İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy anılacak...

11 Mart 2018 Pazar 12:14

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy anılacak...

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy anılacak...

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli egemenlik sembollerinden İstiklal Marşı’nın kabulünün yıldönümü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Karadeniz Ereğli’de de etkinlikler düzenlenecek. Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazması sürecinde gösterdiği büyük vatanperverlik, bugün her zamankinden daha büyük bir anlam ifade ediyor.

Karadeniz Ereğli’de İstiklal Marşı’nın Kabulünün Yıldönümü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla etkinlikler düzenleniyor.

Etkinlikler kapsamında 12 Mart Pazartesi günü Erdemir Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törende,  saygı duruşunda bulunulacak, İstiklal Marşı okunacak. Uzun Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İhsan Gökçe Kaya günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapacak.

Birlik adlı şiirin okunmasının ardından İstiklal Marşı’nı anlatan sinevizyon gösterisi gerçekleştirilecek, 12 Mart Korosu konser verecek. Etkinlikte Akif’in Zulmü Alkışlayamam adlı şiirinin okunmasının ardından İstiklal ve Gençlik adlı tiyatro oyunu sahnelenecek. Tören, günün anlam ve önemine ilişkin Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verilecek

İŞGAL ALTINDA MİLLİ YARIŞMA…

Osmanlı Devleti’nin bir milli marşı yoktu.  23 Nisan 1920 tarihinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasından hemen sonra Milli Eğitim Bakanlığı, İstiklal Savaşı’nın anlam ve önemini belirtecek ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığının sembolü olacak milli bir marşı yazılması için girişimlere başladı.

Bu amaçla1921 yılının başında bir yarışma açılmasına karar verildi. Yarışma sonucunda toplanan şiirlerden en güzeli Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Milli Marşı olarak kabul edilecek. Ayrıca yarışmanın sonucunda kazanan şahsa o dönemin şartlarında gerçekten çok büyük bir meblağ olan 500 Tl civarında bir para ödülü verileceği bildirildi.

Bu kampanya çerçevesinde ülke genelinde duyurular yapıldı ve katılımın fazla olmasının temini amacıyla önlemler alındı. Türkiye o dönemde işgal altında bulunduğundan ve iletişim olanaklarının sınırlı olması, okuryazar oranının düşüklüğü nedeniyle katılım beklendiği gibi düşük oldu ve 724 adet şiir aday olarak gönderildi.

Maarif Vekaleti (Milli Eğitim Bakanlığı) bünyesinde bu şiirleri değerlendirmek için kurulan komisyon yarışmaya katılan 724 şiiri teker teker okudu ve içlerinden 6 adet şiir elemeyi geçip Meclis Matbaası tarafından bastırılıp milletvekillerine dağıtıldı.

YARIŞMAYA SON ANDA KATILAN, OYBİRLİĞİYLE SEÇİLEN ŞİİR

Milli Şair  Mehmet Akif Ersoy bu dönemde kendisi milletvekili olduğundan ve yarışmadaki para ödülü nedeniyle yarışmaya katılmak istemedi.  Dönemin Maarif Vekili Hamdullah Suphi Tanrıöver, Mehmet Akif Ersoy’a, para konusunun çözümlenebileceğini, mutlaka yarışmaya katılması gerektiğine dair mektup yazdı.

Mehmet Akif Ersoy "Ben mebusum, müsabakaya katılmam. Ayrıca çok istiyorsanız da bir şiir yazıp size veririm" diyerek para konusundaki hassaslığını açıkladı. Akif daha sonra evinde bir şiir yazarak “Kahraman ordumuza" ithaf ettiği şiiri, Maarif Vekaleti' ne iletti. Çok beğenilen bu şiir seçilen 6 şiire ilave olarak yarışmaya katıldı. Yapılan oylamalar sonucunda yarışma sonuçlanmış, en beğenilen ve anlamlı şiir olarak Maarif Vekil Hamdullah Suphi Bey tarafından okunan Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı şiir büyük tezahürat ve alkışlar eşliğinde, oybirliği ile yarışmanın birincisi olarak 12 Mart 1921 tarihinde seçildi.

PARA ÖDÜLÜNÜ ALMADI…

Marşımızın kabulünün üzerinden bir kaç gün sonra Meclis yetkilileri yarışmanın birincisine verilmesi icap eden para ödülünü vermek üzere Mehmet Akif Ersoy'a giderler. Ersoy “Ben müsabakaya girmedim. Bu para benim hakkım değildir ve bana aitte olamaz" sözleri ile ödülü tekrar reddetti.

Meclis yetkilileri bunun üzerine "Bu parayı devletimizin kasamızda tutamayız. Lütfen siz alın, isterseniz bir yere bağışlarsınız" diyerek yarışma ödülünü Mehmet Akif Ersoy'a teslim ettiler.

 Mehmet Akif Ersoy bunun üzerine yarışmadan kazandığı ödülü hastanede yatmakta olan Kurtuluş Savaşı Gazilerine bağışladı.

“Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak” mısrasıyla başlayan İstiklal Marşı, yazılışındaki vatansever duygular ve aydın sorumluluğuna uygun olarak, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti’nin bağımsızlığının ve bağımsız yaşama iradesinin en büyük sembolü olarak gönüllerde vazgeçilmez yerini almıştır.

Yorumlar