Çilek üreticileri bilgi yarışması yapıldı

10 Mayıs 2018 Perşembe 17:16

Çilek üreticileri bilgi yarışması yapıldı

Çilek üreticileri bilgi yarışması yapıldı

Karadeniz Ereğli’de Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticiyi Koruma Derneği’nce,  Çilek Üreticileri Bilgi Yarışması etkinliği düzenlendi.

Dernek Başkanı Şaban Çetinkaya, Cumhuriyet Halk Evleri’nde düzenlenen yarışma öncesinde yaptığı konuşmada  dernek olarak geleneksel olarak yarışma etkinliği düzenlediklerini belirtti. Bu yarışmaları üç kategoride gerçekleştirildiğini ifade eden Çetinkaya şöyle dedi:

“Pazartesi günü saat 14’00’te en güzel çilekli pasta yarışmasını, 16.00’da ise en güzel Osmanlı Çileği yarışmasını gerçekleştireceğiz. Bu yarışmalarda kriterleri geniş tutuyoruz katılımın fazla olması için. İsteyen pasta yarışmasına, isteyen çilek yarışmasına veya bilgi yarışmasına katılabilir. Esas amacımız Osmanlı Çileği’nin bölgemizde yeniden ünlü olmasını sağlamak, kaybolmasını önlemek, hem de bölgede daha fazla üretilmesini sağlamak” dedi.

“ÜRETİCİLER KENDİLERİNİ YENİLEMELİ!”

Osmanlı Çileği’nin bölgeye münhasır “Altın Değerinde” bir meyve olduğunu ifade eden Çetinkaya şöyle devam etti:

“Bunun en başta ekonomiye kazandırılması gerekiyor. Bölgemizde bunlar ne yazık ki bunun çok farkında değiliz. Oysa ciddi bir pazara, ciddi bir talebe sahip. Bunu yaparken de Osmanlı çileği üreticileri olarak kendimizi güncellememiz gerekiyor. Biz atadan, anadan babadan kalma yöntemlerle Osmanlı çileği yetiştiriyoruz. Bugün artık tarım teknolojileri her geçen gün gelişiyor. Bizim üreticilerimiz de kendilerini güncelleyerek, geliştirerek Osmanlı Çileği’ni en teknik, en verimli şekilde yetiştirmesi gerekiyor. Bunun için de şu anda gerçekleştirdiğimiz üreticiler arası bilgi yarışması düzenliyoruz. Bunda amaç bilgilerin yenilenmesidir.

Burada kaybeden yok. Başarılı olanlara ödüller verilecek.  Kaybeden de kazanan da olmayacak. Bu işlerin sonunda kazanan bölgemiz, ülkemiz olacak. Her geçen gün çalışmalarımız önem kazanıyor. Devlet kurumları, STK’lar giderek gıda üretimine daha fazla önem veriyor. Gıda üretimi ülkemizde ve dünyada önemli. Son dönemde bunun doğal olması da önem kazandı. O zaman bu bölgede yaşayan insanlar olarak düşen görev, Allah’ın bize lütfu olan Osmanlı Çileği’ni bilinçli şekilde üreterek para kazanmayı ve bölge ekonomisine katkı sağlamayı hedeflemektir.” Çetinkaya, geçtiğimiz sene ödül konusunda yaşanan karışıklığın bu sene yaşanmaması için tedbirlerini aldıklarını belirterek, yarışmaya katılanlara teşekkür etti.

ÜRETİCİLER TER DÖKTÜ

Sekiz Osmanlı Çileği Üreticisinin katıldığı bilgi yarışmasında, üreticiler soruları doğru yanıtlamak için ter döktü. Karadeniz Ereğli İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisleri Zeki Gök, Ali Araz ve Ömer Taşbaşı’ndan oluşan jüri heyeti tarafından değerlendirilecek sınav sonuçları, 14 Mayıs Pazartesi günü sahil bandında gerçekleştirilecek Çilek Şenliği kapsamında açıklanacak ve ödüller verilecek.

Yorumlar