YAŞ 40'ı GEÇTİYSE...

Vahap Akbulut

26 Eylül 2017 Salı 19:05

YAŞ 40'ı GEÇTİYSE...

YAŞ 40'ı GEÇTİYSE...

Prostat hastalıkları Türkiye'de ve dünyada milyonlarca erkeği olumsuz etkilemektedir. Ülkemizde her 100 erkekten 6 sı prostat kanserine yakalanıyor.

Buna istinaden 45-50 yaş üzeri erkekler de sık idrara çıkanlar idrar debisi azalanlar sertleşme sorunu çekenler idrar veya semen de kan görülenler prostat kanseri riski altındadır.

Bunun içindir ki hangi nedenle olursa olsun üroloji polikliniğe başvuran 45-50 yaş üzeri kişilerin muayenesinde ilk olarak hastanın prostatla ilgili sıkıntısı olup olmadığı araştırılıyor.

Çünkü kendine has belirtisi olmayan prostat kanseri yalnızca ileri evrelerde anlaşılabiliyor.

Genel olarak geç dönemlerde ortaya çıkan şikayetler idrar sıklığında artış idrar yapamama hali kesik kesik idrar yapma idrar yaparken ağrı ve yanma hissi ve kan görülmesi şeklinde olabilir.

Bu sebeple kişi kendini sürekli analiz etmelidir ve eğer 45 50 yaş üzerinde iseniz prostata yakalanmaya karşı yapılabilecek bazı önlemleri kendinizde alabilirsiniz.

Bu tedbirler öncelikle sağlıklı beslenme ve düzenli cinsel bir hayatla başlar. Ayrıca aşağıda sıralayacağımız doğal ürünlerde hayatımızın bir parçası olsun : Saw Palmetto ekstratı. Hazan bel kökü. Kabak çekirdeği  Prop polis ekstratı. Maydanoz kereviz gibi ürünlerden faydalanabileceğimiz gibi prostat büyümesine ve sıkıntılarına karşı hazırlanan çay ve macun tetkiklerini de kullanmak faydalı olacaktır.       

Sağlıcakla kalınız

VAHAP AKBULUT

Yorumlar