Bu kreşte MONTOSSORI eğitimi de verilecek…

14 Eylül 2018 Cuma 13:34

Bu kreşte MONTOSSORI eğitimi de verilecek…

Bu kreşte MONTOSSORI eğitimi de verilecek…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yeni açılan İNCİ TANELERİ kreş ve gündüz bakım evi 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında uzman kadrosu ve deneyimli çalışanları ile çocuklarınızın yeni yuvası olacak.

Ereğli Müftü Mahallesi Erdemir Caddesi üzerinde faaliyetine eğitim öğretim yılı ile birlikte başlayacak olan İNCİ TANELERİ Kreş ve Gündüz bakım evinde tüm hazırlıklar tamamlandı. Sosyal etkinlikler, Oyun odaları, Fen ve Doğa etkinlikler, İngilizce eğitim, ve geziler gibi  bir çok aktivitenin yer aldığı İNCİ TANELERİ Kreş ve Gündüz bakım evinde ayrıca çocukların farklı yeteneklerini doğal olarak ortaya çıkarmaya yardımcı olan MONTOSSORI eğitimine de yer verilecek.

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan İNCİ TANELERİ Kreş ve Gündüz bakım evi sahibi Ayşegül Danışmaz, kreşlerinde normal müfredatın yanı sıra çocukların farklı yeteneklerini doğal olarak ortaya çıkarmaya yardımcı olan MONTOSSORI eğitimine de yer verileceğini kaydetti.

Danışmaz açıklamasında “Burada normal anaokulu müfredatının dışında zeka oyunlarımız, İngilizce, çocuklara ait özel aktiviteler, sosyal etkinlikler, dışarıda bahçemizde bulunan fen ve doğa etkinlikleri, bunların yanı sıra dışarıda gezilerimiz de olacak. Biz MONTESSORİ eğitimi aldık. MONTESSORİ eğitimini vermeye çalışacağız. Şu anda felsefesi üzerine çalıştığımız MONTESSORİ eğitimimiz var. Daha sonra ise Ereğli’mize MONTESSORİ Okulu açma çabasındayız. Bu anlamda MONTOSSÖRİ eğitiminin küçük etkinlikleri var” dedi.

MONTESSORİ EĞİTİMİ NEDİR?

Montessori eğitimi, çocukların farklı yeteneklerini doğal olarak ortaya çıkarmaya yardımcı olan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımda çocuklar günlük hayatta karşılarına çıkan birçok fiziksel olayı okulda deneyimle ve öğrenme imkânına sahip olurlar. Montessori eğitimi temelde kişiliğin oluşumu üzerinde durmaktadır.

Maria Montessori bunu açıkça şu şekilde ifade etmektedir: “Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önüne alınmalıdır.”

Çocuk, özeldir, tektir.

Kendine has bir varlıktır.

Çocuk etrafındaki maddesel dünyayı absorbe eder, gelecekte yetiştireceği kişi modelini biçimlendirir.

“Çocuk, insanların mimarıdır.” Bu mimarlar farkında olmadan içlerindeki inşa planına uyarak kendi ritimleri doğrultusunda kendilerini geliştirmeye çalışırlar.

Bu gelişime yetişkinler etki edemezler çünkü onlar inşa planını bilmemektedirler. Ancak, bir yetişkinin zamansız müdahalesi ya bu inşa planını tahrip edebilir ya da yanlış bir yöne yönlendirebilir.

Montessori Eğitiminin temel taşlarından birisi hazırlanmış çevredir. Çocuklar hazırlanmış çevredeki Montessori materyallerinden, bireysel ilgi ve eğilimine göre bağımsız olarak seçim yaparlar.

Montessori okullarında çocuklar, istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde calışırlar.

Çocuklara istedikleri kadar tekrar etme imkanı sunulur. Erken öğrenen yeni bir çalışmaya geçebilecektir, çünkü öğrenmede herkesin farklı bir ritmi vardır.

Materyallerdeki hata kontrolü çocuğun kendi hatasını bulmasıyla gerçekleşir. Başka birinden uyarıya, onaya ve düzeltmeye gerek kalmaz. Kendi kendisini düzeltmesine olanak sağlar. Böylece yetişkinden bağımsızlaşmak doğal olarak gerçekleşir.

Çocuğun güçlü bir karakterde yetişmesini sağlamak için “bir bakıma fiziksel ve ruhsal bir hijyene” ihtiyaç vardır. Bu durumda yetişkinlerin görevi çocuğun içindeki yeteneği ve gizil gücü uyandırmak ve onları gelişim sürecinde desteklemektir.

Montessori okullarında çocuklar, istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde calışırlar. Dolayısıyla Montessori yönteminin özü, çocuğa önceden hazırlanmış bir çevrede kendi kendini geliştirebileceği şekilde hareket ve faaliyet özgürlüğü tanımayı amaçlayan, kendi kendine oluşan ve gelişen bir yöntem ve sistem anlayışıdır.

“Çocuğa hazırlanmış bir çevrede, çocuğun kişiliğini oluşturması için özgürlük tanıyan, kişiliğinin gelişim sürecini destekleyen, çocuğun kendi onuru içerisinde bireyselleşmesi ve sosyalleşmesini ciddiye alan, bireye özgü adil bir eğitimdir.

Yorumlar