Kurumsal Kimlik

22 Haziran 2022 Çarşamba 09:04

 Kurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik şirketler ve firmalar için misyonu ve vizyonu net bir şekilde gösterebilme materyali olmaktadır.

Kurumsal kimlik bir pazarlama işleminde şirketlerin görünen kısmından oluşur. Ayrıca bir şirketin kurumsal kimliği, markasını tüketicilere sunan tüm ortamlarda (çevrimiçi ve çevrimdışı) tutarlı bir şekilde iletilmelidir.

Şirketler için kendilerini tanıtmak adına son derece önemlidir. Kurumsal kimlik şirketler ve firmalar için misyonu ve vizyonu net bir şekilde gösterebilme materyali olmaktadır.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nasıl Yapılır?

Tasarıma başlamadan önce iş planları incelenir. Sonra kurumsal kimlik için yeni fikirler oluşturulur. Kimlikler oluşturulmadan önce anket de yapılabilir sonrasında yapım aşamasına geçilir. Bunun dışında başka bir deyişle de kurumsal kimlik rehberleri, marka kimliğinizi tanımlayan grafik öğelerin özelliklerini ve kullanımlarını açıklayan bir belge konumundadır.

Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları

Çok daha basit bir ifadeyle, bir şirketin marka kimliği, bir şirketin markanın değerlerini ve kişiliğini ifade ettiği görsel ve somut unsurların birleşimini ifade eder. Basitçe söylemek gerekirse, marka kimliği bir markanın yüzünü temsil eder. Aşamaları arasında iş planın belirlenmesi, tasarım fikirleri ve anketler sonrasında da kurumsal kimlik yapım aşaması vardır.

Kurumsal Kimlik Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurumsal kimlik tasarımı yapımında dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi iletilen mesajın tüm dillerde ortak olarak anlaşılmasıdır. Güçlü bir kurumsal kimlik oluşturmak için bazı ipuçlarından da yararlanılabilir. Misyonunuzu ve değerlerinizi açıkça tanımlamak ayrıca avantaj sağlar.

Başarılı Bir Kurumsal Kimlik Oluşturmak İçin Neler Yapıyoruz?

Başarılı bir kurumsal kimlik tasarımı yapımı için şirketlerin bu işin uzmanı kişilerle beraber çalışması gerekir. Ayrıca yapım aşamasına geçmeden önce bazı sorulara verilecek cevaplar başarıyı arttırabilir. Örneğin;

  • Neden kendi işinizi kurmaya karar verdiniz?
  • Şirketinizin misyonu nedir?
  • Şirketinizi yönlendiren değerler nelerdir?
  • Kendinizi rekabetten nasıl farklılaştırmayı planlıyorsunuz?
  • Mağazanız hangi rekabet avantajlarını sunuyor?
  • İşletmenizi özel yapan nedir?
  • Tüketicilerin markanızı tanımlamak için hangi kelimeleri kullanmasını istersiniz?

Bu soruları yanıtlamak, işletmenizin kurumsal kimlik tasarımı ve yapımını etkin bir şekilde oluşturmak için göz önünde bulundurmanız gereken değerleri net bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olacak çok faydalı bir alıştırmadır.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Kişiler sanal dünyada yer alan hesaplarını sosyal medya yönetimi ile rahatlıkla idare edebilir. Bu idare ve yönetim işlemi için uzman kişiler vardır. Bu uzman kişilerin yaptıkları yönetim işlemine sosyal medya yönetimi nedir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi ile etkili ve özgün içerikler, reklam yönetimi, paylaşım saatlerinin doğru seçilmesi gibi uygulamalar yer alır.

Sosyal Medya Yönetiminin Avantajları Nelerdir?

Sosyal medya yönetimi avantajları arasında birden fazla takipçiye rahatlıkla ulaşmak en önde gelir. Ayrıca verilen reklamlar aracılığıyla markaların bilinirlikleri artar.

Yorumlar