Yavuzyılmaz, TTK işçileriyle toplantıda…

2 Ağustos 2018 Perşembe 17:42

Yavuzyılmaz, TTK işçileriyle toplantıda…

Yavuzyılmaz, TTK işçileriyle toplantıda…

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, TTK’da çalışan ve işe giriş yıllarına göre aynı işi yaptıkları halde iş arkadaşlarından maaşları düşük olan işçilerle buluşarak bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda tek tek işçilerin iş tanımlarını, aldığı maaşları not alan Yavuzyılmaz; hali hazırdaki uygulamanın, anayasanın eşitlik ilkesine, insan haklarına ve iş barışına aykırı olduğunu belirtti.

İşçilere konunun takipçisi olacağının ve seslerini meclise taşıyacağının teminatını verdi. Madenlerin güvenliği açısından kritik önemdeki departmanlardan olan alev sızdırmazlık servisi, kalite kontrol servisi gibi yerlerde çalışan uzman statüsündeki yaklaşık 700 işçinin bu sorununun acil olarak çözülmesi gerektiğini söyledi.

Yavuzyılmaz toplantıda; “Bu sorunun kaynağı 2006 yılında yapılan toplu iş sözleşmesine koyulan 51. Maddedir.

İşçiler Yavuzyılmaz’a daha önce işçilerden hazırlanmasını talep ettiği, işçilerin açtıkları davalardan kurumlara verdikleri dilekçelere, GMİS’ten aldıkları resmi yazılardan iş sözleşmelerine kadar geçen tüm sürecin arşivi olan bir dosya verdiler. İşçiler, Yavuzyılmaz ayrıca Vali Çınar ile yaptığı görüşmesinde “eşit işe eşit ücret” konusunu dile getirmiş, işçilerin hakları için destek istemişti.

Yorumlar