BÖBREK TAŞI VE SEBEPLERİ

Vahap Akbulut

31 Mayıs 2017 Çarşamba 20:07

BÖBREK TAŞI VE SEBEPLERİ

Böbrek taşı, böbrek iç havuzunda oluşan sertleşmiş mineral kitlelerdir.

Böbrek taşları kum şeklinde olabildiği gibi buğday büyüklüğünde ya da en büyük ceviz büyüklüğüne kadar ulaşabilir.

Böbrekler vücudumuza giren atıkları kandan temizler ve idrarla atılmasını sağlayan organlarımızdır.

Şayet bu atıklar idrarla tümüyle çözülmez ise böbrek taşları oluşur.Bu taşların küçük boyutlarda olanlar idrarla atılsa da bunun sebebini araştırmak ve önüne geçmek esastır.    

Böbrek taşı vücut kimyasında ki değişiklikler sonucu oluşur. Attıkları çözünür hale getiren en önemli madde sitrattır. Yeterli sıvı ve limonata gibi içecekler taş oluşumunun önüne geçebilir. Böbrek taşının  bir sebebi de birisi genetik olabilmektedir.

Ayrıca böbrek kumları veya taşları idrar yolları enfeksiyonlarına da sebebiyet vermektedir. Böbrek taşı ya da kumu olan kişiler bol su tüketmeli. Özellikle yaz aylarında bu daha da önemlidir. Çay kahve ve kola gibi içecekleri mümkün olduğunca kısıtlama getirmeli, tuz tüketimini azaltmalı, düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmalı.  

5 mm nin altındaki Taşlar tıbbi müdahale siz düşebilir endişeye mahal yoktur. Böbrek taşı ya da kumu olan kişilerde bel bölgesinden başlayarak kasıklarına doğru ilerleyen ağrılar, bulantı, kusma, karın Şişliği gibi belirtiler gözükebilir.

Böbrek kumu ya da taşı tıbbi müdahaleler ile sonlandırılabileceği gibi doğal yollarla da tedavisi mümkündür.  Ancak genelde taş ve kum olan kişilerde tekrarlama olur. Alınacak küçük tedbirlerle bununda önüne geçmek mümkündür.

BAŞLICA ÇÖZÜMLER...

Sakatat ve hayvansal gıdalar az tüketilmeli. Tuzlu tatlı ve unlu gıdalar azaltılmalı günde en az 2,5 litre su  yada doğal sıvılar tüketilmeli. Böylece böbreklerde taş ve kum oluşumunun önüne geçmiş olabiliriz. 

HASTALIKTAN KURTULMAK İÇİN;

İğde ve hünnap meyvesi tüketilir.  Sabah akşam bir çay bardağı gile boru suyu içilir. Sabah akşam bir Çorba kaşığı alıç sirkesi, bir su bardağı suya konularak içilir. Yarım kilogram zeytin yağı içine iki çorba kaşığı limon, iki çorba kaşığı elma sirkesi Ve iki çorba kaşığı saf nar ekşisi konularak sabah akşam ikişer çorba kaşığı içilir. Ayrıca Hindibağ otu kırk kilit otu fesleğen hipiskus maydanoz ısırgan otu karışımından çay yapılarak gün içinde tüketilebilir.     

Sağlıcakla kalınız.                              

Vahap Akbulu

Yorumlar