CHP'de kongre heyecanı yaşandı...

9 Aralık 2017 Cumartesi 13:39

CHP'de kongre heyecanı yaşandı...

CHP'de kongre heyecanı yaşandı...

CHP Karadeniz Ereğli İlçe Kongresi gerçekleştirildi. Kongreye tek listeyle giden mevcut başkan Şerif Sertan Ocakcı’nın başkanlığında yeni yönetim oluşturuldu. Delege yeter sayısının yeterli sayıya ulaşmaması nedeniyle iki saat kadar geç başlayan kongrede söz alan konuşmacılar, iktidar partisi kadar CHP ve parti içi konularda da eleştiriler getirdi.

Gülüç Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen kongreye CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpçu ve Ünal Demirtaş, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, partili belde belediye başkanları, Belediye Meclis Üyeleri,  partinin il ve ilçe yöneticileri ile partililer katıldı. Kongrenin ilan edilen başlangıç saatinde salt çoğunluk sağlanamadığı için kongre iki saat geç başladı. Kongrede saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kongre divanı partinin eski ilçe başkanlarından İlker Öncel Başkanlığında, Divan Başkan Yardımcısı Cihat Kalafat ve Katip Üye Naciye Tozkoparan’dan oluştu. Divan Başkanı İlker Öncel, toplantı öncesinde bir selamlama konuşması yaptı.

 Yönetim Kurulu Üyelerinden Eylem Ertuğrul faaliyet raporunu, Yönetim Kurulu Üyesi Nahide Ercan’ın mali raporu okumasının ardından, raporlar üyelerin oybirliğiyle ibra edildi.

DEMİRTAŞ, “YÜZDE 51’İ NASIL ALACAĞIZ?”

Parti içi konularda değerlendirmelerde bulunan CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, konuşmasında şu görüşlere yer verdi; “İlçe yönetimlerimiz çalışkan, dürüst, ahlaklı kimselerden oluşmamalı. Bunu aştıktan sonra bir de ilçe yönetimlerimiz kimsenin adamı olmamalı. Adamcılık maalesef partimizi içten içe çürüten bir hastalıktır, bir virüstür. Bunu aşmalıyız. Parti içi iktidar değil, Türkiye için iktidarı hedefleyen yönetimler olmalıdır.

Bu koşullarda yüzde 51’i bulmamız gerekiyor. Eski argümanlarla devam edersek bunu bulamayız. Referandumdan sonra yeni bir durum ortaya çıktı. Artık sadece CHP oylarıyla iktidara gelme şansımız yok. Güç odağı artık tek kişiye veriliyor. Referandum aslında gayrimeşru bir referandum. YSK darbesiyle, bir ayak oyunu, bir dümenle bu anayasa değişikliğini geçirdiler. Meri ama meşru olmayan bir anayasa değişikliğiyle karşı karşıyayız. Bugün görev alacak arkadaşlarımızın bu sorumluluk, bu bilinçle hareket etmeleri gerekir. Sadece onlar değil, ama bu salonda bulunan veya mazereti nedeniyle gelemeyen tüm CHP’lilerin omzundaki bir yüktür. En önemlisi belediyeyi geri almalıyız. Belediyeyi kendi hatalarımız sonucu kaybettik. Ereğli merkezde belediye bizde olsaydı bu toplantıyı Ereğli merkezde yapabilirdik. Bizim belediye başkanlarımız başarılı belediye başkanları. CHP’li başkanlar sosyal demokrat belediyecilikle Türkiye’ye damgasını vuran başkanlar. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde Zonguldak’ta tüm belediyeleri almak hedefiyle hareket etmemiz gerekiyor.”

TURPÇU: “KENDİMİZİ YENMEYE ÇALIŞIYORUZ!”

