BAKKA Zonguldak ev sahipliği yapıyor!..

6 Şubat 2018 Salı 13:30

BAKKA Zonguldak ev sahipliği yapıyor!..

BAKKA Zonguldak ev sahipliği yapıyor!..

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, ülke genelinde hizmet veren Ajansların Bilgi İşlem Sorumlularının katılımıyla gerçekleştirilen Tecrübe Paylaşım Toplantısına ev sahipliği yapıyor.

Ülkemizin muhtelif bölgelerinde faaliyette olan 21 Kalkınma Ajansı  temsilcisinin iştirak ettiği, çağa uygun teknolojik gelişmelerin takip edilmesi amacıyla gerçekleştirilen toplantının ilk gününde; Microsoft Türkiye temsilcileri Deniz YILMAZ ve Orhan Çalışkan’ın da katılımıyla teknoloji kullanımında ortaklık kültürü, sanallaştırma çözümlerinin Ajanslarda kullanımı, Bulut Bilişim konularının yanı sıra KamuNet projesi üzerinde görüş alış verişinde bulunulacak.

KamuNet Stratejileri ve Etkin Siber İstihbarat Yöntemlerinin anlatıldığı toplantının ikinci kısımda ise Kalkınma Ajanslarında Siber Güvenliğin önemine vurgu yapılarak Ajanslarda ortak yapılabilecek çalışmalar belirlenecek. Temel amacı siber saldırılara ulusal düzeyde hazırlıklı olunmasını sağlamak olan Uluslararası Siber Güvenlik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı M. Taha Gergeroğlu, konuk olarak katılacağı oturumda ülkemizin kritik altyapılarına karşı gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi muhtemel faaliyetlere karşı ortak standart oluşturmak amacı ile proaktif davranışların önemine değinilecek. Katılımcıların interaktif iştiraki ile devam etmesi planlanan toplantı sonrasında plaket yerine konuşmacılara fidan dikim sertifikası takdim edilecek.

Toplantının ikinci gününde Ajanslardaki farklı iyi uygulama örneklerinin anlatması, Bilgi Güvenliği,  Saldırı Tespit Sistemleri ve DLP Çözümleri konularının işlenmesi planlanıyor. BGA Security firması yetkilisi Huzeyfe Önal’ın katılımı ile gerçekleşecek ikinci bölümde ise Siber Güvenlik ve Ajanslarda Siber Güvenlik Yaklaşımları, Siber Olaylara Müdahale Ekiplerinin kurumlardaki önemi ve bu konuda Ajanslarda atılması gereken adımlar ele alınacak.

Toplantının genel değerlendirilmesinin yapılacağı son günde, Ajanslarda 2018 yılı içerisinde ortak yapılması gereken çalışmalar ile ilk iki günde değinilen konular, sorunlar ve çözüm önerileri Kalkınma Bakanlığına sunulmak üzere raporlanacak. Program kapsamında ülkemizin farklı bölgelerinden gelen bilişim uzmanlarına bölgemizin önemli turistik merkezlerinin tanıtılacağı bir kültür turu gerçekleştirilecek.

Yorumlar