Başkan Posbıyık:“Mutlaka hedefiniz olsun...”

11 Eylül 2019 Çarşamba 16:56

Başkan Posbıyık:“Mutlaka  hedefiniz olsun...”

Başkan Posbıyık:“Mutlaka hedefiniz olsun...”

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Üniversite Sınavlarında ilk on bin dereceye giren başarılı öğrencilerle bir araya geldi. Başkan Posbıyık, “İnsanın daima bir hedef koyması lazım kendisine. Hedefi koyduktan sonra oraya varmak mümkün. Sıkıntı olur, hastalık olur, bunlar olabilir. Ama genelde hedefsiz bir insan boş çuvaldan farksızdır” dedi.

Karadeniz Ereğli Belediyesi’nce Lisans Yerleştirme Sınavı’nda ilk on bin sırada yer alan Ereğlili 47 öğrenciyi kutlamak amacıyla kokteyl  düzenlendi. Çilek Kafe’de düzenlenen kokteyle Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Türkiye’nin en önemli üniversitelerinde eğitim görecek başarılı öğrenciler ve aileleri katıldı.

Başkan Posbıyık, kokteylde yaptığı konuşmada, kendisi için bayram tadında bir gün olduğunu belirterek, “Çünkü kentimizden ilk on bine giren öğrencilerimizle bir aradayız. Hepsini kutluyorum, ailelerini kutluyorum. Çok teşekkür ediyorum, çünkü bizi mutlu ettiler” dedi.

Ereğli’ye bağlı köylerde, kentte nereye gitse mühendis, hakim, avukatlar bulunduğunu ifade eden Posbıyık şunları söyledi:

“Bu kentten üniversite sınavını kazanan öğrencilerimizin sayısı arttıkça çok mutlu oluyorum. Bugün yine üst kademeden insanlarla beraberdim. Onlara şunu diyorum: Ereğli insanı sakindir, sessizdir, saygılıdır, aynı zamanda eğitimlidir. Bunu söylediğimde her taraftan aynı karşılıkları alıyorum. Eğitim ve kültür arzu ettiğimiz seviyede olmayabilir ama çok iyi noktaya doğru gidiyoruz. Birçok bölgeden daha iyiyiz.

Yarın gençlerimiz üniversiteye gidecekler, inşallah başarılı olacaklar. Ama üniversite demek sadece okumak değildir. Üniversiteye gittiğinizde kültürünüzü, tarihinizi unutmayacaksınız ve gittiğiniz yerde sadece derslerinize değil, aynı zamanda sosyal olaylarla da ilgileneceksiniz. Üniversiteyi kazandığınız şehri gezeceksiniz, oranın tarihini kültürünü öğreneceksiniz.”

“HEDEFSİZ İNSAN BOŞ ÇUVALA BENZER”

Posbıyık, öğrencilerin ideallerine ulaşmak için büyük bir savaş vereceğini belirterek şöyle dedi:

“Benim için hedef çok önemlidir. Hedefsiz insanı hiç sevmem. Hedefsiz bir adam dostum olacağına hiç olmasın. Çünkü hedefsiz insan boş çuvaldan farksızdır.Bir insanın mutlaka bir hedefi olması lazım. Ben belediye başkanı olacağım, başbakan olacağım, cumhurbaşkanı olacağım demesi lazım. Askerde bir erin ben çavuş olacağım, onbaşı olacağım demesi lazım. İnsanın daima bir hedef koyması lazım kendisine. Hedefi koyduktan sonra oraya varmak mümkün. Sıkıntı olur, hastalık olur, bunlar olabilir. Ama genelde hedefsiz bir insan boş çuvaldan farksızdır. Onun için eğitimin yanı sıra gittiğiniz kentin doğasını, tarihini, o kenti de tanımanız lazım.”

“SOSYAL OLUN!”

Öğrencilerin gittikleri üniversitelerde belli sosyal kulüplere üye olacaklarını ifade eden Başkan Posbıyık şunları kaydetti:

“ Müzik gruplarında, tiyatro gruplarında olmanız lazım. Sadece eğitimli değil, sosyal  birer insan olmanız lazım. Dolayısıyla sosyal olmayan insanlar sadece eğitimle giderlerse, gelmeleri gereken yere çok kolay gidemezler. Asosyal olmak kadar kötü bir şey yok. İstediğin kadar bilgili ol, profesör ol, çevrenle ilişki kuramıyorsan, dostluklar edinemiyorsan o da ikinci bir handikaptır.

Sizler bizi son derece mutlu ettiniz. Sizinle iftihar ediyoruz.  Ailelerinizin iftihar ettiği gibi, Ereğli’de yaşayan insanlar gibi, belediye başkanı olarak ben de iftihar ediyorum. Sizin de arkanızdan gelen gençlerimize daha iyi örnek olacağınıza inanıyorum. Onların yolunu ve istikametlerini açacağınıza inanıyorum. Ülkemizin iyi noktaya gelmesi için sizlere ihtiyacımız var. Sizler başarılı oldukça ülkemiz de liyakatlı insanlara sahip olmuş olacak. Her yerde sevgi barış dostluk diye bağırıyorum, bunun sebebi bu ülkede yaşayan insanlar kardeştir. Din, dil, ırk farkı gözetmeksizin birbirimizi sevmek ve saygı duymak zorundayız. Ülkemizin en önemli konusu, birlik beraberlik içinde olmaktır. Onun için herkesin birbirine sevgi ve saygı dolu davranması lazım diye düşünüyorum.”

“BURS VERMEYE YASA ENGEL OLUYOR”

Belediye olarak başarılı öğrencileri hep destekleyeceklerini ifade eden Ereğli Belediye başkanı, “Dönüşlerinizde, sınıf geçmelerinizde bizimle gelir görüşürseniz, hatıralarınızı anlatırsanız son derece mutlu oluruz. Belediye olarak bize yasaların verdiği imkanlar dahilinde her türlü desteği vermeye hazırız. Ama bazı şeyler maalesef önümüzü kesiyor. Mesela burs verme olayına yasa izin vermiyor. Yoksa gönlümden bu geçiyor, en çok arzuladığım şeylerden biri bu.  Ama ayni yardımlar yapabiliriz. Kitap ihtiyacınız olur, herhangi bir sıkıntınız olur, başım üstüne. Siz bizim medarı iftiharımızsınız. Sizleri yetiştiren anne babalara, dedelere, babaannelere teşekkür ediyorum. Allah yolunuzu, bahtınızı açık etsin, ülkemize vatanımıza yararlı insanlar olmanızı diliyorum” ifadelerini kullandı.

HEDİYELER TAKDİM EDİLDİ…

Daha sonra kokteyl çerçevesinde canlı müzik dinletisi gerçekleştirildi. Bu arada Başkan Posbıyık başarılı öğrencilerle tanıştı, sohbet etti.

Ardından günün anısına Ereğli Belediyesi’nce hazırlananpasta kesildi. Öğrenciler, kesilen pastadan Başkan Posbıyık’a da ikram etti.

Programın sonunda Posbıyık, başarılı öğrencilere çeşitli hediyeler ve günün anısına sertifika takdiminde bulundu.

 

Yorumlar