Eski Belediye başkanının cenazesinde tartışma

2 Ocak 2017 Pazartesi 19:08

Eski Belediye başkanının cenazesinde tartışma

Eski Belediye başkanının cenazesinde tartışma

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde önceki gün vefat eden eski Belediye Başkanı Ruhi Cöbekoğlu’nun cenaze töreninde Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ile CHP’li yöneticiler arasında tartışma yaşandı.

Karadeniz Ereğli ilçesinde 1973 ve 1994 yılları arasında 18 yıl belediye başkanlığıyapan  ve önceki gün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Ruhi Cöbekoğlu için Belediye Başkanlığı önünde tören düzenlendi. Törende CHP’li Eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık konuşma yaparak, Cöbekoğlu’nu kendisine hep örnek aldığını söyledi. Posbıyık konuşmasında “Bu gün sadece ailesi ve sevenleri değil bütün Ereğli halkı üzgün. Çünkü gerçekten en zorlu dönemlerde belediyeciliğin ismini bu memlekete yazmıştır. Daima ilkeli davranmıştır. Tüm akrabalarına, bütün Ereğli halkına başınız sağolsun diyorum” dedi.

Posbıyık’ın ardından konuşan Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’da, Cöbekoğlu’nun belediyecilikte örnek alınacak bir kişi olduğunu belirterek, kendisinin Ereğli’de alt yapının temellerini atan ve zor dönemlerde görev yapan bir belediye başkanı olduğunu anlattı.

Başkan Uysal’ın konuşmasını tamamlayıp duaya geçileceği sırada CHP’li yöneticiler milletvekillerininde konuşma yapması gerektiğini söyleyince tartışma çıktı. CHP adına Eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a söz verdiğini ve konuşma yaptığını belirten Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, protokol kuralları gereği belediye başkanından sonra konuşma yapılamayacağını ifade etti. CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakçı’da kendilerine konuşma yapıp yapmayacaklarının sorulmadığını ve milletvekillerininde konuşma yapması gerektiğini dile getirdi. Tartışma devam ederken Emekli Din Görevlisi Ali Aksoy’un duaya başladığı sırada mikrofonu alan CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakçı, konuşma yapmaya başladı.

Tartışmaların ardından CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakçı, CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpçu, Ünal Demirtaş ve Eski Milletvekillerinden Önay Alpago’da birer konuşma yaptı. Cöbekoğlu’nun naaşı yapılan konuşmaların ardından tekbirler getirilerek cenaze aracına taşındı.

Cöbekoğlu, Bozhane Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Yorumlar
  • adsız
    3 Ocak 2017 Salı 00:33

    orda hayatını kayıp etmiş bir değerli insan var ve orda onu biran önce huzura kavuşturmaları gereken siyaset yapanlar ayıp etmiş