Onlar artık “Okuryazar..."

15 Mayıs 2018 Salı 17:36

Onlar artık “Okuryazar..."

Onlar artık “Okuryazar..."

Karadeniz Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü’nce Okuryazarlık Seferberliği Belge Dağıtım Töreni gerçekleştirildi.

Erdemir Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aykut Manioğlu, Ereğli Belediye Başkan Vekili Ayhan Atay, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili İsmail Aksoy, İlçe Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Canan Ayan, daire müdürleri, okul müdürleri, muhtarlar, belge almaya hak kazanan kursiyerler ve aileleri katıldı. Törende saygı duruşunda bulunuldu, Utku Koleji Armoni Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

İlçe Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Canan Ayan, yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan okuma yazma kurslarının 11 Şubat’ta başlayıp 11 Mayıs tarihinde sona erdiğini belirtti. Ayan, “Müdürlüğümüz bünyesinde açılan 181 kursta 1672 kursiyer eğitim görerek belge almaya hak kazandı. Çalışmalarımıza katılan ve destek veren herkese teşekkür ediyor, kursiyerlerimizi kutluyorum” dedi.

“BİZİ CAHİL GİBİ GÖRMEDİLER”

Kursta okuma yazma öğrenerek belge almaya hak kazanan kursiyerlerden Fikriye Yıldız ise mutluluğunu şu cümlelerle ifade etti:

“Bize bu okuma yazma şansını veren sayın Cumhurbaşkanım Tayyip Erdoğan’a, Emine Erdoğan’a çok teşekkür ederim. Bizlere çok güzel şeyler öğrettiler. Hastaneye gitsek bir şey bilmiyorduk, arabaya binsek hiçbir şey bilmiyorduk. Onların sayesinde her şeyi öğrendik, Allah razı olsun. Onların sayesinde bu günlere geldik, hepsine teşekkür ederim. Öğretmenlerimizden Allah razı olsun, bize çok güzel şeyler öğrettiler. Bizi hiç cahil gibi görmediler, bize anne dediler, bize abla dediler. Hiç kimse cahil kalmadı Allah onlardan razı olsun.”

Yıldız’ın ardından, 92 yaşında kursa katılan ve evinde eğitim gören Emine Nine’ye ilçe protokolü tarafından evinde gerçekleştirilen ziyaretin sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi.

MADENOĞLU: “CANLA BAŞLA ÇALIŞTILAR!”

Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu ise insanoğlunun en önemli özelliklerinden birinin, bilmek olduğunu ifade etti.

Bilmeyen insanın gerek Allah indinde, gerek kul indinde kabul gören, sevilen sayılan insan olma özelliğine sahip olamadığını ifade eden Madenoğlu şöyle konuştu:

“Bilmek, öğrenmek, bir hedef olarak bütün toplumlarda, özellikle bizim toplumumuzda bir hedef olarak görülmüş, böyle algılanmıştır. O nedenle denir ki ya öğreten ol, ya öğrenen ol, ya öğrenmeye vesile ol, ya dinleyen ol, ya da dinleten ol. Bunların dışında hiçbir şey olma denir. Gerek Osmanlı döneminde, gerekse cumhuriyetimizin kurulduğu ilk yıllarda nüfusumuz azdı. Nüfusumuzun azlığının yanı sıra okuma yazma bilmeyen vatandaşımız çoktu. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarından itibaren devletimiz zaman zaman okuma yazma öğretme adına çok değişik seferberlikler, kampanyalar düzenlemiş ve vatandaşlarımızın okuma yazma bilenlerin sayısını arttırmayı amaç olarak belirlemiştir.

Yakın dönemde gerçekten çok miktarda kampanyalar, seferberlikler düzenlenmiştir. 5 Şubat’ta başlayan başka bir seferberlik de Cumhurbaşkanımız ve Değerli Eşleri himayesinde yönlendirmesinde başlatılan ve bütün ülke çapında uygulamaya konulan bir okuryazarlık seferberliğidir. Bu seferberlikle sayın Cumhurbaşkanımız ve değerli eşleri Türkiye’de okuryazar olmayan kimsenin kalmamasını hedeflemişler, bu amaçla bu seferberliği başlatmışlardır. Bu seferberlikte asli görev her zaman olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı uhdesine verilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü marifetiyle, bu kuruluşun il ve ilçelerdeki temsilcisi olan Halk Eğitim Merkezleri hummalı bir çalışma içine girmiştir. Bu çalışmada kendilerini yalnız bırakmayan fedakar görevlilerimiz de olmuştur. Bunlar en başta okul müdürlerimiz ve değerli öğretmenlerimiz, muhtarlarımız, onların azaları, imam hatiplerimiz ve diğer ilgililer hepsi bu okuryazarlık seferberliğinin başarılı olabilmesi için ellerinden gelen gayretin fevkinde bir gayretle çalışmaya başlamışlar ve ilçemiz için, hatta ilimiz için ciddi bir rakam olarak 1672  vatandaşımız kurslara katılmış, 181 kursta belge almaya hak kazanmışlardır.”