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu da Ereğli’de belediye başkanlığının yitirilmesinin olumsuz sonuçları olduğunu belirterek şöyle dedi: “Bundan sonra ne yapmalıyız? Bu sadece Ereğli ile ilgili değil. Tüm beldelerimizle ilgili, Türkiye ile ilgili, Cumhurbaşkanlığı ile ilgili. Zonguldak’ta belediye başkan adayı olmak isteyen arkadaşlarımız var. Kendi düşüncemi söylüyorum. Beş aday mı var, parti bunu tartar, o da yetmez Ereğli kamuoyu tartar. Onu da geçerse bana düşüncesi uzak da olsa ben onun arkasında kul köle olurum. 2014 seçimlerinde bu olmadığı için Ereğli’yi kaybettiğimizi unutmayalım. 2019’u kaybedersek hiçbir şeyin anlamı yok. Belediye seçimlerinin de anlamı yok. Milletvekilliğinin de yok. Cumhurbaşkanlığını alamazsak, Ankara’yı almışsın, İstanbul’u almışsın bir önemi yok. Çıkarır bir KHK personel alımını kilitler, çıkarır bir ihale yasası, belli sayıda nüfusun üstündeki ihaleleri TOKİ yapacak der, adım adamazsın.  Ereğli’de kim aday olursa olsun biz arkasında koşarız. Ama aday olamayanlar da koşacak. Delege seçimlerinden bahsettik. Elli kişiyle referandum çalışması yaptık, bin 400 üyeyle delege seçimi yaptık. Bu particilik mi? Biz kendimizi yenmeye çalışıyoruz.”

BALCI: “KONGREDE HEYECAN YOK”

Eski ilçe başkanlarından Yaşar Balcı da çok kötü organize edilmiş bir kongre yaşadıklarını belirterek, “Sessizlik var. Bu sessizlik iyi bir şey değil. CHP Kurultay ve kongreleri, geleceği üretecek projelerin üretileceği salonlardır. Biz Ereğli’yi yöneteceksek, gençlik projeleri, kadın projelerinin anlatılması lazım. Nedir bu ölü toprağı üzerinizde? 2019’a bir yıl kaldı” dedi. Balcı, Ereğli ilçe başkanlığı seçimlerinde Milletvekili Şerafettin Turpçu’nun girişimlerini eleştirirken, “Burada başkan adayı yok, tek aday, Şerafettin Turpçu’nun yaptığı yönetimi oylayacaksınız. Birlik beraberlik diyenler, partideki dinamik güçlerle işbirliği yapmadı” diye konuştu. Yaşar Balcı, Belediye Meclis üyelerini de yeterli çalışma yapmadıkları eleştirisi getirdi.

OCAKCI İLK KEZ AÇIKLADI: “BİLİRKİŞİDEN CAMİ PROJESİNE HAYIR!”

CHP Ereğli İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakcı da Belediye Meclis Üyelerine yönelik eleştirilere cevap verdi. Ocakcı konuşmasında Ereğli’de belediye encümenini CHP’nin ele geçirmesinin büyük bir başarı olduğunu söyledi.

Ocakcı, “3,5 senedir Belediye meclisi çalışırken izleyip destek vermeye geldiniz mi? Ereğli Kent meydanının yapılmasını istedik. Bir imam geldi, buraya cami istiyorum dedi. AKP oylarıyla geçen bir cami yapılıyor. Hayatımızı özgür irademizle yaşarız biz. Hangimiz tepki verdik. Vermediniz öyle mi? Bu bir mahkeme kararı. Caminin oraya yapılmasını mahkemeye verdik ve bilirkişi reddetti. Cami oraya yapılmıyor. Birşeyler kolay değilmiş değil mi? Kaç aydır bu mahkemeyle uğraşıyoruz. Bilirkişilerle konuştuk, tek tek gerekçelerimizi anlattık. Onlar da ‘Yapılan işlem, şehircilik anlayışına, hukuka, mimari anlayışa aykırıdır, reddedilmesi’ diye yazmış. Ereğli’de bir meydan, meydan olarak kalacaksa CHP sayesindedir.”

Ocakcı, eksikliklerinin olabileceğini, hatalarının olabileceğini ama bunlarda kasıt bulunmadığını söyledi.

Ocakcı’nın konuşmasının ardından yönetim kurulu ve parti protokolü hatıra fotoğrafı çektirdi.

YENİ YÖNETİM KURULU: 

Kongrede kullanılan 240 oydan 200'ünü alan Şerif Sertan Ocakcı, yeniden ilçe başkanı oldu. Delegelerden 32'si boş oy kullanırken, 8 oy geçersiz sayıldı. 

Ocakçı'nın listesinde yer alan isimler ise şu şekilde: Ekrem Akman, Sevdekar Aras, Yıldıray Arslan, Mürşide Ateş, Halil Bozkurt, Şenol Çevik, Nahide Ercan, Şenay İşeri, Burak Karaarslan, Noyan Keskin, Huri Keskin, Uğur Likoğlu, Derya Özcan, Ahmet Yalçın, Rahmi Yaman, Hikmet Yılmaz.

 

Yorumlar