CÖBEKOĞLU, son yolculuğuna uğurlandı

2 Ocak 2017 Pazartesi 14:48

CÖBEKOĞLU, son yolculuğuna uğurlandı

CÖBEKOĞLU, son yolculuğuna uğurlandı

Önceki dönem Ereğli Belediye Başkanlarından Ruhi Cöbekoğlu son yolculuğuna uğurlandı. Cöbekoğlu’nun naaşı önce helallik alınmak üzere Ereğli Belediyesi önüne getirildi. Burada yapılan konuşmalarda Cöbekoğlu’nun Ereğli’ye yaptığı hizmetler dile getirildi.  Eski Belediye Başkanı Ruhi Cöbekoğlu, öğle vaktinde, Bozhane Camisinde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Önceki Dönem Belediye Başkanlarından Ruhi Cöbekoğlu Karadeniz Ereğli’de son yolculuğuna uğurlandı.

Cöbekoğlu’nun naaşı önce helallik alınmak üzere Ereğli Belediyesi önüne getirildi. Cöbekoğlu’nun yeğeninin oğlu Buğra Kaçmaz, burada yaptığı konuşmada Ruhi Cöbekoğlu’nun ömrünün yarısından fazlasını Ereğli için harcadığını belirtti.

Kaçmaz, “Lütfen kendisini unutmayın, onun bıraktığı izleri, çalışmalarını hep hatırlayalım ve bunlarla var olmasını sağlayalım” diye konuştu.

Önceki Dönem Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, bütün Ereğli halkının son derece üzgün olduğunu belirterek, “En zor dönemde belediyeciliğe ismini yazmıştır, ilkelerinden asla taviz vermemiştir. Ben de onun yanında belediyeciliği, siyaseti öğrenen bireylerden biriyim. Ben de belediye başkanlığı yaptıysam, onun izinden yürüdüğümüz içindir. Dürüst bir insandı, çalışkan bir insandı. Nur içinde yatsın. Ereğli’de hizmet yapan insanların isimleri nasıl yaşaması gerekiyorsa, onun da ismini yaşatmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Ruhi Cöbekoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade ederek şuunları söyledi: “Belediye personeli arkadaşlarımız da onunla beraber çalışmış. Torunu bahsetti. Tabii ki çalışma imkanımız olmadı. Duyduğumuz tek kelime çok dürüst ve çalışkan olduğu. İnanın böyle insanlar az yetişiyor. Ben aile yakınlarına başsağlığı diliyorum. ruhi abimizin mekanı cennet olsun, Ereğli’nin başı sağ olsun. Ereğli’nin altyapısını atan insandı. Gecesini gündüzüne katmış, sabahın erken saatlerinde işinin başına gelmiş. İlçenin gerçek temellerini atan bir büyüğümüz. Onu kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz. Allah ondan razı olsun. Belediye başkanı olarak son derece zor bir görev. Onun dönemindeki tarihi kronolojiyi incelersek 18 yıl gibi uzun süre belediye başkanlığı yapmak çok zor. Ereğli belediyesi kurulduğu andan başlayarak en fazla yapan iki yıl, altı yıl. 18 yıl. Demek ki Ereğli halkı takdir etmiş. Siz çalışkansanız, dürüstseniz ereğli halkı onun karşılığını veriyor. Mekanı cennet olsun.”

KONUŞMA KRİZİ…

Başkan Uysal, kendi konuşmasının ardından söz hakkı isteyen CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu ve CHP’lilere önce itiraz etti. Daha sonra  ısrarlar üzerine mikrofonu konuşmasını yapmak üzere CHP Ereğli İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakcı’ya verdi.

