Temeli insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceridir…

14 Mayıs 2018 Pazartesi 14:38

Temeli insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceridir…

Temeli insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceridir…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 12 Mayıs Hemşireler günü dolayısıyla Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Anıt önünde düzenlenen törende anıta çelenk sunumunun ardından saygı duruşu bulunuldu ve İstikal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı yapan Ereğli Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü İsmail Koçak “Temelinde insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceri bulunan hemşirelik mesleği, o günlerden günümüze tıp biliminin de ilerlemesi ile çok önemli aşamalar kaydetmiş, sağlık sistemlerinin vazgeçilme bir unsuru haline gelmiştir dedi.

Koçak konuşmasında“12 Mayıs dünyada ve ülkemizde; modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen Florence NİGHTINGALE’in doğum gününe izafeten Hemşireler Günü olarak kutlanmaktadır. Hemşirelik mesleği insan gereksinimlerinden doğmuş ve başlangıcı, insanın varoluşuna kadar uzanan oldukça zengin bir geçmişe sahiptir.Bir mesleğin bugünkü durumunu anlamak ve yorumlamak için geçmişe, tarihsel gelişimine göz atmak gerekir. Ülkemiz tarihinde hemşireliğin önemi savaşlarla ortaya çıkmıştır. Türk tıp tarihi ve hemşirelik tarihi adına önemli bir öncü olan, Dr. Besim Ömer Paşa tarafından 1912 yılında bugünkü adı Kızılay olan Hilal-i Ahmer Cemiyetinin de desteğiyle 6 ay süreli Hemşirelik kursları açılarak Kadırga Hastanesinde eğitim verilmiştir. Bu kursları bitiren hemşireler, Balkan Savaşları, Çanakkale Savaşı ve Birinci Dünya Savaşında hasta ve yaralı askerlere bakmışlardır. Bu yüzden 1912 yılı Türk Hemşireliğinin başlangıcı sayılır. Yurt içi ve yurtdışında hemşirelik adına önemli çalışmalarda yer alan, hayatını hemşirelik eğitimine adayan, kadınların sosyal hayata dâhil olmalarında etkin rol oynayan Türkiye’de modern hemşireliğin öncüsü olarak kabul edilen Safiye HÜSEYİN ELBİ gibi birçok ünlü Türk hemşire de göreve bu dönemde başlamıştır. Temelinde insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceri bulunan hemşirelik mesleği, o günlerden günümüze tıp biliminin de ilerlemesi ile çok önemli aşamalar kaydetmiş, sağlık sistemlerinin vazgeçilme bir unsuru haline gelmiştir. Hemşirelerimiz; tedavi edici ve koruyucu sağlık hizmetlerinde çok önemli görevler üstlenerek, ülkemizin her köşesinde, köylerde ve kentlerde kimi zaman zor koşullarda, vazifelerini özveriyle yerine getirerek sağlık ekibinin temel taşlarından olmuşlardır. Bireysel ve toplumsal sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde, korunmasında ve geliştirilmesinde önemli bir rolü üstlenen ve insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin sonsuz sabır, özveri ve sevgi ile mesleğini icra etmeye çalışan tüm hemşirelerimizin 12 Mayıs Hemşireler Günü’nü kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.’ Dedi.

Törene Ereğli Devlet hastanesi Başhekim vekili Vildan Türkeli, Anadolu ve Echomar başhemşireleri, hemşireler ve sağlık meslek lisesi öğrencileri katıldı.

Yorumlar