinecek. Ancak, bu süreçte yitirilen canların acısı hep yüreklerimizde kalacak.
Koronavirüs salgınında kaybettiğimiz herkesi rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun.”

Yorumlar