Ocakcı konuşmasında, Ereğli Siyasetinin duayen ismini kaybettiklerini belirterek, “75 yılını Ereğli’ye ayırmış, 18 yıl belediye başkanlığı yapmış, Ereğli’ye attığı imzalarla bilinen ve saygıyla gömülmeyi bu imzalarla hak eden Ruhi Cöbekoğlu’nun naaşı başındayız. Ereğli’nin altyapısını yapan, Ereğli’ye sayısız imzalar atan, işçi sözleşmelerinde hiçbir talep olmadan ‘1 Mayıs İşçinin Bayramıdır’ yazdıran, TANSA kuruluşuyla Ereğli’ye hizmetler sunan çok değerli bir insanı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Allah ondan razı olsun. Geride kalanlara başsağlığı dileyerek kendisi önünde saygıyla eğiliyorum.”

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, Cöbekoğlu’nun Cumhuriyet kurulduktan sonra ilk doğan çocuklardan biri olarak çok güzel hizmetler bıraktığını belirterek, “Bizlere çok örnek oldu. Bugün bedenini uğurlayacağız ama yaşamıyla bize bir örnek bıraktı” diye konuştu.

Önceki Dönem Devlet Bakanlarından Önay Alpago, kimi insanların ömrünü birşeylere vakfettiğini belirterek, “Ruhi Cöbekoğlu ömrünü Ereğli’ye vakfetmiş bir insandır. Yalnızca başarılı hizmetlerinin yanında bir onur abidesidir, ahlak abidesidir. Hepimizde çok emeği var. Siyasi parti farkı gözetmeksizin herkesi kucaklamıştır, tek başına bir parti olmuştur. Onu adaletiyle, hizmetleriyle anacağız. Hepimizin başı sağolsun” dedi.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, “Ereğli’yi Ereğli yapan en önemli insanlarımızdan birini kaybettik. Dürüstlüğüyle çalışkanlığıyla örnek bir insandı. Cumhuriyet çınarıydı. Ondan öğrendiğimiz çok şey var. Mekanı cennet olsun, ışıklar içinde yatsın” ifadelerini kullandı.

BOZHANE’DEN UĞURLANDI

Cöbekoğlu’nun naaşı daha sonra dualar eşliğinde cenaze aracına konularak Bozhane camisine getirildi.

Burada öğle vaktinde, Kdz Ereğli Müftüsü Recai Albayrak tarafından Cöbekoğlu’nun cenaze namazı kıldırıldı.  Namazdan sonra Cöbekoğlu’nun naaşı ebedi istirahatgahına tevdi edilmek üzere şehir mezarlığına götürüldü.

Cöbekoğlu’nun cenazesine Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpçu ile Ünal Demirtaş, önceki dönem Zonguldak Milletvekilleri Ali İhsan Köktürk ve Tahsin Boray Baycık, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, CHP İl Başkanı Ertuğrul koltuk, AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, CHP Ereğli İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakcı, bazı CHP İl ve ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri ve çok sayıda Ereğlili vatandaş katıldı.

CÖBEKOĞLU KİMDİR?

Bilindiği gibi Ruhi Cöbekoğlu, 1973- 1980 tarihleri arasında 7 yıl, 1983-1994 tarihleri arasında 11 yıl olmak üzere toplam 18 yıl Ereğli Belediye Başkanlığı görevini yürütmüştü.

İlk kez 11 Aralık 1973’de göreve seçilen yaşayan efsane başkan Cöbekoğlu 12 Eylül 1980 ihtilaline kadar aralıksız bu görevi 7 yıl yaptı.  Darbenin ardından görevi askeri yönetim döneminin belediye başkanı İsmail Sıdal’a bırakan Cöbekoğlu, 1983 yılındaki seçimlere kadar görevine ara vermek zorunda kaldı.  Cöbekoğlu 1983’te yeniden Belediye Başkanlığına seçilerek, 27 Mart 1994 yılına kadar bu görevinde kaldı.  Ruhi Cöbekoğlu, iki dönemde toplamda 18 yıl belediye başkanı kalarak kırdığı rekor, daha sonra görevi devrettiği Halil Posbıyık tarafından aşılabildi.

Belediye Başkanlığının ardından, hiç evlenmemiş olan Cöbekoğlu, rahatsızlanana dek Ereğli’de mütevazı bir yaşam sürdürmüştü.

 

Yorumlar