CITROEN Gençler Otomotiv’e mutlaka uğramalısınız…

12 Haziran 2019 Çarşamba 17:04

CITROEN Gençler Otomotiv’e mutlaka uğramalısınız…

CITROEN Gençler Otomotiv’e mutlaka uğramalısınız…

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV... ” Citroën, markanın kompakt hatchback modeli Yeni C4 Cactus’ü satışa sundu. Sıra dışı tasarım unsurları ve sınıfının standartlarını yükselten konforu ile fark yaratan Yeni C4 Cactus, kullandığı yüksek teknolojileri ve verimli motor seçenekleriyle sınıfının bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Yeni Berlingo ve CACTUS alıcılarını CITROEN GENÇLER PLAZA’ da bekliyor…

CITROEN Gençler Plaza Show Room’unda görücüye çıkan yeni Berlingo ve CACTUS araçları test edenlerden tam not alıyor.

PSA'nın EMP2 platformunun ön kısmınının kullanıldığı LAV yani kompakt MPV geometrisi üzerinde geliştirilen ve hem iç hem de dış tasarımında adeta binek otomobillere benzetilen yeni Citroen Berlingo, yeni motor seçenekleri ve konfor donanımıyla şaşırtıyor.

Hayatın içinden, farklı ve dinamik yaşam tarzlarını yansıtan bir model. Bu tanımlama Citroen’in yeni kompakt binek-ticari'si için kullandığı bir tabir. Citroen, Berlingo Multispace ile bu LAV denilen yani eğlence aktivitesi aracı segmentini ilk kez 1996’da oluşturmuştu. Aradan geçen 22 yılın ardından ise, Citroen Berlingo’nun üçüncü nesliyle LCV değil LAV olarak yoluna devam ediyor. PSA’in ürettiği ilk yeni nesil kompakt minivan olacak olan Berlingo Multispace, PSA’nin bünyesinde barındırdığı Citroen, Peugeot, Vauxhall ve Opel’in yeni kompakt minivanlarıyla dördüz kardeşler... Citroen Berlingo Multispace, aslında LCV Berlingo’nun koltuklu hali... Ancak Citroen’in kendine has imzalarından biri olan C4 Cactus’lerde kullanmış olduğu yan kapılardaki airbumplar, Citroen Berlingo Multispace’de de yer almış...

Bunun yanı sıra, Citroen Berlingo Multispace’de çok işlevli tavan bölmesi ve gösterge panelinde bir Top Box’ın da yer aldığı 28 adet eşya koyma alanı alıyor. Bir başka özellik ise, minivanların en büyük konfor avantajoı olan değiştirelebilir oturma konfigürasyonları ile iç mekanı kendinize göre optimize edebilimeniz...

Citroen, Berlingo Multispace’de 5 veya 7 yolcu taşıyabilmek için standart ve uzatılmış dingil mesafeli olarak iki ayrı boyutta versiyonları da bulunuyor. Benzinli ve dizel motor seçeneklerinde 75 beygirden 130 beygire kadar performans serisine sahip olan Citroen Berlingo Multispace, yeni nesil 8 ileri otomatik şanzımana ve 19 farklı sürüş yardım sistemi de seçenek olarak sunuluyor.

Yeni Citroen Berlingo ve ailesindeki Opel/Vauxhall Combo ve Peugeot Rifter gibi diğer üyeleriyle, Ford Transit Connect, Chevrolet City Express, Ram ProMaster City/Fiat Doblo, Renault Kangoo, Volkswagen Caddy, ve Nissan NV200 modellerinin karşısına rakip olarak çıkıyor. Bu son derece rekabetçi bir segmentte, Avrupa’daki satış pastasından büyük dilimi alma iddiasını ise tasarım farkıyla ortaya çıkarmak istiyor... Citroen, Berlingo modelini son iki yıl içinde 3.3 milyondan fazla sattı ve bu satışlardan yarısından fazlasını Berlingo Multispace modeli oluşturdu. Sadece 2017'de 165.000 adet Berlingo kompakt minivan olarak satıldı ve 17 ülkede en çok satılan model olmuştu. Bu başarıdan sonraki en iyi ikinci satış şampiyonluğu, sadece C3 modeliyle gerçekleşmiş...

