Adaylar ve ittifaklar yarışıyor...

9 Mayıs 2018 Çarşamba 09:29

Adaylar ve ittifaklar yarışıyor...

Adaylar ve ittifaklar yarışıyor...

Yüksek Seçim Kurulu’nun 24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimleri için belirlediği takvim ilerliyor. Mecliste grubu bulunmayan siyasi partilerin adayları için gereken 100 bin imza için belirlenen süre bu akşam sona eriyor. Şu ana kadar iki aday yüz bin imzayı aştı. Perşembe günü Cumhurbaşkanı geçici aday listesi yayınlanacak. Milletvekili aday listeleri 21 Mayıs’ta netleşecek.

30 Nisan’da resmen başlayan Seçim takvimi uyarınca Cumhurbaşkanı adayları başvuruları yapıldı. Mecliste grubu bulunan partiler CHP ve HDP kendi adaylarını gösteriyor. MHP ise mevcut cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aday  gösteriyor. CHP’den 15 vekilin İyi Parti’ye geçmesiyle grup kuran İyi Parti ise genel başkanları Meral Akşener’i yüz bin imza toplayarak aday gösterdi. Akşener’in yanı sıra mecliste grubu bulunmayan partilerden Temel Karamollaoğlu da yüz bin imza barajını geçti. Vatan Partisi adayı Doğu Perinçek için imza toplama süreci bugün (9 Mayıs) saat 20.00’ye kadar devam edecek.

Süreç kapsamında ittifak kuracak partiler protokollerini takvim gereğince 6 mayıs günü teslim etmişti.

Sürecin kalan kısmı ise şöyle işleyecek. Cumhurbaşkanı geçici aday listesi 10 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanacak ve itirazlar başlayacak.İtirazlar 11 Mayıs saat 17.00'ye kadar yapılabilecek. YSK, itirazları 12 Mayıs'ta karara bağlayacak. 13 Mayıs'ta ise Cumhurbaşkanı kesin aday listesi Resmi Gazete'de yayımlanacak ve Cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak. 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK'de kura çekilecek.

MİLLETVEKİLİ ADAYLARI İÇİN SON TARİH 21 MAYIS

Siyasi parti genel merkezlerinin seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listeleri, YSK'ye 21 Mayıs'ta en geç saat 17.00'ye kadar verilecek. Bağımsız milletvekili adaylığı için il seçim kurullarına yapılacak başvurunun son günü de 21 Mayıs olacak.

Bu arada siyasi partiler aday adayı başvurularını kabul sürecini büyük oranda tamamladı. Muhtarlık bölgesi askı listeleri seçmenlerin incelemesine sunuldu. Listeler 12 Mayıs’ta askıdan indirilecek.

İttifak yapan siyasi partiler, 18 Mayıs günü 17.00’ye kadar ittifaktan vazgeçebiliyor. Böyle bir durum olursa, ittifak protokolündeki değişiklik veya ittifaktan vazgeçme beyanı 18 Mayıs’a kadar YSK’ya bildirilecek. 20 Mayıs günü İttifakların ve siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK'de kura çekilecek.

21 Mayıs günü Siyasi parti genel merkezleri seçime katılacakları seçim çevrelerine ait listeleri en geç saat 17.00'ye kadar YSK'ye verecek. YSK, siyasi partilerin aday listelerini incelemeye başlayacak. Bağımsız milletvekili adaylığı için de saat 17.00'ye kadar il seçim kurullarına başvuru yapılacak.

22 Mayıs’ta yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek. Yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek. Yurt dışı seçmenlerin oy kullanacakları tarih aralığı ve yer bilgileri YSK'nin internet sitesinde ilan edilecek. Siyasi partilerin aday listeleri ve bağımsız adayların başvuru evrakındaki eksikleri tamamlamalarının son günü ise 25 Mayıs. 26 Mayıs’ta Milletvekili geçici aday listeleri YSK'ce Resmi Gazete'de yayımlanacak ve itirazlar başlayacak.27 Mayıs’ta Geçici aday listelerine itirazlar saat 15.00'te sona erecek ve 23.59'a kadar itirazlar karara bağlanacak.

MEVCUT DURUM NASIL?

Şu ana kadar kamuoyunda iki ittifak söz konusu oldu. Bunlardan birincisi AK Parti ve MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı. Büyük Birlik Partisi de listelerde yer almak suretiyle Cumhur İttifakı’na destek veriyor. İttifak başlığı altında AK Parti ve MHP’nin milletvekili listeleri ayrı ayrı yer alacak ve seçmen cumhurbaşkanlığı için Recep Tayyip Erdoğan’a ortak oy kullanırken, bu partilerden herhangi birine oy kullanabilecek.

