KIŞ AYLARI VE PEKMEZ İLİŞKİSİ

Vahap Akbulut

28 Kasım 2017 Salı 18:37

KIŞ AYLARI VE PEKMEZ İLİŞKİSİ

KIŞ AYLARI VE PEKMEZ İLİŞKİSİ

Her ne kadar kış aylarında aklımıza gelse de pekmez hayatımızın vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Başlıca üzüm harnup dut hurma gibi pek çok çeşitli olan pekmezin doğru üretildiği takdirde faydası oldukça fazladır.  Pekmez yüksek oranda protein mineraller magnezyum fosfor demir ihtiva etmektedir.

Pekmez kaliteli ve doğal olarak üretildiği taktirde kişinin tüketmesi vücudun direncini artırır bağışıklık sistemini güçlendirir. Annelerde anne sütünü arttırır iltihap sökücü özelliği vardır. Öksürüğü keser ve balgam söktürür ağız içi yaralarında oldukça faydalıdır akciğer ve karaciğer de kan dolaşımını dengeler oluşmuş deformasyon iyileştirir. 

Ayrıca kaliteli pekmezin kanseri önleyici öyle olduğunu dair birçok araştırma vardır. Bu konuyla alakalı yapılan klinik çalışmalarda pekmezin rolü kanıtlanmıştır. Yüksek kalsiyum içermesi tümörlere karşı da etkili olabilmektedir. Ayrıca doğal olarak üretilmiş pekmez önemli miktarda antioksidan ve manganez içermektedir, manganez DNA'ları serbest radikallere karşı korur, etkili bir antioksidan olması kanser ve kalp hastalıklarına karşı kişiyi koruduğu bilinmektedir. 

Pekmez demir kalsiyum potasyum magnezyum içerdiğinden dolayı güçlü kemik yapısını da sağlar. Kaliteli üretilen pekmez tüketildiğinde kolon kanseri riskini de azaltır çünkü toksinleri temizleme özelliği vardır. Günde üç çorba kaşığı kadar tüketilen pekmez vücudun ihtiyaç duyduğu demirin %20 sini karşılar demir eksikliği baş dönmesi yorgunluk saç kaybı sinirlilik annemi de dahil olmak üzere birçok sağlık sorunu ortaya çıkmasına neden olur.

Demir adet sırasında özellikle kadınlar için önemlidir. Demir kan ve hücre fonksiyonlarına önemli bir rol oynar ve enerji iletimi için gereklidir ayrıca enfeksiyon karşı savaşmaya yardımcı olur ve beyin ve kas fonksiyonu destekler. Kaliteli pekmez selenyum da içerir selenyum tiroit fonksiyonunu kalp damar sağlığını korumak da etkendir.

Pekmezin içinde b6 vitaminde yüksektir, b6 vitamini bağışıklık ve sinir sistemi kan sağlığı ve üretimi için gereklidir. Kaliteli üretilmiş bir pekmez mide ve sindirim sorunlarının da giderir. Bunca saydığımız faydalar evet pekmezdir. Ancak her gördüğümüz pekmez, pekmez değildir tabii ki araştırmacı olmalıyız.

Güven duyduğunuz ürünleri almalıyız. Maalesef günümüzde fuarlar düzenlenerek köy yapımı el yapımı adı altında çok kalitesiz Ürünler halka sunulmaktadır. Bu şuna benzer köy tavuğu yumurtası satılıyor piyasada oysaki tavuk sadece köyde ikamet etmiş oluyor. Kümeste ise farkı yoktur aslında. Köyde ikamet etmesi yumurtanın köy yumurtası olduğu anlamına gelmez.

 Köy yumurtasındaki maksat Tavuğun açık alanda geziyor olmasından kaynaklanmasıdır. Pekmezde de durum aynıdır. Tek çare güvenli kişilerden ve güvenli ellerden ürün alınmalıdır Bu durum hayatımızın alanı ve her şey için geçerlidir.

Sağlıcakla kalınız...

Vahap Akbulut

Yorumlar
  • musa aktürk
    28 Kasım 2017 Salı 21:20

    ahh vahap kardeşim ereğliye yatırım yapıp emek veren hizmet eden istihtam sağlayan üç beş kişi kaldınız ürünlerinizi çeşitli noktalarda görüyor alıyor kullanıyoruz iyiki varsınız yolunuz açık olsun