Ereğli Kadın Platformu’ndan kararlılık mesajları!...

9 Mart 2019 Cumartesi 09:53

Ereğli Kadın Platformu’ndan kararlılık mesajları!...

Ereğli Kadın Platformu’ndan kararlılık mesajları!...

Karadeniz Ereğli Kadın Platformu’nca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Platform Sözcüsü Hamide İpek, “Yaşamın yarısıyken yok sayılmayı reddediyoruz! Dünyanın dört bir yanında alanlardan, meydanlardan, sokaklardan, evden, okuldan, işten, her yerden sesleniyoruz: Eşit ve özgür bir yaşamı kuruncaya dek mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Vardık, varız, var olacağız” dedi.

Karadeniz Ereğli Kadın Platformu’nca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde Bozhane mevkisinden başlayan yürüyüşe, ilçedeki çeşitli kadın örgütlerinin yönetici ve üyeleri ilçede yaşayan kadınlar destek verdi. Kadın haklarına ilişkin pankartlar taşıyan sloganlar atan kortejin gerçekleştirdiği yürüyüşün sonunda yine sahil şeridinde, Amfitiyatro karşısında bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Platform Sözcüsü Hamide İpek, burada yaptığı açıklamada, kadınlara baskı, sömürü ve şiddet dışında bir şey vaat etmeyen ataerkil kapitalist sisteme karşı tarihten aldıkları güçle bu 8 Mart’ta da alanlarda olduklarını söyledi.

İpek şöyle devam etti:

“Çünkü adil, eşit ve özgür bir yaşamın biz kadınların mücadelesi ile kurulabileceğinin farkındayız. Ülkemizde ve dünyada küresel sermayenin ortaklığında cinsiyetçi iktidarlar eliyle yürütülen politikalar emeğimiz üzerinde kurulan sömürüyü her geçen gün daha da arttırıyor. Haklarımız ve kazanımlarımız tehdit altında. Yaşamlarımızı ve bedenimizi sürekli denetim altında tutarak eril zihniyetlerinde tahayyül ettikleri geleceği yeniden üretmemizi istiyorlar. Esnek, kuralsız., güvencesiz, kayıt dışı ve düşük ücretlerle sömürülmeye, ekonomik krizle birlikte daha fazla yoksullaşmaya, çalışma yaşamının ayrılmaz parçası haline getirilmiş baskı, şiddet ve mobbinge, kreşleri kapatıp kadınlara yüklenmeye çalışılan bakım hizmetleri nedeniyle ücretli işlerde çalışmamızı engelleyen politikalara karşı durmaya, ev içerisinde görünmez kılınıp değersizleştirilen emeğimize sahip çıkarak mücadelemizi yürütüyoruz. Kamudan başlanark yaşamın dinselleştirilmesine karşı laik seküler yaşamdan yana tarafız. Ensar’a, Türgev’e bel bağlayıp dinci tarikatlarla protokol yapanlara karşı bilimsel, laik, nitelikli, anadilinde eğitim ve kamu hizmeti talebimizden vazgeçmeyeceğiz. Çocuk istismarında rıza aranmasına, istismarcıların aklanmasına, erken yaşta evliliklerin önünün açılmasına, çocuklarımızın geleceğinin çalınmasına asla izin vermeyeceğiz.”

TALEPLERİNİ SIRALADI

Kadın Platformu Sözcüsü İpek, kadınların taleplerini sıralarken ise şöyle dedi: “8 Mart Kadınlar için ücretli izin günü sayılmalı. Eşit İşe eşit ücret sağlanmalı. İş Yarinde şiddeti, ayrımcılığı ve mobbingi önleyen düzenlemeler yapılmalı. Esnek, Güvencesiz, kayıt dışı ve taşeron çalışmaya, kiralık işçilik uygulamasına son verilmeli, güvenceli iş güvenceli yaşam koşulları sağlanmalıdır. Kapatılan k amu kreşleri açılmalı, kadın veya erkek olduğuna bakılmaksızın en az 50 çalışanın bulunduğu iş yerlerinde gündüz bakım evi ve kreşler açılmalı. Süt izninin önündeki keyfi engeller kaldırılmalı ve ücretli ücretsiz doğum izninden dönen kadınların statü kaybı yaşaması engellenmeli. Kadın bakanlığı kurulmalı. Kadınlara yönelik her türlü şiddeti ve ayrımcılığı önleyici yasal düzenlemeler acilen yapılmalı.l Kamu kurumlarının bütçeleri toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifiyle hazırlanmalı. İstanbul Sözleşqmesi başta olmak üzere kadınlardan yana imza atılan uluslararası sözleşmelerin gereklilikleri yerine getirilmeli.

Yaşamın yarısıyken yok sayılmayı reddediyoruz! Dünyanın dört bir yanında alanlardan, meydanlardan, sokaklardan, evden, okuldan, işten, her yerden sesleniyoruz: Eşit ve özgür bir yaşamı kuruncaya dek mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Vardık, varız, var olacağız.”

ÖYKÜ İÇİN UMUT ARANIYOR…

İpek, basın açıklamasında löseminin nadir görülen bir türüne yakalanan Öykü Arin Şen’in annesi Eylem Şen’in mektubunu da okudu.

Öykü Arin’e musallat olan löseminin çok agresif olduğunu ifade eden Şen mektubunda şunları kaydetti:

“Mart ayında nakil yapılması planlanıyordu ama uygun donör henüz bulunamadı. Doktoru bize bir ay daha süre verdi ve Nisan’ın ikinci haftasına kadar uygun donörü bulmak için çalışabileceğiz. 8 Mart bu sene benim için başka bir ümidi de taşıyor. Belki de canım kızımın hayatını kurtaracak olan donör 8 Mart’tan çıkabilir. 8 Mart etkinliklerine ve eylemlerine katılan kadınların Kök Hücre Bağışı kampanyasını büyütmek üzere elimizden tutacağını ümit ediyorum. Eğer kök hücre bağışı için henüz donör olmadıysanız Kızılay’a gidin ve donör olun. Sadece kendiniz değil, tanıdığınız herkesi donör olmak için harekete geçirin. Kampanyamıza katılın, bize, canım kızım Öykü Arinime ve tüm lösemi hastalarına umut olun. Kadınlar birlikte mücadele ederse Öykülerin kirpiği yere düşmeyecek.”

Sözcü İpek, Kadın Platformu olarak düzenleyecekleri Kök Hücre bağışı kampanyasına Karadeniz Ereğlililerden destek istedi.

 

 

Yorumlar