Vefatının 100. Yılında Sultan Abdülhamid hanı andı...

10 Şubat 2018 Cumartesi 14:21

Vefatının 100. Yılında Sultan Abdülhamid hanı andı...

Vefatının 100. Yılında Sultan Abdülhamid hanı andı...

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Sultan Abdülhamid Han’ın vefatının 100. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Milletvekili Çaturoğlu, yayınladığı mesajın şu ifadelere yer verdi;  “Dünyanın en karışık ve kanlı asrında yedi düvele karşı mücadele ederek ayakta kalan Sultan Abdülhamid Han’dan alacağımız çok ders vardır. Bugün Suriye’de, Irak’ta, Yemen’de yükselen her feryat bize Sultan Abdülhamid’in cefasını, Osmanlı toprakları yanında tüm Müslüman coğrafyalarda oynanan oyunlara karşı izlediği siyaseti de bize onun zekâsını hatırlatıyor.Yaptığı hizmetler ve tarih sahnesinde unutulmaz bir yere ait olmasının yanında, birçok iftiraya da maruz kalan Sultan Abdülhamid Han’ı, Alman yazar Adalbert Graf Sternberg, “Bugün bütün her şeyin günahı Sultan Abdülhamid’e yüklenmektedir; fakat tarih onu pek çok şeyden azad edecektir” sözleriyle anlatıyordu. Üstat Necip Fazıl’da “Gün gelecek Sultan Abdülhamid’i anlamak, her şeyi anlamak olacaktır.” diyordu.Kalbimde yalnız Allah korkusu vardır. Başka bir şeyden korku duymam diyen Sultan Abdülhamid Han, 33 yıllık halifeliği boyunca manevi değerlerin kaybolmaması için de mücadele etti. Ne yazık ki dostundan çok düşmanı oldu. En büyük dostuysa daima hizmet ettiği milleti oldu. Naaşı götürülürken yüz binlerce insan, "Bizi bırakıp nereye gidiyorsun Ey Ulu Hakan!" nidaları ve gözyaşlarıyla Sultan’ı uğurluyordu.Hicaz demiryolu, Boğaz'a tüp geçit, Filyos Limanı, sanat okullarına teşvik gibi bugüne uzanan yüzlerce projenin mimarı olan Sultan Abdülhamid Han’ı bu millet asla unutmadı ve unutmayacaktır.Bu duygu ve düşüncelerle; ömrünü milletinin hizmetine adayan Sultan Abdülhamid Han’ı vefatının 100. yılında rahmet ve şükranla yâd ediyorum.” dedi.

 

 

 

Yorumlar
  • Meşgule
    11 Şubat 2018 Pazar 00:16

    Sayın vekil bunları biraz da siz örnek alın tutamayacağınız sözler vermeyin biran önce bölgeye yatırım yapacak birilerini getirin köylerde genc kalmadı tersaneleri ve ttk yı ayağa kaldırın yoksa koltuk tehlikede mhp de kurtaramayacak sizi