Belediye Meclisinde önemli kararlar....

4 Ekim 2018 Perşembe 12:18

Belediye Meclisinde önemli kararlar....

Belediye Meclisinde önemli kararlar....

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantılarının ikinci ve son birleşimi Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda Kırmacı Mahallesinde bulunan Lokomotif Bakım evinin durumu, kamu yararına çalışan derneklere yer tahsisi, liman hizmetlerinde alınan ücretlerde indirim gibi önemli kararlar alındı.

Toplantıya AK Partili üyelerden Salih Kumaş ile CHP’li üyelerden Özkan Özyağcı, Fehmi Karaaslan ve Serkan Yalçın şehir dışında olduklarından ötürü mazeret dilekçesi vererek katılmadı. CHP Grup Sözcüsü ve İlçe Başkanı Sertan Ocakcı da sağlık mazereti dolayısıyla mazeret dilekçesi vererek toplantıya katılmadı.

Yedi maddenin ele alındığı toplantıda, Korubaşı Mahallesine bağlı Alkaya ve Zamanlar sokakların Güldere mahallesine bağlanmasını öngören İmar  ve Hukuk İşleri Komisyonları kararı, Belediye Meclisi tarafından oybirliğiyle kabul edildi.

İSTASYON BİNASI KORUNACAK

Resmi Kurumlara ait imar planı tadilat talepleri kapsamında gündeme gelen Kırmacı Mahallesi Lokomotif Bakımevi binasının durumu ile ilgili imar komisyonu raporu da mecliste görüşüldü. Buna göre, binanın anıtlar yüksek kurulu tarafından anıt niteliği kaldırıldı. Komisyon, binanın aynen korunarak  rehabilitasyonu için projelendirilmesini oybirliğiyle kabul etti. Meclis de komisyon kararını oybirliğiyle onadı.

İlçenin Bağlık Mahalesinde bulunan mülkiyeti Belediyeye ait yoldan ihdas 29,22 metrekarelik parselin bitişik parsel malikine satışına ilişkin komisyon raporu meclis tarafından onaylandı.

CHP BU MADDEYE RED VERDİ

Karadeniz Ereğli’ye bağlı Köseler Mahallesi nde bulunan Mülkiyeti Belediyeye ait 2 katlı taşınmazın Köseler Mahallesi Muhtarlığı ile Köseler Mahallesi Kalkındırma Derneğine geçici yer tahsisinin görüşülmesi konusundaki Hukuk işleri komisyonu raporu, komisyonda CHP’li üyeler tarafından reddedilmesine rağmen oy çokluğuyla belediye meclisine geldi.

CHP’li üyeler red gerekçesinde muhtarlara Tansaş binasının ayrıldığını, geçen toplantıda Belediye Başkanı Uysal’ın 31 mahalleye Mahalle Konağı sözü verdiğini hatırlattı.  Bu tahsisin yapılması halinde mahallede mağduriyet doğacağını ifade eden CHP’li üyeler, bunun yerine bu mahalleye ait Mahalle Konağına hemen başlanarak mağduriyetin giderilmesini istedi.

Madde üzerine söz alan CHP’li Fikret Fota, binanın Mahalle Kalkındırma Derneğinde kalmasının daha doğru olacağını belirterek kararın ertelenmesini istedi.

Tahsis işlemi, toplantıya katılan 10 CHP’li üyenin red oyuna karşılık, AK Partili 17 üyenin oyuyla, oy çokluğuyla kabul edildi.

DERNEKLER KENDİ YERLERİNE KAVUŞTU…

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul Ve Yetimleri Derneği, Lösemili Çocuklar Vakfı Zonguldak Temsilciliği ile Maden Şehidi Aileleri Dayanışma Derneği’ne  Müftü Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan, belediye tarafından inşa edilen üç binanın geçici olarak tahsisini öngören komisyon raporu meclis tarafından oybirliğiyle kabul edildi.

LİMAN HİZMETLERİNDE İNDİRİME “DOLAR” İTİRAZI

Belediye Meclisi, liman hizmetlerinde belirlenen ton başına bedeli, 1,75 dolardan, 1,50 dolara indirdi. CHP’li Fikret Fota, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın,  belirlenecek bedellerin Türk Lirası üzerinden tespiti konusundaki çağrısına uygun olarak, bu bedelin bugünkü kur üzerinden Türk Lirası olarak belirlenmesini ve kararın öyle verilmesini talep etti. Belediye Başkanı Uysal, bu maddenin mevcut haliyle geçmesini, gelecek mecliste Türk Lirası olarak fiyatların yeniden belirlenmesinin sağlanabileceğini söyledi.  Madde, CHP’li üyelerin red oylarına karşılık AK Partili üyelerin oylarıyla, oy çokluğuyla ve olduğu şekliyle kabul edildi.

Toplantıda ayrıca, ilçenin Kepez ve Kışla Mahallelerinde bulunan Sağlık Ocağı alanında kalan parsellerin iki yıl içinde yatırım yapılması, yapılmaması halinde tahsisin düşmesi kaydıyla İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsisi de oybirliğiyle kabul edildi.

Gündemdeki maddelerin görüşülmesinin tamamlanmasıyla Ekim Ayı Belediye Meclisi toplantıları sona erdi.

Yorumlar