Dalgalar arasında can pazarı…

19 Ocak 2018 Cuma 01:34

Dalgalar arasında can pazarı…

Dalgalar arasında can pazarı…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde akşam saatlerinde çıkan fırtınada çekeklerdeki teknesini sağlama almak isteyen bir kişi dalgaların arasında kaldı. Son anda tutunduğu iple hayatını kurtaran tekne sahibi, çevredekilerin tepkisi ile karşı karşıya kaldı.

Ereğli’ de çıkan fırtına sonrasında kıyıyı döven dalgalar, çekeklerdeki tekneleri denize çekti. Dalgalar arasında kaybolan tekneler, vatandaşın cep telefonu ile saniye saniye kaydedildi. Çekeklerdeki teknesi azgın dalgalara karşı korumak isteyen bir kişi, dalgaların arasında kaldı. Son anda tutunduğu ipin sayesinde dalgalardan kurtuldu. Dalgaların zarar verdiği teknelerden bazıları dalgalarla birlikte denizde kayboldu. O anlar cep telefonu ile saniye saniye kaydedildi.

Fırtınanın biraz dinmesi ile birlikte tekne sahipleri, teknelerinin aynına gelerek vinç yardımı ile teknelerini çekeklerden alarak sahil bandına kaldırdı. Burada muhafaza altına alınan teknelerin tamir için götürüleceği öğrenildi.

GIRGIR BATMA TEHLİKESİ GEÇİRDİ

Liman içinde demirli olan gırgır olarak adlandırılan balıkçı teknesi de batma tehlikesi geçirdi. Gövdesinde oluşan delikten su alan ve ambarı tamamen su ile dolan balıkçı teknesine müdahaleyi Ereğli Belediyesi İtfaiye ekipleri yaptı. Motopomp ile teknenin içinde ki su boşaltılırken, teknenin gövdesinde oluşan delik ise yapılan müdahale ile kapatıldı. Yapılan çalışma ile ilgili olarak açıklamada bulunan Ereğli Belediyesi itfaiye müdürü Muhammet Ali Ateş “İlçemizdeki şiddetli hava muhalefeti dolayısıyla kıyılarda yoğun bir dalga vurdu. Kıyılarımızda büyük bir zarar var. 8-10 tane teknemiz batmış durumda. Şu anda da limanımızda büyük bir Gırgırımız da kıyıya vurmak sureti ile su almış. Bizde motopomp ile çekerek batmasını engelliyoruz. Şu an için yaptığımı işlem bu” dedi.

TİCARİ GEMİ KARAYA OTURMA TEHLİKESİ GEÇİRDİ

Diğer yandan Ereğli’nin yaklaşık 10 mil açıklarında demirli vaziyette bekleyen BERRA G isimli ticari gemi sürüklenmeye başladı. Karaya oturma tehlikesi ile karşı karşıya kalan geminin personelini kurtarma çalışması başlatıldı. Helikopter için gerekli izinlerin alınırken, geminin yeniden demirlediği haberinin gelmesi üzerine çalışmaların durduğu öğrenildi.

Yorumlar
  • Eskimez67
    19 Ocak 2018 Cuma 02:31

    Allah yardımcınız olsun