Türkiye' de ilk kez Zonguldak'ta uygulanıyor...

10 Mayıs 2017 Çarşamba 15:51

Türkiye' de ilk kez Zonguldak'ta uygulanıyor...

Türkiye' de ilk kez Zonguldak'ta uygulanıyor...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde  Ortaokul öğrencilerinde obezite ve diyabetin  tespiti ve mücadele eylem planı projesi kapsamında  4643 ortaokul öğrencisiyle proje Cumhuriyet Ortaokulunda   uygulanmaya başladı.

Türkiye’de ilk defa  Zonguldak ilinde uygulanacak  olan proje Zonguldak Valiliği ve Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ)  Onbezite ve diyabet  Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından takip edilecek. Bu kapsamda Cumhuriyet Ortaokulunda uygulanmaya başlayan projede, proje kapsamında 116 alanda 31 bin öğrenci  obezite ve diyabetle  ilgili sürekli takip edilecek. 4 yıllık süre zatrfında yılda 3 kez takip edilecekler. Bu ygyulama sayesinde er5ken teşhis başta olmak üzere riskli çocuklara egzersiz ve beslenme ile  yönlendirilmesi yapılacak.Cumhuriyet Ortaokulu Konferans Salonunda Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlauyan programda okul Müdürü Üçler Sarıkaya açılış konuşmasını yaptı. Okul Müdürü Sarıkaya, Ortaokullarda obezite ve diyabete düzenli takip  edilmesi gerektiğinini ve uygulamanın okullarında başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz ise yaptığı konuşmada, ‘Obezite ve diyabet hastalığı kronik dönemde organ kayıplarına neden olacak, hayat kalitesini bozacak ve hayatı tehdit edecek önemli bir sağlık sorunu olduğıunu vurguladı. Korkmaz konuşmasında ayrıca şu görüşlere yer verdi; ‘Dünya’da obezite ve diyabet yıllar itibariyle her geçen gün korkutucu ve dikkat çekici bir seviyede artmaktadır.  Dünya’da obezite ve diyabet yıllar itibariyle her geçen gün korkutucu ve dikkat çekici bir seviyede artmaktadır.Dünya nüfusunun %65 ‘inin yaşadığı ülkelerde aşırı kiloluk ve obezite, zayıflıktan daha çok ölüme sebebiyet vermektedir. Dünya Sağlık Örgütü belgelerine göre mevcut durumdan daha da kötüsü, günümüzde çocuklarda görülme sağlığı da her geçen gün giderek artmaktadır. Bu çerçevede Zonguldak Valiliğinin öncülüğünde çağımızın salgını olarak tamamlanan obezite ile ilgili Zonguldak Valiliği ve Bülent Ecevit Üniversitesi arasında imzalanan Obezite ile Mücadale Eylem Planı kapsamında Bülent Ecevit Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından okul çağı çocuklarında obezite ve diyabete yönelik büyük bir takip projesi başlatılıyor. Bu çapta bir projenin ülkemizde ilk olarak Zonguldak ilimizde başlayacak ve uygulanacak olması büyük önem taşıyor. Ortaokulda okuyan tüm öğrencilerin belirli aralıklarla ölçümlerinin yapılarak  takiplerinin yapıla bilmesi, bunun ötesinde risk belirlenen çocuklarımıza yönelik gerekli görülen tıbbi ve diğer önleyici hizmetlerin sunulabilmesi amacıyla bu proje ülkemizde örnek teşkil edecektir. Sadece kesitsel bir çalışma olmayıp, aynı zamanda önleyici sağlık hizmetini de sunacak olması bakımından da önem arz etmektedir.’

Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu öncelikle bu okulun eğitim kalitesini yükseltmek için gayret gösteren öğretmenlerimiz ve idarecilerimizle dolu olduğunu tüm velilerimiz bildiğini vurguladı. Madenoğlu konuşmasında ayrıca şu görüşlere yer verdi; ‘   obezite ve diyabetle mücadele programını bugün Cumhuriyet Ortaokulunda  başlatmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Zonguldak Valiliğimiz ve BEÜ rektörlüğü arasında yapılan protokole göre, Zonguldak genelindeki tüm ortaokullarda Obezite ve Diyabetle Mücadele Programı başlatılacak. Biz bugün burada bu okulumuzdan başlatıyoruz, hayırlı uğurlu olsun.

DÜNYADA AÇLIKTAN ÖLENLERLE AŞIRI YEMEKTEN ÖLENLERİ KIYASLADIĞIMIZDA, AŞIRI YEMEKTEN ÖLEN İNSANLARIN DAHA FAZLA…

Obezite nedir? Obez kişi kimdir diye baktığımızda, halkımızın arasında normalin üstünde kilosu olan kişilere obez diyoruz.  Fazla kiloları bu taşıma durumuna da obezite diyoruz. Gıda maddelerinden elde ettiğimiz enerjiyle, tükettiğimiz enerji arasındaki farkın yarattığı bir hastalık olarak algılanıyor. Aldığımız gıda maddelerinden yüz birim enerji alıyorsak, bunun yetmiş birimini tüketiyorsak, aradaki otuz birimlik fazlalık obeziteye yol açıyor.Obeziteye baktığımızda, aşırı beslenmenin yol açtığı bir sonuç olduğunu görüyoruz. Dünyada bir kısım insanlar da açlıktan ölüyor. Ne hazindir ki, dünyada açlıktan ölenlerle aşırı yemekten ölenleri kıyasladığımızda, aşırı yemekten ölen insanların daha fazla olduğunu görüyoruz. Dünyada insanlar arasında gıdanın dağılımında korkunç bir adaletsizlik olduğunu da bu durum gözler önüne seriyor.Önemli bir tespit arkadaşlar. Belki tersi olması gerekirken, obezite olayı daha ziyade gelişmiş ülkelerde görülüyor. Herhalde bu insanlar daha fazla yiyorlar. Teknolojinin getirdiği sonuçlar nedeniyle daha az çalışma oluyor, insan vücudunu enerji harcayacak şekilde kullanmıyor.2008 yılında 400 milyon insan obez olarak görülürken,  2015 yılına geldiğimizde bu rakamın 700 milyona çıktığını görüyoruz. Son on yılda obez insanların sayısında yüzde on, on beş arasında bir artış olduğu ifade edilmektedir.Dünyadaki bu artışa paralel olarak ülkemizde de obezite ve diyabet hastalığı hem rakam, hem oran olarak artmaktadır.”

Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz ve şube müdürlerinin yanı sıra velilerin de katılımıyla Cumhuriyet Ortaokulu’nda start verildi.

Yorumlar