Ağırlığı rekor seviyede…

8 Haziran 2019 Cumartesi 15:47

Ağırlığı rekor seviyede…

Ağırlığı rekor seviyede…

Zonguldak’ın Ereğli İlçesindeki, Gültekin Hayvan Çiftliği sahibi Endüstri Mühendisi Musa Gültekin (25) “Paşa” ismini verdikleri Simental cinsi dananın, 1400 kilo ile rekor ağırlık seviyesine ulaştığını söyledi.

Gültekin, Bölücek Mahallesi 2. Sanayi Caddesi’ndeki çiftliklerinde, 3 yıldır hayvan üreticiliği ile uğraştığını söyledi.

Ailesinin geçmişten beri bir-iki adet büyükbaş hayvan yetiştirdiğini belirten Gültekin, şöyle dedi: “Ben de mezun olduktan sonra hayvancılık sektöründe ilerlemeyi düşündüm. Ülkemizde hayvancılık sektörünün sıkıntıda olduğunu da bildiğimden, bu işi büyütmeye karar verdim. Aynı zamanda, bölgemizdeki gençlere de örnek olup, teşvik etmek istedim. Bu amaçla, 3 yıl önce 5 büyükbaş hayvan ile başladığımız sektörde, bugün yaklaşık 60 hayvana ulaştık. Üretmek hoşuma gittiği gibi, üretim yaparak ülkemize de katkı sağladığıma inanıyorum.”

PAŞA NASIL BESLENİYOR?

Kendi ahırlarında dünyaya gelen dananın henüz 2 yaşında olduğunu anlatan Musa Gültekin, şunları söyledi:

“Ağırlığı 1400 kilograma ulaşan dana, şu ana kadar bölgemizde rekor kiloya sahip duruma geldi. Beslenmesini de yine kendi tarlalarımızdan temin ettiğimiz yiyeceklerle birlikte mısır sılacı, saman, yonca gibi ürünlerle sağlıyoruz. Sanayi yemi de kullanmıyoruz. Diğer büyükbaş hayvanlarımızdan farklı bir beslenme yada bakım yapmıyoruz. Ancak, diğer hayvanların ağırlıkları günlük 1-1,5 kilogram artarken, Simental cinsi danamız ise 2 kilogram kadar ağırlaşıyor. Beslenmesine biraz daha özen göstermiş olsak, daha da büyüyeceğinden zaptı zor olur diye de düşünüyoruz.

YAVRULARDAN YENİ REKOR BEKLENTİSİ!

Damızlık olarak yetiştirdiğimiz ‘Paşa’dan alacağımız yavruları da büyüterek, 1800-2000 kilogramlara çıkarıp, yeni rekorlara ulaşmayı hedefliyoruz. Daha sonra da ‘Paşa’yı ya Kurban Bayramı’nda satışa çıkaracağız, ya da kesimhaneye göndereceğiz. Bölgemizdeki gençlerimizi de bu yarışa davet ediyorum.”

Yorumlar