Valilikten “Kız Yurdu” değerlendirmesi

2 Ocak 2017 Pazartesi 11:28

Valilikten “Kız Yurdu” değerlendirmesi

Valilikten “Kız Yurdu” değerlendirmesi

Zonguldak Valiliği Kredi Yurtlar İl Müdürlüğü, Zonguldak’ta yayın yapan bazı basın yayın organlarında Nesibe Hatun Kız Yurdu Müdürlüğü hakkında yer alan haberlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Zonguldak Valiliği’nden yapılan açıklamada, ilde yayın yapan bazı basın-yayın organlarında Kredi Yurtlar İl Müdürlüğüne bağlı olarak hizmete açılan Nesibe Hatun Kız Yurt Müdürlüğü hakkında çıkan haber üzerine kamuoyunda yanlış bir algı yaratılmaması ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Yurtkur ‘un amacı yüksek öğrenim öğrencilerinin ailelerinden uzakta özlem çekmemeleri için onlara sıcak bir aile yuvası ortamında huzurlu ve modern barınma imkanlarını adalet ve sosyal devlet ilkelerine uygun olarak sunmaktır. Kurumumuz bu amaca uygun olarak Zonguldak merkezde acil kız yurdu ihtiyacı çözmek amacıyla Ön Protokol ile Sözleşme yapılarak 1602 kapasiteli Nesibe Hatun Kız Yurdunu hizmete açmıştır.

Nesibe Hatun Kız Yurdu Kozlu İlçesi Esenköy Mah.Abaz Caddesi üzerinde yer almaktadır. Habere konu olan yolda Esenköy Mah.yoludur. bakım ve temizliğin Kozlu Belediyesinin görev ve sorumluluğundadır. Yurt hizmete açıldıktan sonra yoldaki çeşitli eksiklikler (Aydınlatma, genişletme v.b) İl Müdürlüğümüzün girişimleriyle yetkili makamlarca çözülmüştür.

Söz konusu Yol Yurt müdürlüğüne değil Esenköy Mahallesine ait bir yoldur. Bu yolda yapılan kazılar ve diğer çalışmalar sonucunda ortaya çıkan çamur , su, v.s birikintilerinden Kozlu Belediyesi Sorumludur.

Aynı haberde yer alan ve Yaşandığı iddia edilen kız kaçırma olayı tamamen yanlış haberdir. Böyle bir olayın yaşanmadığı Emniyet Müdürlüğünce de teyit edilmiştir. Bu bir takım provokatörlerin tertiplediği bir kışkırtmadır. Konu ile ilgili soruşturmalar devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

Yorumlar