Ruhi Cöbekoğlu vefat etti

31 Aralık 2016 Cumartesi 13:41

Ruhi Cöbekoğlu vefat etti

Ruhi Cöbekoğlu vefat etti

Karadeniz Ereğli’nin önceki dönem belediye başkanlarından Ruhi Cöbekoğlu hayata veda etti.

Edinilen bilgilere göre, Karadeniz Ereğli Önceki Dönem Belediye Başkanlarından Ruhi Cöbekoğlu, bir süredir tedavi gördüğü İstanbul’da hayata veda etti. 95 yaşından vefat eden Ruhi Cöbekoğlu’nun cenazesi yakınları tarafından Ereğli’ye getirilmek üzere hazırlıklara başlandı.

Cöbekoğlu uzun süredir muzdarip olduğu rahatsızlık nedeniyle İstanbul’da tedavi görmekteydi.

CENAZESİ...

Ruhi Cöbekoğlu'nun cenazesi 02 Ocak  2016 Pazartesi günü saat. 11.30 da Kdz. Ereğli Belediyesi önünde yapılacak olan törenden sonra öğlen namazına müteakip Bozahane Camisinde kılınacak cenaze namazının ardından şehir mezarlığında toprağa verilecek.

CÖBEKOĞLU KİMDİR?

Bilindiği gibi Ruhi Cöbekoğlu, 1973- 1980 tarihleri arasında 7 yıl, 1983-1994 tarihleri arasında 11 yıl olmak üzere toplam 18 yıl Ereğli Belediye Başkanlığı görevini yürütmüştü.

İlk kez 11 Aralık 1973’de göreve seçilen yaşayan efsane başkan Cöbekoğlu 12 Eylül 1980 ihtilaline kadar aralıksız bu görevi 7 yıl yaptı.  Darbenin ardından görevi askeri yönetim döneminin belediye başkanı İsmail Sıdal’a bırakan Cöbekoğlu, 1983 yılındaki seçimlere kadar görevine ara vermek zorunda kaldı.  Cöbekoğlu 1983’te yeniden Belediye Başkanlığına seçilerek, 27 Mart 1994 yılına kadar bu görevinde kaldı.  Ruhi Cöbekoğlu, iki dönemde toplamda 18 yıl belediye başkanı kalarak kırdığı rekor, daha sonra görevi devrettiği Halil Posbıyık tarafından aşılabildi.

Belediye Başkanlığının ardından, hiç evlenmemiş olan Cöbekoğlu, rahatsızlanana dek Ereğli’de mütevazı bir yaşam sürdürmüştü.

TAZİYE MESAJLARI

Öte yandan Cöbekoğlu’nun vefatı dolayısıyla taziye mesajları yayınlandı. CHP Zonguldak  Milletvekili Ünal Demirtaş, taziye mesajında Ruhi Cöbekoğlu’nun sosyal demokrat belediyecilik anlayışına vurgu yaparak şunları kaydetti:

“Uzun yıllar yaptığı Kdz Ereğli Belediye başkanlığı döneminde örnek sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla Kdz Ereğlimize önemli hizmetler yapan değerli büyüğümüz Ruhi Cöbekoğlu’nun ebediyete intikalini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım.  Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine ve Tüm Zonguldak’a başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.”

CHP Ereğli İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakcı, “Koca çınarımız, Önceki Dönem Belediye Başkanlarımızdan Ruhi Cöbekoğlu'nu kaybettik. Tüm Ereğli halkımızın ve CHP ailesinin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

“Ereğli Belediye Meclis Üyesi, AK Parti Grup Sözcüsü İhsan Yazıcıoğlu, “Uzun yıllar Kdz Ereğli belediye başkanlığı yapan, değerli büyüğümüz Sayın Ruhi Cöbekoğlu,nun vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım, değerli büyüğümüze ALLAH cc 'den rahmet, kederli ailesine ve Kdz  Ereğlili hemşerilerime baş sağlığı diliyorum” dedi.

Merhum başkanımız Ruhi Cöbekoğlu’na Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Manset 67 olarak Merhum Ruhi Cöbekoğlu’na Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

 

Yorumlar