Ocakcı, Mimar Sinan'ı anlattı...

15 Nisan 2018 Pazar 16:43

Ocakcı, Mimar Sinan'ı anlattı...

Ocakcı, Mimar Sinan'ı anlattı...

Cumhuriyet Halk Partisi Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Yüksek Mimar Sayın Şerif Sertan Ocakcı, ilçedeki üç okulun davetlisi olarak katıldığı konferanslar için gençlerle bir araya geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kdz. Ereğli İlçe Başkanımız Yüksek Mimar Sayın Şerif Sertan Ocakcı, ilçemizin üç güzide okulunun davetlisi olarak katıldığı konferanslar için geleceğin teminatı gençlerimizle bir araya geldi.

CHP’den yapılan açıklamaya göre, CHP’den yapılan açıklamaya göre, Bahçeşehir Koleji, TED Karadeniz Ereğli Vakfı Özel Lisesi ve Özel Utku Doğa Koleji'nde düzenlenen Mimar Sinan konulu konferanslara, Karadeniz Ereğlili mimarlardan biri olması unvanı ile katılan Ocakcı, öğrencilerin sorularını da yanıtladığı programlarda, dünyanın en önemli dehalarından biri olarak kabul edilen Mimar Sinan'ın hayatı ve önemli eserleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

Konferanslarda, 16.yüzyıldan günümüze kadar gelen sürede birçok yöntem ve tarzın kurucusu olan Mimar Sinan'ın, sadece eserleri ile takdir edilen biri olmadığını, mimaride Türk-Osmanlı özelliklerini harmanlayarak eserlerine yansıtan bir dahi olduğunu ifade etti.

Mimar Sinan'ın, bu denli başarılı olmasının en önemli nedenlerinin başında, Kanuni Sultan Süleyman gibi bir padişah döneminde yaşaması olduğunu kaydeden Yüksek Mimar Sertan Ocakcı, Kanuni'nin yanı sıra II. Selim ve III. Murat dönemlerinde de Osmanlı topraklarına çok önemli ederler kazandırdığını söyledi. Ömrü boyunca dört Osmanlı padişahı gören ve bunlardan üçü ile çalışma fırsatı bulan Mimar Sinan'ın, camilerin yanı birbirinden farklı tarz ve yapılarda çok sayıda eser verdiğini belirten Ocakcı, devlet kayıtlarına geçen 375 eseri ile ün yapan Mimar Sinan'ın en büyük hayalinin, Ayasofya'dan daha büyük bir eser yapmak olduğunu ve bunu da Selimiye Cami ile başardığını anlattı.

Rönesans dönemi mimarisinin başlangıcının da, Mimar Sinan’ın Yarım kubbe problemini ilk defa ele aldığı camilerde, dört yarım kubbeli ideal bir merkezi yapı meydana getirip, Rönesans mimarlarının rüyasını gerçekleştirdiğini hatırlatan Ocakcı, Sinan'ın bu tekniğinin, Avrupalılar tarafından da zaman içinde katedral yapımlarında kullanıldığını kaydetti

Öğrencilere, Mimar Sinan'ın hayatının kendileri için de çok güzel bir örnek olması gerektiğini anlatan Ocakcı; "Bir insanın hayali var ise o insanın aklı çalışıyor demektir. Hayallerinizi canlı tutun ve ileride hangi mesleği seçerseniz seçin, o mesleğin en iyisi olmaya gayret gösterin.", sözleriyle öğrencilere nasihat etti.

Konferanslarda, üniversite eğitimlerinde mimarlık okumak isteyen öğrencilerin meslekle ilgili sorularını yanıtlayan Ocakcı, gerek konferansta gerekse de konferans sonrasında öğrencilerle yakından ilgilendi. Öğrenciler, konferans sonlarında Ocakcı ile fotoğraf çektirirlerken, okul yöneticileri de İlçe Başkan Ocakcı’ya yaptığı sunumlar ve okullarına gösterdiği ilgi için kendisine plaket ve çiçek takdim ettiler.

 

Yorumlar