CİLT BAKIMI NASIL YAPILMALI?

Vahap Akbulut

22 Şubat 2018 Perşembe 21:14

CİLT BAKIMI NASIL YAPILMALI?

CİLT BAKIMI NASIL YAPILMALI?

Cilt bakımı dediğimizde cildin sağlığının korunması yaşlanmanın etkilerinden ve zarar veren çevresel faktörlerden korunması gibi Şeyleri düşünebiliriz.   

Birçok konuda olduğu gibi yine sağlıklı Beslenme sigara ve alkolden uzak durmak aşırı makyajdan kaçınmak güzel bir başlangıçtır. 

Ayrıca kimyasal içerikli kremlerde geçici çözümdür. Periyodik olarak cildimize uygulayacağımız bazı doğal kürler faydalı olacaktır. İşe cildi ölü hücrelerden arındırıp nefes aldırmakla başlayabiliriz

TARİF ŞU ŞEKİLDEDİR

Üç çorba kaşı pudra haline getirilmiş kil içerisine. Bir tatlı kaşı sarımsak yağı bir tatlı kaşığı soğan yağı bir tatlı kaşı kantaron yağı ve bir tatlı kaşığı Keten yağı koyarak karıştırılır bu karışım bir tabaka halinde cilde uygulanır yarım saat beklendikten sonra ılık su ile yıkanır. 

Bu işlemi daha pratik yapmak istersek seçkin aktarlarda hazır kürler de vardır.

Bahsettiğimiz cildi ölü hücrelerden arındırma işlemi ayda bir yapılması yeterlidir.   Sürekli kullanacağımız cilt toniklerimizi de kendimiz hazırlayabiliriz

Seçkin aktarlardan alacağımız saf gülsuyu içerisine iki damla fesleğen yağı Bir damla nane yağı ve bir damla kantaron yağı karıştırarak kendi toniğimizi hazırlayabiliriz.

Cildimizi nemlendirmek için ise Soğuk sıkım hindistancevizi yağı içerisine bir çay kaşığı tatlı bademyağı bir çay kaşığı zeytin yağı iki damla avokado yağı İki damla lavanta yağı bir çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı bir çay kaşığı çörek otu yağı ekleyerek mükemmel bir doğal nemlendirici elde ederiz. 

Cildimizde zaman zaman oluşan Sivilcelerden kurtulmak için de Hindistancevizi yağı içerisine bir miktar toz zerdeçal katarak yapılan karışımdan sivilce üzerlerine sürebiliriz.

Fakat kronik sivilce rahatsızlıklarında seçkin aktarlarda çok daha profesyonelce hazırlanmış kürler bulunmaktadır.  Makyajdan yorulan cildi temizlemek için ise Kullanabileceğimiz mucize ürün tabii ki tatlı badem yağıdır tatlı badem yağı e vitamini bakımından zengindir ayrıca cildi tahriş etmez ve makyajın kolayca çıkmasını sağlar dolayısıyla makyaj temizliğini de kesinlikle olmazsa olmazımız konumundadır.

 Son olarak ciltteki PH dengesini korumak için Bir Pamuk’a damlatacağımız nar çekirdeği yağı ile bu dengeyi sağlayabiliriz.        

Sağlıcakla kalın.               

Vahap Akbulut

Yorumlar
  • zülkif kibar
    13 Temmuz 2018 Cuma 16:42

    sayın dr .um sedef için ne önerirsiniz

  • Songül
    22 Şubat 2018 Perşembe 22:49

    Ciltteki lekeler için ne önerirsiniz..