Ocakcı'dan meclis değerlendirmesi

6 Ocak 2017 Cuma 09:46

Ocakcı'dan meclis değerlendirmesi

Ocakcı'dan meclis değerlendirmesi

CHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakcı, Belediye Meclisi’nin Ocak ayı toplantısında verdikleri önergenin gündeme alınmamasından dolayı üzgün ve şaşkın olduklarını bildirdi.

Ocakcı, yazılı açıklamasında Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi'nin 2017 yılı Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısının, 4-5 Ocak tarihlerinde yapılan oturumlarla gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Yılın ilk meclis toplantısı olması bir yana, son zamanlarda birbiri ardına gelişen olaylar sebebiyle bu toplantının kazandığı önemin kamuoyunun da malumu olduğunu belirten Ocakcı şunları kaydetti:

“Toplantının 4 Ocak günü yapılan birinci oturumunda, CHP Grubu olarak, meclis başkanlığına üç ayrı konuda önerge vererek, bu konuların meclis gündemine alınmasını talep ettik. Konularımız, 31 Aralık 2016 günü vefat eden Eski Belediye Başkanımız ve yerel siyasetin önemli isimlerinden biri olan Ruhi Cöbekoğlu ile Beşiktaş'taki hain saldırıda şehit edilen hemşehrimiz, Polis Müdürü Vefa Karakurdu'nun isimlerinin, meclisçe uygun görülecek yer ya da kamu yapılarına verilmesi ile ilçemizde faaliyet gösteren amatör spor kulüplerine, belediyemiz tarafından eşit oranda maddi destek sağlanmasına yönelikti.

Açıkçası, özellikle ilçemizin iki önemli değerinin isimlerinin, yerleşim birimleri ya da kamu yapılarına verilmesi yönündeki talebimizin meclis gündemine alınması ile ilgili, AK Parti Grubu'ndan ve Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'dan da gerekli desteği alacağımızı ümit ediyorduk. Ancak malumunuz olduğu üzere, bu iki önerge de dahil, meclis başkanlığına verdiğimiz üç önergenin de meclis gündemine alınması talebimiz AK Parti Grubu tarafından reddedildi.

Bu red kararları karşısında hem üzgün hem şaşkınız. Özellikle Ruhi Cöbekoğlu isminin yerleşim birimleri veya kamu yapılarına verilmesi talebimiz ile ilgili, meclis toplantısında yaşananların ve dile getirilen söylemlerin, böylesine müstesna bir insanı kabrinde bile üzdüğünü ifade etmek isterim. Özellikle bazı belediye meclis üyelerinin, Devrim Bulvarı'nda yapılan ve sahil bandı ile Yalı Caddesi arasındaki üstgeçide Ruhi Cöbekoğlu isminin verilmesine zamanın CHP Grubu'nun karşı çıktığı yönündeki savlarını dillerine doladığı o toplantı, inanıyorum ki, Ereğli halkının vicdanını da kanatmıştır. Toplumumuzun geniş bir kesimi, 8 Nisan 2014 tarihinde resmî olarak görevlerine başlayan mevcut belediye yönetiminin, ilk icraat olarak, önceki dönem belediye yönetimi tarafından, Atatürk Anıtı önünde bulunan Belediye Başkanları Büstü'nü, kişisel inatlaşma sebebi ve hırslarına yenik düşmeleri yüzünden kaldıran bir zihniyetin, tarafımızca verilen soru önergelerinin meclis gündemine alınmasını bile hazmedememelerini yadırgamamıştır. Ancak AK Partili hiçbir siyasî ve yerel yönetimdeki makam sahibi unutmamalıdır ki, Ruhi Cöbekoğlu sadece bu kent için değil, ülkemiz genelinde önemli bir markadır. Cöbekoğlu ismi, yerel siyasetin saygın noktası, duayen tarafıdır. Merhum Başkanımızın CHP'li olması ve ömrünün büyük kısmını CHP'ye emek vermek için harcaması bu gerçeği değiştirmez, asla da değiştirmeyecektir.