Yeni platform, yeni tasarım, yeni iç dizayn, herşeyi yeni olan Berlingo, Peugeot Rifter ve Opel Combo ile eş zamanlı üretilmeye başlanıyor... 2018 model Citroen Berlingo, hafif ticari sınıfına Cactus’ten aşina olduğumuz şıklığı ve tarzı da getirerek ayrıcalığını ortaya çıkarıyor. Yalnızca dış tasarımıyla değil, iç dizaynında kullanılan malzemeyle de önceki modellerden bariz bir şekilde sıyrılmayı başaran yeni Berlingo; özellikle kalabalık aileler ve şık bir hafif ticari arayışındakiler için ideal bir model olabilir.

Berlingo notları:

Son dönemde binek otomobil ürün gamı bir bir yenilenen veya makyajlanan Citroen ailesinde bu kez sıra hafif ticari modellere geldi. Markanın sevilen hafif ticari modeli Berlingo, 2018 yılına tamamen yenilenerek girdi. Yeni Berlingo’nun dış tasarımında büyük değişiklikler yapılmış. Artık Berlingo bir ticari araçtan ziyade tıpkı bir binek otomobil gibi görünüyor. Yeni Berlingo bu binek görüntüsünü, aracın dış tasarımının C3 Aircross ve C4 Cactus modellerine benzetilmesine borçlu. Zira birçok Avrupa ülkesinde bu model MPV olarak satışa sunuluyor. Yeni Citroen Berlingo, markayla özdeşleşen iki parçalı ön far grubuna sahip. Aracın yanlarındaki kayar kapıların alt bölümünde de tıpkı C3 Aircross ve C4 Cactus’te olduğu gibi “Airbumps” olarak adlandırılan içi hava dolu plastik panelleri yerleştirilmiş. Aracın arka tarafında ise daha geleneksel bir tasarım dili hakim, çünkü Yeni Berlingo’nun arkası eski model ile neredeyse aynı görünüyor.

YENİ CACTÜS SATIŞA SUNULDU

Citroën, markanın kompakt hatchback modeli Yeni C4 Cactus’ü satışa sundu. Sıra dışı tasarım unsurları ve sınıfının standartlarını yükselten konforu ile fark yaratan Yeni C4 Cactus, kullandığı yüksek teknolojileri ve verimli motor seçenekleriyle sınıfının bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Citroën Advanced Comfort programı kapsamında üretilen Yeni C4 Cactus, Avrupa’da Progressive Hydraulic Cushions™ (Kademeli Hidrolik Destekli Süspansiyon Sistemi) ve Advanced Comfort koltuklarla sunulan ilk Citroën modeli olma unvanını taşıyor.

Aynı süspansiyon 2019 Ocak ayında satışa sunulacak olan C5 Aircross modelinde de kullanılacak. Geliştirilmesi sırasında 20’ye yakın patente konu olan yeni süspansiyon sisteminin çalışma prensibi ise oldukça basit.

Yeni C4 Cactus’ün Feel donanım seviyesine sahip benzinli 1.2 PURETECH 110 HP EAT6 tam otomatik versiyonu 109 bin 900 TL’den, aynı motor şanzıman kombinasyonuna sahip Shine donanım seviyesindeki versiyonu ise 117 bin 900 TL’den satışa sunuluyor. Dizel motora sahip araçlarda ise fiyat değişmiyor. Feel donanım seviyesine sahip 1.6 BLUEHDI 100 HP ETG6 otomatik model 109 bin 900 TL’den, aynı motor şanzıman kombinasyonuna sahip Shine donanım seviyesi de 117 bin 900 TL’den satılıyor. Yeni C4 Cactus, müşterinin dijital dünyası ve otomobili arasında sürekli bağlantı sağlayan bağlantı teknolojilerine de sahip. Apple Car Play ve Mirror Link uyumlu Ekran Yansıtma Fonksiyonu sayesinde araç içindekiler akıllı telefonlarını orta konsoldaki 7 inçlik kapasitif dokunmatik ekranla güvenli bir şekilde kullanabiliyor.

 

Yorumlar