Fındık yetiştiricileri eğitilecek!

6 Kasım 2018 Salı 15:51

Fındık yetiştiricileri eğitilecek!

Fındık yetiştiricileri eğitilecek!

Karadeniz Ereğli İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğinde “Fındık yetiştiriciliğinde yenilikçi yöntemler” konulu eğitim projesi gerçekleştirileceğini bildirdi.

İlçe Tarım Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı(BAKKA) tarafından finanse edilen ve sözleşmesini imzaladığımız    ''Fındık Yetiştiriciliğinde Yenilikçi Yöntemler'' konulu eğitim projesi 11 Kasım’da başlayacak.

Açıklamada ayrıca şu görüşlere yer verildi; “Ormanlı bölgesi başta olmak üzere ilçemizdeki fındık üreticileri ile İl ve İlçelerimizde Tarım Müdürlüklerinde görev yapan  teknik personeller projenin hedef grubudur. Bölgemizde özellikle bilgi eksikliğinden kaynaklı hatalı uygulamaların azaltılması, üründe verim ve kalitenin yükseltilmesi dolayısı ile ekonomik kayıpların önlenmesi amacıyla fındık bahçelerinde gübreleme, budama, dip temizliği, hastalık ve zararlılar ile mücadele konularında katılımcılara teorik ve uygulamalı bilgiler verilecektir. 5 gün (120 saat) süreli eğitim projemizde; bölgemizi çok iyi tanıyan ve fındık konusunda uzman olan Prof. Dr. Turan Karadeniz, Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen ve Prof. Dr. Faik Ekmel Tekintaş tarafından eğitimler verilecektir.

10 Kasım 2018/14 Kasım.2018 tarihleri arasında ‘‘Ormanlı Belediyesi Kültür Merkezinde yapılacak olan eğitimlere tüm fındık üreticilerimiz aileleri ile birlikte katılabilecektir.  Eğitimler teorik ve uygulama şeklinde yapılacak olup; katılanlar için eğitim sonunda sertifika verilecektir.”

NELER YER ALIYOR?

Eğitim Kapsamında Dünya Fındık Politikalarında Değişim ve Ülkemizdeki değişmeler, Fındığın sağlık bakımından önemi, Fındık Bahçesi tesis, dikim sistemleri, gübreleme metodları, Meyvecilikte genel budama prensipleri ile fındıkta budama, Fındık hastalık ve zararlılar ile mücadele, Fındıkta hasat ve harman, fındıkta depolama ve aflatoksin, Organik Fındık yetiştiriciliği yasal mevzuat, ilkeler, mevcut uygulamalar ve pratik  eğitimler ve saha çalışmaları gerçekleştirilecek.

Toplamda 120 saat sürecek olan eğitimler kapsamında 150 fındık yetiştiricinin eğitilmesi planlanıyor.

Yorumlar