Bizler bu noktadan sonra, kendisine oy verenlerin dahi, Ruhi Cöbekoğlu gibi çalışkan, onun gibi dürüst, harama bulaşmayan, yanlışa sürüklenmeyen ve çok ileriki yıllarda da hizmetlerinden övgüyle, adından da saygıyla bahsedilecek bir başkan olması için dilekte bulundukları Hüseyin Uysal'dan, grubunun bu red oylarına rağmen, ileride üzerine düşen ne varsa yerine getirmeye yönelik verdiği sözlere itimat ediyoruz. Bu sözlerin ısrarlı takipçisi olacağımızı ve bugünden itibaren de sabırsızlıkla önümüzdeki ilk meclis toplantısını beklediğimizi vurgulamak istiyorum.”

“GENELGE YASAKLAMIYOR”

Bir diğer konunun da, şehidimiz Vefa Karakurdu'nun isminin uygun görülen bir yere ya da bir kamu yapısına verilmesi olduğunu belirten Ocakcı şunları kaydetti: “Nedense bu talebimiz, başta belediye başkanı olmak üzere tüm AK Partili meclis üyelerini rahatsız etmiştir. Öyle ki, sanki bu konuda önergemiz olacağını önceden  sezmiş gibi, şehit isimlerinin verilmesi konusunda Başbakanlıkça yayımlanan genelgeyi okutmaya başlayan Başkan Uysal, partisinin meclis üyelerini bu tavrıyla adeta frenlemiştir. Oysa ki yayımlanan Başbakanlık genelgesinde, şehit isimlerinin cadde ve sokaklara ya da kamu yapılarına verilmesi yasaktır, diye bir ifade yoktur. Genelgede, bu yönde alınacak her türlü kararın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile istişare edilerek alınmasına yönelik bir tavsiye söz konusudur. Ereğli halkı adına, şehidinin ismini yaşatmak isteyen meclis üyelerinin alacağı bu yöndeki karara hangi bakanlık hayır, diyebilecektir.

Diğer yandan, 15 Temmuz şehitlerinden merhum Ömer Halisdemir'in isminin, Çetin Apatay Bulvarı'na verilmesi hususunda, bu karar birkaç saatlik bir düşünce ürünü olmasına rağmen mecliste önümüze geldiğinde, o meclis çatısı altında nasıl bir birlik ve bütünlük sağlandıysa, Vefa Karakurdu ismi için de aynı birlik ve bütünlüğün sağlanmasını beklerdik. Ancak görünen o ki bu konuda AK Partilileri rahatsız eden bir durum söz konusu. Bunun ne olduğunu da umarım önümüzdeki günlerde göreceğiz.”

“GEÇİT VERSEK DEVRİM BULVARININ ADINI DA DEĞİŞTİRİRLER”^

Ruhi Cöbekoğlu ve Vefa Karakurdu isimlerinin gelecek kuşaklara taşınmasında üstlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini ifade eden Ocakcı açıklamasını şöyle tamamladı:

“Kenti yönetenlerin düşüncelerine geçit versek, yarından tezi yok, Devrim Bulvarı'nın da ismini değiştirecekler. O ismin, askeri ihtilal döneminden kaldığı savından hareketle bu düşünceye saplanıp kalan yerel iktidarın her yöneticisine, o devrim kelimesinin, Atatürkçü, çağdaş, demokrat ve devrimci Karadeniz Ereğli insanına, bu özellikleri sebebiyle miras bırakılmış silinemez bir değer olduğunu hatırlatmaya devam edeceğimiz gibi, Ruhi Cöbekoğlu ve Vefa Karakurdu isimlerinin de, gelecek kuşaklara taşınmasında üzerimize atılı bulunan sorumluluğu yüklenmeye devam edeceğimizi, kimsenin de bu sorumluluktan kaçamayacağını gerekirse her gün hatırlatacağız.”

Yorumlar