Gençler eşitlik istiyor!..

11 Mayıs 2018 Cuma 15:17

Gençler eşitlik istiyor!..

Gençler eşitlik istiyor!..

Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri, ‘Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ Projesi kapsamında birbirinden farklı etkinliklere imza attı. Yıl içinde devam eden proje kapsamında 7-11 Mayıs tarihleri arasında festival tadında hem eğlence hem kültür sanat hem de toplumsal sorumluluk  projemize farkındalık yaratmak amacıyla farklı etkinliklere imza atıldı.

Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Ersan Arslan, “bu yıl içinde başlattığımız ‘Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ projemiz bu hafta festival tadında geçti. Öğrencilerimiz birbirinden farklı çalışmalara imza atarak kadın erkek eşitliğine dikkat çektiler. Emeği geçen öğrenci, öğretmen ve velilerimizi kutluyorum” dedi

Arslan konuşmasında ayrıca şu görüşlere yer verdi; 

“2017-2018 eğitim öğretim yılında okulumuz Türkiye’deki 161 okulla beraber pilot okul seçildi. Bir proje yürütüyoruz. Adı ‘Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’. Bu proje kapsamında okul başladı başlayalı etkinlikler yürütüyoruz. Bu etkinlikleri toplayarak, bir hafta boyunca, 7-11 mayıs arasında festival tadında, hem eğlence, hem kültür sanat, hem de toplumsal sorumluluk projemize toplum nazarında farkındalık yaratmak amacıyla bir etkinlik dizisi başlattık.

İlk gün, Eğitimci Yazar Murat Tunalı’yı okulumuza davet ederek hem eğitimde sosyal cinsiyet eşitliği farkındalığını yaratmak, hem de çocuklarımıza sınav motivasyonu ile ilgili seminer verdirdik. İkinci gün okulumuzda sportif etkinlikler, yarışmalar ve bunun yanında Karaoke sunumları yapıldı. Ana temamız Cinsiyet Eşitliği olduğu için kızlar ve erkekler ortak şekilde projelerde görev aldı. 

Çarşamba günü TÜBİTAK 4006 proje sergimiz açıldı. Toplam 35 projemiz var burada. Açılışı Kaymakamımız Sayın Nazım Madenoğlu tarafından açıldı. Sunumlar gerçekleştirildi. Okulumuz bunun yanında Türkiye’deki 42 üniversitenin içine girerek belki Zonguldak’ta bir ilke imza atarak insansız hava aracı tasarladı. TÜBİTAK tarafından projemiz onaylandı. BAKKA tarafından 330 bin liralık ödenek tahsis edilmek üzere şu an onay aşamasında. Bu günün akşamında eğitimde sosyal sorumluluk projesi kapsamında film gösterisi yaptık. Bu filmin konusu da fırsat eşitliğiydi.

Perşembe günü Ereğli Belediyesi ile işbirliği yaparak Balı Köyü su kemeri arasında 400 öğrenciyle doğa yürüyüşü gerçekleştirdik. Yürüyüşte öğrencilerimizin taşıdığı dövizlerle eğitimde fırsat eşitliği gösterildi. Bugün festivalimizin son günü. Bunun ilk etkinliği canlı performans resim sergisi oldu. Bunda amaç hem cinsiyet eşitliği ile ilgili tuvaller göstermek. Hem de bunu canlı bir şekilde gezenlere sunmak. Bu nasıl oluyor? Tuvalin yanına öğrenci geldiği zaman buradaki makyajlı öğrencilerimiz ‘Ben Afife Jale’yim, Türkiye’deki ilk kadın tiyatrocuyum, kadınım ama bu başarıyı gösterdim’ diyor. Başka bir öğrencimiz ben erkeğim ama ebeyim, eğitimde cinsiyetin önemi yoktur vurgusu yapıldı.”

Arslan etkinliklerin Cuma günü akşamı itibarıyla Dj gösterisi ve Color Fest etkinliğiyle sona ereceğini kaydetti.

Yorumlar