Muhtar var, bir de MUHTAR var…

Sinan KABATEPE

22 Ekim 2018 Pazartesi 21:56

Muhtar var, bir de MUHTAR var…

Muhtar var, bir de MUHTAR var…

Uzun zamandır köşe yazsam mı yazmasam mı diye düşünürken, başta meslektaşlarım olmak üzere bu mesleğin duayenleri ile hasbihal ettim. Hepsi sanki ağız birliği yapmışçasına ‘GEÇ BİLE KALDIN’ dediler. Bende geç kalsam da köşe yazılarına başlamaya bugün itibari ile uygun gördüm.

İlkyazıma da son günlerde gündemde olan Muhtarlar dernek (LERİ) ile başlamak istedim. Bilindiği üzere 19 Ekim günü Muhtarlarımızın gününü kutladık. Ereğli’ de kurulu bulunan Muhtarlar derneği başkanı Şükrü Kılıç ve yönetimi sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’nda tören gerçekleştirirken, öğle saatlerinde de misafirlerini ağırladı.

Akşam da düzenlenen etkinlikte muhtarları, azalarını, ailelerini ve protokol üyelerini misafir etti. Güzel de bir gece oldu.

Muhtarlar derneği gibi köklü bir derneğe de böyle etkinlikler yakışırdı.

Şimdi gelelim ikinci derneğe. Ereğli Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği’ne…

Kurulduğu 1 Aralık 2017 günü açıklamada bulunan Dernek başkanı Abdullah Arslan, hizmetleri ile adından söz ettirecekken, yaşadığı kavga ile birden bire gündeme oturdu. Sonraki dönemde ise ne hikmetse ne yönetim ne de başkan olarak kendisinden ve ya dernek olarak hiçbir adım görülmedi. Açıklamasında sorun ve meseleleri yerinde ve zamanında halledeceğiz dese de kavgasından sonra kendisini görmek pekte mümkün olmadı.

Muhtarlar günü dolayısıyla beklerdik ki Ereğli Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği’ninde etkinliği olsun. Dernek olarak bir şeyler yapsınlar. Ama bırakın bir şeyler yapmayı, başkan ve ya yönetimini ne etkinliklerde ne başka bir yerde görmek mümkün olmadı. Ki Muhtarlar Derneği tarafından da'Muhtarlar Derneği Yemeğine' davet edildiği ve sayı verilmesine rağmen katılmadıkları da bize ulaşan bilgiler arasında yer aldı. 

Ama öğrendik ki derneğin mevcut başkanı Abdullah Arslan 19 Ekim Muhtarlar gününden hemen sonra istifa ettiği ve yönetim kurulu başkanlığına Adnan Alar’ın geldiğini öğrendik.

Gebe Köyü muhtarı Adnan Alar hemen hemen herkes tarafından tanınan bir muhtar. Hatta mevcut Muhtarlar derneğinde yapılan iki seçimde de mağlup olan, kazanamayan muhtar Adnan Alar.

Yeni dernek kurulmasında büyük çabası olan bir muhtardır Adnan Alar. İkinci dernek kurulduğunda başkanlık için adı geçen isimdi Adnan Alar. Ama bir bakıldı ki dernek başkanlığına Abdullah Arslan getirildi. Olabilir. Dernek yönetiminin kararıdır. Ama bir sene sonra bu başkan değişikliği bence hiç olmadı.

İkincisi mevcut dernekte iki kez sandığa gömülerek seçim kaybeden Adnan Alar’ın başkanlık hevesini yeni dernekte gidermek istemesini de hoş karşılamak gerekir diye düşünüyorum. Sadece isim olsun diye başkanlık yapacaksa da bence hiç girmesin.

Geçmiş dönemlerde Ereğli’ de birçok derneğin ikincisi kurulmuş, ama bugün kurulan ikinci derneklerden hiç birisi kalmamıştır. Kapanıp gitmiştir.

Seçim kaybedince Muhtarlar Derneği TÜ KAKA olmayacak. Çalışacaksın. Çabalayacaksın İkinci olmadı üçüncüyü deneyeceksin. Baktın yine olmuyor. Kabuğuna çekileceksin. Bölmek parçalamak hiç kimseye fayda getirmeyeceği gibi insanlara da zarar verir. Bırakın bu koltuk sevdasını da hizmete bakın. Hizmet adamı olun.

Bir de son aldığımız haberde de Şükrü Kılıç'ın başkanlığını yaptığı Muhtarlar Derneği'nin ikinci başkanı Mehmet Arslan hem 2. Başkanlık görevinden hem de dernek üyeliğinden istifa etmiş. Bizim aldığımız duyumlara göre de sayın Arslan oğlunun iş ile ilgili probleminin olduğu, ERDEMİR’ e işe alınması için Başkan Şükrü Kılıç ile görüştüğü işin olmamasından dolayı istifa ettiği dilden dile dolaşıyor. Kendisi ile telefon ile görüştüm. Sebebini söylemedi ancak istifayı doğruladı. Ama, sebep anlattığım olay ise Akkaya Köyü Muhtarı Mehmet Arslan’a bu istifa yakışmadı desek yeridir…

KALIN SAĞLICAKLA...

Yorumlar