Diğer ittifak ise CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin kurduğu Millet İttifakı. Demokrat Parti de listelerde yer almak suretiyle bu ittifak içinde yer alıyor. Millet ittifakındaki partilerin her biri kendi adaylarını gösteriyor. CHP Muharrem İnce, İyi Parti Meral Akşener, Saadet Partisi ise Temel Karamollaoğlu ile yarışa katılıyor. İttifak dışında kalan siyasi partilerden Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve HDP adayı Selahattin Demirtaş da cumhurbaşkanı adayları arasında.

MİLLETVEKİLİ SEÇİMİNDE DURUM..

Öte yandan siyasi partiler seçim sürecinin kısalığı nedeniyle aday  adaylığı sürecini büyük oranda tamamladı. Şimdi siyasi partiler aday listelerini belirlemek için hummalı bir çalışmanın başlangıcında. Bilindiği üzere Türkiye genelinde 600 milletvekili seçilecek. Zonguldak’tan ise 5 milletvekili TBMM’de vilayeti temsil edecek. Şu ana kadar AK Partili mevcut vekillerden Hüseyin Özbakır ve Faruk Çaturoğlu yeniden aday adaylığı başvurusunda bulundu. Özcan Ulupınar ise başvuruda bulunmadı.

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu da aday adaylığı başvurusunda bulundu. Diğer CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, Genel Merkezin talebi doğrultusunda İyi Parti’ye geçtiğinden başvuruda bulunmadı. Demirtaş ve İyi Parti’ye geçen vekillerin durumunun Mayıs ayının ortalarında belli olması bekleniyor. Zonguldak’ta İyi Parti ve Saadet Partisi’nin de iddialı adaylarla yarışa girmesi bekleniyor. Kesin listeler 21 Mayıs’ta aday listelerinin netleşmesiyle belli olacak.

İLK OYLAR SANDIĞA 7 HAZİRAN’DA GİRECEK

Bundan sonra süreç şöyle işliyor:

30 Mayıs’ta Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanacak. Tüm seçim çevreleri ve yurt dışı ile gümrük kapılarında kullanılacak birleşik oy pusulalarının basımı ve dağıtımına başlanacak. YSK'ce milletvekili kesin aday listeleri seçim çevreleri itibarıyla ilan edilmek üzere il seçim kurullarına ve Resmi Gazete'ye gönderilecek.

7 Haziran günü gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak.13 Haziran’da başvuran cumhurbaşkanı adayları ile siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için ad çekilecek.

SEÇİM YASAKLARI

14 Haziran’da Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak. 17 Haziran günü Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmene dağıtımı tamamlanacak. 19 Haziran’da Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek. 23 Haziran günü 18.00’de seçim propagandası süreci sona erecek.

24 Haziran: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00'te sona erecek. Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. (saat 23.59)

İKİNCİ OYLAMAYA İLİŞKİN TAKVİM

İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanmadığı takdirde 8 Temmuz 2018 pazar günü yapılacak ikinci oylamaya ilişkin seçim takvimi ise şöyle işleyecek:

25 Haziran: İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde aday ikamesinin son günü. (Saat 17.00). İkinci oylama propaganda döneminin başlangıcı.

26 Haziran: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna yapılacak itirazın son günü. (Saat 17.00). İlçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılan itirazlar il seçim kurullarınca en geç 23.59'a kadar karara bağlanacak.

28 Haziran: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itiraz YSK'ce karara bağlanacak.

29 Haziran: YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek.

30 Haziran: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemine başlanacak.

4 Temmuz: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.

7 Temmuz: Seçim propaganda dönemi saat 18.00'de sona erecek.

8 Temmuz: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00'te sona erecek.

9 Temmuz: Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek.

12 Temmuz: YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek.

SEÇİMDE GÖREV ALANA 306 TL

Bunlar arasında sandık kurulu başkanları ve seçim sandık kurulu üyeleri ile bina sorumlusu, memur, hizmetli ve şoförler yer alıyor. Bu kişilere görev aldıkları gün üzerinden ödeme yapılacak. Görev alacak kişilere verilecek ücretlerde ise kurs verilen sandık kurulu başkanına 3, memura 2, siyasi parti üyelerine 1 adet gündelik ödenecek.

Buna göre; erken seçimde görev alacak sandık kurulu başkanı eğitim alırsa 306 lira (3 günlük), sandık görevlileri eğitim alırsa 186 lira (2 günlük) ücret ve bina sorumluları eğitim alırsa 306 lira (3 günlük) alacak.

Yorumlar