Çakır yapılanları ve yapılacakları değerlendirdi

4 Ocak 2017 Çarşamba 17:59

Çakır yapılanları ve yapılacakları değerlendirdi

Çakır yapılanları ve yapılacakları değerlendirdi

AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, 2017 yılında gerçekleştirmek istediklerini anlatırken,  “Sepetteki yumurtalara başkalarını koymaktansa, sepet sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Onlardan biri de Turizm olacaktır” dedi.

Çakır, AK Parti binasında düzenlediği basın toplantısında Uzun yıllar ilçede belediye başkanlığı yapan ve bir süre önce hayatını kaybeden Ruhi Cöbekoğlu'a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

 2016 yılında gerçekleştirdikleri çalışmaları anlatan AK Parti İlçe Başkanı şunları söyledi:

Ereğli-Zonguldak yolunun ihalesini yaptık. Bir kısım çalışması bu sene itibariyle yapıldı, 2017 yılı sonunda da Ereğli-Zonguldak yolunu vatandaşımızın hizmetine açacağız. Duble yol olarak Avrupa standartlarına uygun hale getireceğiz. Ereğli'nin olmazsa olmaz projelerinden biri de Ereğli-Devrek karayoluydu. Çok sözler söylendi hatta bazıları bunun mizanselini de yaparak, 'Aşkımız Ereğli-Devrek karayolu gibi olsun hiç bitmesin' gibi şaka yollu eleştiri getirmişlerdi. Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu'nun katkısı ve desteği ile ve yine diğer milletvekillerimizin desteği ile 145 trilyon liraya heyelan bölgesi dahil ihale edildi. Güçlü bir firma ihaleyi aldı. 2018 Yılı sonu yani 2 yıl gibi bir süre sonunda Ereğli-Devrek karayolu da bitmiş olacak. Çünkü hem yol üzerindeki köylerimizi, beldelerimizi Ereğli'ye daha da yakınlaştırmak hem de Ereğli-Devrek arasındaki ticareti, turizm ziyaretlerini ve Ereğli-Ankara güzergahını kısa hale getirmek için bu yol önemliydi. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”

ÜNİVERSİTE  KAMPÜSÜ PROJESİ…

Üniversite öğrenci sayısının arttırılması ve Ereğli eğitim kampüs alanının biran önce inşaatına başlanarak en kısa sürede hizmete açılması konusunu değerlendiren Çakır şöyle devam etti: “Bunun ile ilgili eski devlet hastanesi binalarının yıkım ihalesi gerçekleştirildi, 120 iş gününde yıkımı tamamlanacak. Çalışmaları sürüyor. Ereğli için önemli bir proje. Yıkımdan sonra uygulama projesi de rektörlük tarafından hazırlanıyor. Ereğli'nin hakettiği üniversite öğrenci sayısını getirmek istiyoruz.Ereğli’de kredi yurtlar konusunda sıkıntı vardı. Ereğli’de paralel yapıdan devralınan iki yurdu KYK’ya devrederek şubat ayının başını bulmadan hizmet vermeye başlayacak. Bunu da öğrenci sayısını artırmayı planladığımız Ereğli’de barınma imkanlarını da arttırmamız gerekiyordu. Bu da bu adımlardan biri oldu. Şu an 750 civarında kapasitemiz oldu1 dedi.

İkili öğretim yapan okullarını tekli öğretime geçirebilme adına yeni okullar eklemek ile ilgili çalışmaları bulunduğunu ifade eden Çakır, “Bunun ile ilgili 2016 yılında İmam Hatip Kız Lisesi, Meslek Eğitim Merkezi ve Orhan Oğuz İlkokulu, Yazıcılar İlkokulu ve onun yanında Danışmentli Ek Dersliklerini 2016 yılında ihalesini yaptık, çalışmaları devam ediyor. Mesleki Eğitim Merkezi ve Kız Lisesi bitmek üzere onun dışında Orhan Oğuz İlkokulu da bittiği zaman bu bölge de tekli öğretime geçmiş olacak. 2017 yılında Kırmacı Mahallesi'ne Melih Şule Yılmaz Ortaokulu ihale aşamasında. 1 Ay gibi bir sürede ihaleye çıkacak. Ereğli Anadolu Lisesi, Merkez Anadolu Lisesi'nin bulunduğu binanın yıkım kararını aldırdık, orayı yıkıp 32 derslikli bir merkezi Anadolu Lisesi yapacağız. Gülüç Vesile Dikmen, Gülüç'ün merkezinde. Aynı yerinde 6 derslikli okulu yıkıp 24 derslikli okulu yapınca Gülüç'de tekli öğretime geçmiş olacak. Hedefimiz 2018 yılında tüm okulları tekli öğretime çevirmek istiyoruz. Çünkü sabahları çok daha erken kalkmak zorunda kalan öğrenciler, sınıf ortalamalarının yüksek olması eğitimi olumsuz etkilediğini biliyoruz. Başbakanımız 2018 yılında tüm okullar tekli eğitime geçecek açıklamaları bizleri de mutlu etmiştir. Tekli öğretime geçmek çocuklarımız, geleceğimiz için daha iyi olacak” dedi.

