Hasar sabah saatlerinde netleşmeye başladı…

19 Ocak 2018 Cuma 13:37

Hasar sabah saatlerinde netleşmeye başladı…

Hasar sabah saatlerinde netleşmeye başladı…

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, fırtına nedeniyle dalgaların yarattığı tahribat sabah saatlerinde netleşmeye başladı.

Bölgede hasar gören sahil bandındaki bazı iş yerleri ile çekek yerlerindeki esnaf ve vatandaşlar, gördükleri tablo karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler.

El işi ürünlerin satışa sunulduğu ve ‘Gözlemeciler” olarak bilinen mekanların sahipleri yaralarını sarmaya çalışırken, çekek yeri sahipleri ise oluşan hasar sonrası temizlik çalışmalarına başladı.

Karadeniz Ereğli Amatör Olta ve Çapari Balıkçıları Derneği Başkanı Abdurrahman Tünel, yaşanan olayda zarar gören üyelerine ve tekne sahiplerine geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Fırtına nedeniyle Batı Karadeniz’in birçok yerinde benzer durumun yaşandığını anlatan Tünel “Allah bu duruma maruz kalanlara yardım etsin. Çok büyük bir tufan atlattık. 50 yaşımdayım, 25 yıldır bu işle uğraşıyorum, böyle bir şey görmedim. 15-20 yıl önce yaşadığımız benzer durumda Askeri bölgedeki mendireğin bir kısmı parçalanmıştı. O günlerde 7-8 arkadaşımızın teknesi batmıştı. Fakat dün akşam yaşadığımız olay sonrası ilk gözlemlerime göre 15-20 adet tekne çekek yeri tamamen gitmiş vaziyette. 20-25 arkadaşımızın da ufak tefek hasarları var. Batan teknelerimiz var. Allah bütün arkadaşlara yardım etsin. Zonguldak Valimizden, Ereğli Kaymakamımızdan Belediye Başkanımızdan destek bekliyoruz. Dernek olarak da girişimlerde bulunacağız. Durum çok zor, arkadaşlarımızın kayıklarını çekecekleri yerleri kalmadı. Bir an önce yardım bekliyoruz.”

Çekek yeri ve tekne sahiplerinden Soykan Öztürk ise gündüz saatlerinde çalıştığı için hava şartlarından haberdar olamadığını belirterek, “Dün akşam saatlerinde ne var, ne yok diye geldiğimde burada bir kalabalık vardı. Buradaki arkadaşların teknemi kurtarma çalıştıklarını gördüm. Ancak kurtarma şansları yoktu ki bıraktılar. Teknemin denizde kaybolmasına üzüldüm, Çünkü manevi değeri vardı” dedi.

Diğer yandan Zonguldak İl afet acil durum müdürlüğü ekipleri (AFAD), Mal Müdürlüğü, Zabıta, İtfaiye ve Zonguldak Esnaf Odaları Birliği Başkan Vekili esnaf temsilcisi Rahman Demirtürk’ten oluşan hasar tespit ekibi de zarar gören iş yerleri ve diğer alanlarda inceleme yaptı.

Yorumlar