Makine arızası yaptı, sürüklenmeye başladı...

29 Aralık 2016 Perşembe 22:09

Makine arızası yaptı, sürüklenmeye başladı...

Makine arızası yaptı, sürüklenmeye başladı...

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi açıklarında makine arızası yapan COMOROS bandıralı 'DENİZ' isimli kuru yük gemisi sürüklenmeye başladı. Bir süre sürüklenen gemi Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait fırkateyn eşliğinde Ereğli Limanı'na getiriliyor.

Rusya'dan aldığı ham ayçiçeği ile yola çıkan ve İstanbul' a giden Comoros bandıralı 'Deniz' isimli kuru yük gemisi, saat 17,50 sularında Ereğli limanının 50 mil açıklarında makine arızası sonucu sürüklenmeye başladı. Gemide ki arıza giderilemeyince Sahil güvenlik ekiplerinden yardım istedi. Karadeniz Bölge Komutanlığı limanında bulunan  Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait 'Turgutreis' adlı fırkateyn yönlendirildi. Bölgeye giden fırkateyn, fırtına nedeniyle gemiye yanaşamadı. Gürcistan ve Ukrayna uyruklu 11 mürettabatın bulunduğu gemideki personelin makine arızasını gidermek için çalışmasına devam ettiği ve motorun bir bölümünü çalıştırmayı başardıktan sonra kontrolü sağladığı belirtildi. Geminin şu an için olumsuz bir durum oluşturmadığı, fırkateyn eşliğinde Ereğli Limanı'na doğru yola çıktığı bildirildi.

Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada geminin imdat çağrısı S.O.S. vermesinin ardından ekiplerin gemi kaptanıyla irtibata geçtiğini söyledi. Madenoğlu açıklamasında "Gemini motorları arıza vermiş. Liman başkanlığı ve sahil güvenlik ekiplerimiz konuyla ilgileniyorlar. Şu an için bir tehlike gözükmüyor. Motorlarının bir kısmı çalışıyormuş. Gemi, bu çalışan motorlarıyla Ereğli limanına gelmeye çalışıyor. Fırkateyn gemiye eşlik ediyor. 11 mürettebatın sağlıklı konusunda olumsuz bir şey yok. Ekiplerimiz gerekli çalışmaları yapıyor."dedi.

Yorumlar