EVDE EĞİTİM VERİLDİ

Madenoğlu, engelli, hasta vatandaşlar ile evinden kursa gelemeyecek kadar yaşlı vatandaşlara evinde eğitim görme imkanı sağlandığını ifade ederek şunları söyledi: “ Burada özellikle hanımefendi kursiyerlerimize canı gönülden teşekkürlerimi iletiyorum. Çünkü bu vatandaşlarımız okul çağındayken gidemedikleri okulda öğrenemedikleri okuma yazmayı devletimizin de sağladığı olanakları kullanarak öğrenme durumuna gelmişlerdir. Artık vatandaşlarımız bu kursları bitirdikten sonra çok rahat televizyondaki yazıları okuyabilmekte, gazete okuyabilmekte, otobüsün gideceği istikameti bilebilmekte, hastaneye veya herhangi bir resmi kuruma gittikleri zaman nereye gideceğini bilebilmektedir.

Okuma yazmanın yaşı cinsiyeti, şunu bunu yoktur. Her yaşta azimli ve istekliyiz. Bunu vatandaşlarımızda çok rahat şekilde görüyorum. Vatandaşlarımızın bu istekleri bizlerim onlara yönelmemizi, onları bilen vatandaşlar haline getirme azmimizi arttırmaktadır. Kampanya esnasında muhtarlarımızın, okul müdürlerimizin, imam hatiplerimizin, okul aile birliklerimizin, öğretmenlerimizin acaba bir okuma yazma bilmeyen bir vatandaşımız var da bunu kursa katılmaya ikna edebilir miyim diye koşuşturduğuna bizzat şahit olmuşumdur. Bunun sonucu okullarımız kadar camilerimiz de okuma yazmanın bir durağı haline gelmiştir. bu seferberliğin ilk aşamasında 11 Mayıs’ta bitmesi öngörülürken, bakanlıktan gelen emirle bu kampanya ve seferberliğin devam edeceğini büyük bir memnuniyetle öğrenmiş bulunuyorum. Bunun anlamı şudur. Herhangi bir nedenle kursa katılamayan vatandaşlarımızın bu kurslara yazılmasına ve bitirmesine imkan sağlamanın yanı sıra ikinci kademe kursların açılması da imkan dahiline gelecektir. İlk kademe kurslarında nispeten bilebilme imkanı yakalayan vatandaşlarımız, bu seferberliğin sürmesi sayesinde okur yazarlıklarını geliştirme fırsatı bulmuş durumdalar.”

SEFERBERLİK DEVAM EDİYOR

 İlçede tespit edilen 3 binden fazla vatandaşın yarısından fazlasına okuma yazma öğretmenin haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Madenoğlu şöyle devam etti: “ İlçemizde okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın tamamına ulaştık ama çok az sayıda vatandaşımız bu kursa katılamadı. Bakanlığımızın uzattığı bu seferberlikte o vatandaşlarımız da o kurslara katılma imkanı bulacaktır. Biz devlet görevlileri olarak yine bıkmadan bu vatandaşlarımıza ulaşacak, onların katılması için çalışmaya devam edeceğiz. Cehaletle savaşmak düşmanla savaşmak gibidir. Biz cehaleti yenmek, bu savaştan zaferle çıkmak zorundayız. Bizim kültürümüz okuma yazmaya, bilmeye çok önem vermektedir. Hazreti Ali Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum diyor, İlim Çin’de olsa gidip alınız diyor. Kur’an-ı Kerim’de Hiç Bilenle Bilmeyen Bir Olur mu diyor. Bilgisine başvurulan kişiler olabilmek için gerekli her şeyi öğrenmek zorundayız. Bunun ilk adımı okuma yazma öğrenmekten geçmektedir.”

BELGELER DAĞITILDI

Konuşmaların ardından törene katılan kursiyerlerin okuryazar belgeleri ile hediyeleri hazır bulunan protokol üyeleri tarafından teslim edildi. Kaymakam Madenoğlu, kursta belge alan 92 yaşındaki Emine Nine ve engelli oğlu ile kursa katılan anneye yakın ilgi gösterdi.

Yorumlar