Ocakçı’dan eleştiri salvoları...

30 Aralık 2016 Cuma 20:58

Ocakçı’dan  eleştiri salvoları...

CHP Ereğli İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakçı, Ereğli Belediyesi’nin bir yıllık çalışmalarını değerlendirdi.

“BUZDAN ANA ARTERLER KAPANDI”

:“Başkan ‘bana kar mücadelesinden dolayı Antalya’dan teşekkür telefonu’ geldi demiş, yine teknik bir açıklamayla, ‘Ne yapalım, karı havada mı yakalayalım, havaya çarşaf mı gerelim’ demişti. Kamuoyu yine bu açıklamadan tatmin olmuştu. Madem bu kadar iyi çalışıyorlardı da Halk otobüsleri niye kar küreme aracı aldı? Belediye ulaşamadığından, hizmet eksiğinden dolayı aldı. Bu kar bizlere ilkleri yaşattı, kardan dolayı ilk kez Cumartesi Pazarı yapılmadı. Oraya ulaşılmadığı için Pazar kurulamadı. Allahtan bu sene çok fazla kar yağmadı. Bir gün kar yağdı ve Hastanenin ikinci yolu kapalı kardan ötürü. Şu anda Ereğli’de kar yağmıyor. Üç dört gün önce hava bir don yaptı, Ereğli’de mahalle araları değil, ana arterler kapandı.”

“YOL SIKINTISI VAR”

“TopçalıHamzafakılı tarafına gittiğinizde, Aktaş’a çıktığınızda, Kirmanlı’ya gittiğinizde yol bozuk değil. Oralarda yollarda göl ve göletler var. Geçen Youtube’de seyrettim. Hamzafakılı veya topçalı sakininin biri çukurdaki sudan sembolik bir balık çekiyor. Ereğli’de bir yol sorunu var, asfalt sorunu var ve sadece bunlara basına düşünce bakan bir ekip var. Asfalt çalışması hala yapılacak ama asfalt çalışması yama yapmak değildir, onu da doğru dürüst yapmamak değildir” diye konuştu.

“KAVŞAK YERİNDE DURMUYOR, TERMİNAL AÇILAMIYOR”

 “Terminalin açılması için öncelikle mülkiyet sorununun çözülmesi gerekiyor. Terminal arsasına karışan arsaların çözülmesi gerekiyor. Bu da belediyenin işi.  Ne çözüm var, çözüme yönelik arayış. Açamıyorlar, çünkü hala terminale  ulaşımı sağlayacak kavşak yer değiştiriyor. Mühendislik harikası bir kavşağımız var, hala kavşağın nereye bağlancağı belli değil. Bu kadar zamandır meclis üyesiyim, yerinde durmayan kavşak görmedim. Gülümsüyoruz ama trajikomik olan gerçekten daha komik oluyor. Ama insanın canını yaktığı için komik oluyor.”Ocakcı, Köseağzı yolu ile ilgili belediye bülteninde geçen haberi eleştirirken, “Kendi yaptığını düzeltti, çöktü, yaptı yine çöktü” diye konuştu.

“KENT MEYDANI NEREDE KALDI?”

2016 yılında çok enteresan olayların yaşandığını ifade eden Ocakcı, yıllardır üstünde durdukları Kent Meydanı ihtiyacı konusunda belediyeye destek sözü verdiklerini söyledi.

Ocakçı, “Kent meydanının tek başına meydan olarak değil, altında otopark barındırarak, kent merkezindeki otopark sıkıntısının çözmesi gerektiğini izah etmiştik. Kent meydanının, altındaki otoparkın neye yarayacağını unuttuk, üstüne protokol camisi yapacağız dedik.  Bir gün uyandık, öğleye doğru internet sitelerini açtık, karşılaştığımız manzara, Çengelköy’den biri gelmiş, terminal alanına cami projesi öneriyor. Şuraya koyalım buraya koyalım diyor.  Görüntüde adam vaziyet planını göndereceğiz diyor. Mecliste proje senin ise destek vereceğiz dedik. Üç dört aydır üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Kendi çalıştığı projenin vaziyet planını Çengelköylü kişi göndereceğim diyor” dedi.

