Belediye Meclisinde Gündem: Spor...

5 Ocak 2017 Perşembe 11:28

Belediye Meclisinde Gündem: Spor...

Belediye Meclisinde Gündem: Spor...

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Ocak ayı toplantılarının ikinci ve son birleşimi gerçekleştirildi. Toplantıda kabul edilen dokuz maddeden, üçü spor ve sporcuları yakından ilgilendiriyor. Mecliste, Spor Parkı Çevre Düzenlemesi için İller Bankası’ndan borç alınması tartışma konusu oldu.

Ereğli Belediye Meclisi, Belediye Başkan Vekili Ayhan Atay başkanlığında, Atatürk Kültür Merkezi Meclis Toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya üyelerden Yusuf Kalay, Sabri Dinç, Güler Demiroğlu, Şerif Sertan Ocakcı, Osman Yavuz, Nur Oğuz ve Cumhur Nalcı mazeretleri dolayısıyla katılmadı.

Toplantıda ele alınan gündem maddelerinden Resmi Kurumlara Ait İmar Tadilat Talebi, görüşülmek üzere oybirliğiyle İmar Komisyonuna havale edildi. Ören mahallesinde bir parsel için şahıslar tarafından talep edilen imar değişikliği talebi görüşülmek üzere İmar Komisyonuna gönderildi.  İlçeye bağlı Süleymanlar, Kestaneci, Kepez, Belen mahallelerinde mülkiyeti belediyeye ait yoldan ihdas parsellerin satış ve takasına ilişkin gündem maddesi İmar Komisyonu’na havale edildi.

2017 yılında Ereğli Belediyesi Sosyal Yardım Müdürlüğü tarafından düzenlenecek şenlik, fuar etkinliklerine yapılacak bağışlar ile belediye bünyesinde kurulan Gıda Bankası’na ayni ve nakti yardımların kabulü, meclisçe oylanarak kabul edildi.

EREĞLİ BELEDİYESPOR’A 650 BİN LİRALIK DESTEK...

Ereğli Belediyespor’a ayni ve nakdi yardım yapılmasına ilişkin gündem maddesi de oybirliğiyle kabul edildi. Buna göre Ereğli belediyespor’a yıl içinde çeşitli tarihlerde peyderpey ödenmek üzere 650 bin liralık nakdi yardım, kulüp bünyesinde Futbol, Basketbol ve boks branşlarında mücadele eden sporcuların gıda ve barınmaları için de ayni yardım yapılacak.

Toplantıda, Ereğli Belediyesi tarafından Erasmus, BAKKA ve TÜBİTAK gibi kurumlara yönelik projelerin yapılabilmesi için Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’a yetki verilmesi de oybirliğiyle kabul edildi. Belediyeye ait iki aracın hurdaya ayrılmasına ilişkin madde de meclisçe onaylandı.

“GETİRE GETİRE ÇEVRE DÜZENLEMESİ GETİRDİNİZ!”

Belediyenin Erdemir Ofis ve Engelsiz Yaşam Parkı arasında yapımı için ihalesini yaptığı Spor Parkı için çevre düzenlemesi konusunda, İller Bankası’ndan kredi alınmasına ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu raporu da meclise geldi.

Komisyon toplantısında kredi kullanılmasına bu işin düşük miktarda maliyetle yapılabileceğinden ötürü, özkaynaklarla yapılması gerektiğini öne sürerek red oyu veren CHP Sözcüsü ve komisyon üyesi Özkan Özyağcı itirazının gerekçesini mecliste anlattı.

Özyağcı şöyle konuştu:

“Belediyemizin araç parkı için 3 milyon lirayla araç alıyoruz. Sonra 1,9 milyon lira gibi küçük, bütçenin yüzde birine bile gelmeyen parayı aşra 6 bin 500 lira ödemek üzere istiyoruz. 160 küsur milyon liralık bütçesi olan bir Karadeniz Ereğli Belediyesine bu kadar küçük miktar borçlanmak yakışmıyor. Belediye isterse bunu şartlı bağışla bile yapılabilir.  Dişe dokunur bir proje getirmediniz bugüne kadar. Getire getire çevre düzenlemesi getirdiniz. Bir de bu parkta ne var bir gösterin meclis üyelerine. Sonra bu yapıldığında Ereğli halkı buradan kaç para ödeyerek yararlanacak?  Yapılanların tamamını belediye bir karşılık ile yapıyor.  Bildiğim kadarıyla burada bir buz pisti, bir de kaykay grubu var. İki bin metrekarelik bir park. Bu parkın sadece çevre düzenlemesi için borç alıyoruz iller bankasında. Bu kadar cüzi miktarı talep etmek bizi üzüyor. Biz isteriz ki hem mevcut hükümetin, hem de belediyenin katkısıyla elli altmış milyonluk yapılar yapılsın.”

Başkan Ayhan Atay, Özyağcı’ya cevap olarak “Bu bahsettiğiniz proje, projelerimizden sadece bir tanesi. Ondan sonra birçok projelerimiz var, hepsinin toplandığı havuz var, bu da büyük bir meblağ tutuyor” diye konuştu. Atay, ilerleyen zamanda bunun ayrıntılarının açıklanacağını ifade etti.

Önerge ad okunmak suretiyle meclis üyelerinin onayına sunuldu. Önerge, CHP’li üyelerin red oyuna karşılık  AK Parti oylarıyla, oy çokluğuyla kabul edildi.

Belediye Bünyesinde Spor Tesisi İşletmesi kurulmasını uygun bulan Hukuk İşleri Komisyonu raporu oybirliğiyle kabul edildi.

 

Yorumlar