İş dünyası ile hükumetler arasında köprü görevi üstleniyor

29 Haziran 2020 Pazartesi 18:41

İş dünyası ile hükumetler arasında köprü görevi üstleniyor

İş dünyası ile hükumetler arasında köprü görevi üstleniyor

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Arslan Keleş’in, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (EİT TSO) Sanayi-Yatırım ve KOBİ’lerin Teşviki Komitesi Olağanüstü Video Konferans Toplantısına katıldığı bildirildi.

Ereğli TSO’dan katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, TSO’ların iş dünyası ile hükümetler arasında köprü görevi üstlendiklerini belirtti.

Keleş, sahadaki sıkıntıları, en hızlı şekilde, kamu idarelerine ilettiklerini anlattığı konuşmasında, şunları kaydetti:

“İşte bugün bu toplantıda, hem ülkelerimizde salgınla mücadele konusunda alınan önlemlerle ilgili deneyimlerimizi paylaşalım, hem de birlikte çalışma ve yardımlaşma imkânlarını konuşalım istiyoruz. Türkiye’deki salgınla mücadelede gelinen durumu ve alınan önlemleri sizinle paylaşmak istiyorum. Biz, salgın sürecinde bir yandan üyelerimizi ve üretim kapasitemizi korumaya çalışırken, çalışanlarımız için de maksimum güvenlik koşullarının sağlanmasına özel önem veriyoruz.  Hükümetimizle sürekli irtibat halindeyiz ve bakanlıklarla birlikte çalışıyoruz. Odalarımızdan, Borsalarımızdan, sektörlerimizden ve firmalarımızdan, sıkıntıları ve önerileri topluyoruz. Bunları konu bazında tasnif ederek, çözüm önerilerimizle birlikte, ilgili bakanlara iletiyoruz. Hükümetimiz de bunları baz alarak çözümler geliştiriyor. Şu ana kadar pek çok önerimiz hayata geçti. Bunlar dan Kamusal Yükler, Finansman ve İstihdam başlıkları altında hayata geçirildi. Çalışanların ücreti, 3 ay süreyle,  buradan karşılandı. Tüm bunların yavaş yavaş etkisini gösterdiklerini gözlemliyoruz. Şirketlerimiz özellikle KOBİ’lerimizin rahat bir nefes almasını sağladık. Bunlar dışında hükümetimiz ülke çapında insan hareketini kısıtlayan önlemler de aldı. İnsanların toplu olarak dışarıda bulunmasına sınırlamalar getirildi 20 yaş altındakiler ile 65 yaş üstündekilerden evden dışarı çıkmaması istendi Şehirlerarası tüm kara ve hava trafiği ile yurtdışı gidiş ve gelişler durduruldu.  Çok şükür, bu hastalığın yayılması azaldı ve hükümetimiz de bu kısıtlamaları kaldırmaya başladı. Ama ev dışında tüm vatandaşların maske takması zorunluluğu devam ediyor Biz bu süreçte şunu da gördük; Her ülke bu hastalığı kendi imkanları ile bertaraf edecek. Ama bilgi ve birikimimizi paylaşmamız lazım. Devletlerimiz dayanışma içinde, İş dünyamız da dayanışma içinde olmalı.”

Yorumlar