Başlangıçta üç bin kişilik cami denirken, beş bin kişilik camiden söz edildiğini dile getiren Ocakcı, “Belediye başkanımız meydanda Hyde Park gibi üstünde hiçbir şey olmayacağını taahhüt etmişti. Buradan başkanımıza o sözü hatırlatmak istiyoruz.  Üç çeşit cami vardır. Küçük, büyük ve büyük merkez camiler. Küçük cami 2 bin 500 metrekare civarındadır,  büyük cami 5 bin metrekare civarındadır. Onların dediği gibi büyük, protokol cami yapacaksanız, etrafındaki müştemilat, alanlar, depolarla beraber on bin metrekaredir. Kent meydanı nerede kaldı? Kent meydanının tamamını harcayamazsınız. Bu memlekete cami yapılmasına karşı değiliz.  Altını kalın çizgilerle çiziyoruz. Caminin yerine karşıyız. Caminin yeni yanlış.”

OTOPARK VE TRAFİK PROBLEMİ: “ŞEHRİ KİLİTLİYORUZ”

Şehirde otopark ve trafik meselesi bulunduğunu ifade eden Ocakcı, “Şehri kilitliyoruz, bir zaman sonra açamayacağız. O meydana protokol camisini koyduğunuz andan itibaren geçmiş olsun. Bunu kensel, trafik ve otopark anlamında geçmiş olsun diyorum. Askeri lojmanlar var yapalım oraya camiyi. Teknik bir şey yapalım. Günü kurtarmak için yapmayalım. Planlamayı yaparken elli yılı planlayalım.  Şehrin meydanı rahat ulaşılır olmalı. Şehirciliğin anlamı, rahat ulaşımdır, bunun farkında değiller”  diye konuştu.

CHP İlçe Başkanı, ilçede trafik master planının şoför esnafıyla görüş alışverişi içinde yapılması gerektiğini belirterek, “Trafik sıkıntısı daha da büyüyecek, gelecekte insanlar birbirini yemeye başlayacak” diye konuştu.

Ocakcı, suya zam hazırlığı yapıldığını ifade ederek, “CHP suya zam yapılmaması için elinden ne geliyorsa yapmaya devam edecektir” dedi.

EĞİTİM KAMPÜSÜ

“Gazetelerde boy boy proje bitti dediler. Aralık ayında yeniden proje için yetki aldılar. Hani proje bitmişti? Bu yetkiyi biz daha aralık ayında verdik. Üç boyutlu proje göstermek proje yapmak değildir.  Eğitim kampüsünü istedik herkes gibi. O kadar güzel bir manzara vardı ki, Ereğli’ye on bin yeni öğrenci gelecekti.  Sayelerinde yine bir ilkle karşılaştık. Ereğli’de fakültenin yıkım ihalesi ya ekim, ya kasım ayında yapıldı. Yıkımına yeni başlandı. Hala ne yapacaklarına karar vermediklerinden oldu. Üç gün sonra 2017. Eğitim kampüsünü nasıl yapacaklar merak ediyorum. Aslında trajikomik bir olay. Burası öğrenci cenneti olacak dedik. Erdemir Metalürji fakültesi yapacağını söyledi. Kalktı gitti. Oraya ne yapılacak bilen basın mensubu varsa ben de bilgileneyim. Ereğli’nin şu anda bir turizm fakültesi var. Eğitmeni var, dekanı var, her şeyi var bir tek öğrencisi yok. Gözün aydın Ereğli, fakülten var öğrencin yok. Posterlerde projeler var, kendileri yok. Taahhüt var icraat yok.”

Yozgat Milletvekilinin Ereğli Devlet Hastanesi’ne başhekim önerdiğini, camiyi başka yerden gelenlerin yer beğendiğini ifade eden Ocakcı, “Ereğliliyi kaale alan yok” diye konuştu.Basın toplantısında CHP İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, bazı Belediye Meclis Üyeleri ile partililer hazır bulundu.

Yorumlar