GENÇLİK MERKEZİ

Çakır, ilçede yapımı devam eden gençlik merkezine ilişkin ise “Gençlik ve spor ile alakalı bir tane Devrek yol ayrımı bölgesinde spor salonumuz vardı bir tanesini de Kırmacı bölgesine yapalım dedik. Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin desteği ile o bölgedeki 9 dönüm arazi gençlik spora tahsis ettik. Gençlik ve spor da ihaleye çıktı ve oraya gençlik merkezi haline dönüştürüyor. Yüzde 80 seviyesinde inşaatı tamamlandı, içerisinde bulunduğumuz yılda da açılışını yapacağız” ifadelerini kullandı.

2017 YILINDA TREN YOLU GÜNDEME GELİYOR…

Çakır, 2017 yılında takip edecekleri projeleri anlatırken ise şunları söyledi:

“2017 yılında bu projeleri takip edeceğiz. Yeni anlamında tren yolu desteklenecek. Yarı veya tam hızlı trenle ilgili bir çalışma var” dedi. Çakır, gazetecilerin sorusu üzerine “Tren Bartın’dan gelip, karasu üstünden Arifiye’ye gidecek. Hem yolcu, hem yük taşımasında kullanılacak.  Bazı şeyler karayolu taşımacılığına uygun olmayabiliyor. Bunları burada üretip Arifiye üzerinden Türkiye ağına bağlayacağız. Milletvekilimiz Faruk beyle bunu  takip edeceğiz. Ulaşım araçları bölge kalkınmasında önemli katkı sağlar. 2017’de çevre yolu ve tren yolunu gündemimize alacağız. Ereğli’nin çevre yolunu programa aldırmaya çalışıyoruz. Ereğli Zonguldak yolu ve Ereğli Devrek yolu için büyük ödenek aktarıldığından dolayı belki 2018’e kalabilir ama kalmaması için Milletvekilimizin de desteğiyle faaliyet yürütüyoruz" dedi.

İstihdamla alakalı, Alacaağzındaki maden işletmesinin iki sefer ihaleye çıkmamıza rağmen teşvik kapsamına girmediğinden ihaleye katılan olmamıştı. Faruk Beyin gayretiyle tasarıya eklendi. O bölgeyi de teşvik kapsamında aldırdık. Mart-Nisan ayı gibi ihaleye ç ıkacağız. Teşvik kapsamında olduğunda bu kez ihaleye teklif geleceği ifade ediliyor. Yaklaşık 850 kişi çalışıyordu. Ekonomiye ciddi katkısı vardı.

2017 yılında Ereğli’yi turizmde bir yere getirmek için çalışma başlatacağız. Ereğli Türkiye ve Dünyada gezmeye gittiğimiz çoğu yerden daha güzel bir yer. Ondan dolayı Ereğli’nin turizmde de hak ettiği potansiyeli yakalamasından yanayız. Bir yandan üniversite, bir yandan yollarımız, bir yandan tersanelerin canlanmasına yönelik çalışmalar, OSB’deki çalışmalar, sepetteki yumurtalara başkalarını koymaktansa, sepet sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Onlardan biri de Turizm olacaktır. Ereğli’ye bu alanda da katkı sağlamak amacıyla, konunun taraflarıyla birlikte değerlendirip çalışmalarımız olacak.”

İlçe Başkanı, Zonguldak’ın büyükşehir haline getirilmesi konusunun bir istişare toplantısında gündeme geldiğini ancak, AK Parti genel merkezi, komisyonlar ve meclise gelen bir şey olmadığını söyledi.

AK parti İlçe Başkanı Çakır, Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimliğine birkaç hafta içinde atama yapılmasını beklediklerini ifade etti.

 

Yorumlar
  • halkın sesi
    6 Ocak 2017 Cuma 14:59

    syn çakır beldiyeyi temizlemeden hiç birşey yapamazsınız yaptırmazlar sen reisten duymadınmı halka rağmen olmaz diye adınız kirlendi.yoldan keçen çocuğa sor belediye neiş diye desin sana--- bu milletin aklıyla alay edenler hiçbirzaman iflah olmadı olamazda hiç birşeyinde çakması aslını tutmaz

  • gozlemci
    4 Ocak 2017 Çarşamba 19:41

    Hayat bir hikayeye benzer, mühim olan, eserin uzun olması değil, iyi olmasıdır Kalbimin icinde ufak kipirti ve mutlu his vardi sadece onun gercek olmasi dileyimle onlar konussun biz isimize bakalim tek isdekleri bos bos konusmak