Ziraat Bank'dan “Altın” hizmeti...

11 Nisan 2018 Çarşamba 18:05

Ziraat Bank'dan  “Altın” hizmeti...

Ziraat Bank'dan “Altın” hizmeti...

Ziraat Bankası Kdz.Ereğli Şubesinden yapılan  açıklamada ; "T.C  Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nın Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ihracına" yönelik olarak fiziki altınlarınız 12-13 Nisan 2018 tarihlerinde  Kdz.Ereğli Şubemizce kabul edilmektedir” denildi.

 

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Altın Tahvili / Altına Dayalı Kira Sertifikası Hazine Müsteşarlığı’nca teslim alınan hurda altın karşılığında 2 yıl vadeli, 6 ayda bir kira / faiz ödemeli, 6 aylık % 1,20, yıllık % 2,40 getirisi olan tahvillerdir. Bu ihracın amacı yastık altındaki 2.200 ton altının ekonomimize kazandırılmasıdır.İhraca aracı tek banka olarak Bankamız belirlenmiştir.

Bu sistem ile;  Altınların evde çalınma/kaybolma riskini ortadan kaldırarak devlet güvencesinde saklama imkânı olacaktır.  Getiri elde etme olanağı sağlanacaktır.  Getiriden vergi kesintisi yapılmayacaktır.  Müşteriden herhangi bir masraf alınmayacaktır.

 

22 ve 24 ayar altınlar, Cumhuriyet Altını, Ata Lira, Darphane Gram Altını kabul edilecektir. Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmeyecektir. Getirilecek altınlar için her hangi bir alt limit veya üst limit tutarı bulunmamaktadır. Müşteri tarafından getirilen Altınlar Yetkili Eksper tarafından kontrol edilerek saflık derecelerine göre gram altın hesaplarına aktarılacaktır.

 

Yatırılan tutar vadeden önce alınabilir. Bu tutarın talep edilmesi durumunda bu tutar ve  dönemsel faiz / kira getirileri TL olarak ödenecektir. 3 Ay sonraki alımlarda herhangi bir kesinti olmayacaktır.  İhraç tarihini takip eden ilk 3 ay içerisindeki alımlarda % 1,5 oranında iskonto uygulanacaktır.Ayrıca; üçüncü şahsa devir imkânı bulunmaktadır.

 Vade sonunda anapara ödemesinde müşterilerin 4 ayrı seçeneği olacaktır:

 

  Anapara bedeli vadesiz altın mevduatı hesabına gram olarak geri ödenebilir.

 1 kg.’lık külçe olarak veya Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını olarak vade tarihinden sonra fiziken geri alınabilecektir.

   Hazine Müsteşarlığı tarafından yeni ihraç yapılması durumunda tekrar talepte bulunabilir.

  Müşteri yukarıdaki 3 seçenekten herhangi ikisini ya da hepsini aynı anda talep edebilir.

Tüm halkımızı 12-13 Nisan 2018 tarihleri arasında 2 gün boyunca Kdz. Ereğli Şubemize beklemekteyiz." 

 

 

Yorumlar