Alaplı'da 'O' sorun çözüm bekliyor...

13 Şubat 2021 Cumartesi 15:29

Alaplı'da 'O' sorun çözüm bekliyor...

Alaplı'da 'O' sorun çözüm bekliyor...

Alaplı da geçtiğimiz yıl bazı sebepler nedeniyle çözülemeyen okul servisi sorunun üçte ikisi çözüldü. Üçte biri de çözülmeyi bekliyor.

Covid-19 salgınının getirdiği sınırlılıklardan uzaktan eğitim sistemiyle başlayan 2020/2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi, 15 Şubat'ta aşamalı ve kontrollü bir şekilde yüz yüze eğitimle başlayacak.

Zonguldak il Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Zonguldak’ta toplam 8 ilçe genelinde bulunan köy yerleşim yerlerindeki 83 köy ilkokulunda 3.493 ilkokul öğrencisi, bu okullardaki 608 anasınıfı öğrencisi olmak üzere toplamda 4.101 öğrenci ilkokul düzeyinde eğitim ve öğretim başlayacaktır. Ortaokul düzeyinde ise 35 köy ortaokulunda 3.668 ortaokul öğrencisi, bu okullardaki 98 anasınıfı öğrencisi olmak üzere toplamda 3.766 öğrenci eğitim ve öğretime başlayacaktır. Ancak Alaplı da şuan taşımalı eğitim sorunun tam olarak çözülmüş değil. Alınan bilgilere göre Alaplı da taşımalı eğitim temel eğitim, orta eğitim ve özel eğitim olarak 3 bölümden oluşuyor. Alaplı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2020-2021 eğitim öğretim yılında yaptığımız taşıma ihalelerinde son durum aşağıda belirtilmiştir.  Temel Eğitim okullarında 68 hattımız bulunmakta olup 40 satılmış 28 hat kalmıştır.  Ortaöğretim okullarında 66 hattımız bulunmakta olup 42 hat satılmış 24 hat kalmıştır. Özel Eğitim okulumuzda 7 hattımız bulunmakta olup 4 hat satılmış 3 hat kalmıştır. İhaleler Müdürlüğümüzce zamanında yapılmış olup önümüzdeki günler de de ihaleler yapılmaya devam edecektir ”denildi.

Toplam da satılmayan 55 hattın önümüzdeki hafta içi tekrardan ihaleye çıkacağı ve bu sorunun çözüme kavuşacağı öğrenildi. Bu arada geçtiğimiz yıl öğrenci servisi sorunun çözülmediği için öğrenci velileri bir kısmı kendi imkânlarıyla bazıları ise okula pat pat diye tabir edilen tarım aracıyla gitmek zorunda kalmıştı. Kış ayının etkili olduğu şu günlerde veliler tekrardan bu manzaralarla karşılaşmak istemediklerini ifade ettiler.

İhalesi sonuçlanmış köylerle ilgili olarak öğrenci velileri okullarıyla iletişime geçerek gerekli bilgileri alabilir.

Yorumlar