55 yıldır bitmeyen sevda....

8 Haziran 2019 Cumartesi 12:51

55 yıldır bitmeyen sevda....

55 yıldır bitmeyen sevda....

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan Değim medya CEO’su Özkan Doğan (61) 6 yaşında başladığı plak merakını 55 yıldır devam ettiriyor. 55 yıldır biriktirdiği plaklarına çocuğu gibi bakan Doğan, evini bir odasını plaklarına ayırdı. Özel günlerde plak dinletisi de yapan Özkan Doğan, plakların kendisinde ayrı bir yeri olduğunu ifade etti.

Evinin bir odasını plaklarına ayıran ve burada kurduğu ses sitemi ile her gün plak dinletisi yapan Özkan Doğan, (61) plak koleksiyonuna 6 yaşınd a ablasının kendisine hediye ettiği Ajda Pekkan’ın ‘Her yerde kar var’ plağı ile başlamış. O günden bu yana aldığı her plağı itina ile arşivleyen Özkan Doğan’ın 7 bini bilgisayara kayıtlı yaklaşık 15 bin plağı bulunuyor.

15 bin plağın içinde yerli yabancı, pop arabesk, sanat müziği arajman müzik olmak üzere değişik çeşitlerde plaklarının olduğunu kaydeden Özkan Doğan, kendisinin sadece tek tür plaklara değil, tarzlarda da plaklara sahip olduğunu ifade etti. Doğan açıklamasında “Plak sevdası nasıl başladı? Plak sevdası benim büyük ablam meraklıydı bu işe. Ve kendisi plak alıyordu. Ben henüz 6 yaşındayken ondan bir tane plak istedim. O plağı ablam bana verdi. Ajda Pekkan’ın tekilik plağıdır o. O plak ile başladı. Yani hani klişe bir laf vardır. Küçüklüğümden beri bu işi yapıyorum. Ama hakikaten küçüklüğümüzde başladık bu işe. 6 yaşından bu yana her aldığım plağı itina ile bir köşeye koyarak böyle dev bir koleksiyon oluştu. Koleksiyonerler dikkat ediyorum tür koleksiyonu yapıyor. Mesela Rock yapıyor. Hard Rock koleksiyonu yapıyor. Türk Sanat Müziği koleksiyonu yapıyor. Ama benim plaklarımın arasında Beethoven’den tutun Orhan Gencebay’a kadar bir çok yerli ve yabancı sanatçıya ait plaklar var. Benim sanatçı ve tür seçimim yok. Ben zamanla Türk Hafif müziği de dinlerim. Arajman müzikleri de biriktirdim. Arabeskleri biriktirdim. Elvis Presley’i de çok severim. Elvis Presley’in 150 den fazla albümü var”

GENÇLER BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYOR

Zaman zaman kafelerde ve değişik mekânlarda plak dinletisi yaptığını kaydeden Özkan Doğan, özellikle gençlerin plak dinletilerine katıldığına dikkat çekti. Plak dinletilerinde sadece plak çalmadıklarını, şarkıların ve şarkıları seslendiren sanatçıların hikâyelerini de paylaştığını kaydeden Özkan Doğan “Gençler özellikle plakların birçoğunun Coverları yapıldığı için, mesele demin çaldığımız şarkının Cover’ı yapıldı. Onları da çok yakinen tanıyorlar. Bir de müziğin güzel olanını dinlemek herkesin hoşuna gidiyor. Plak günlerinde gerçek müzik severlerle buluşuyoruz. O yüzden de yoğun bir ilgi var. İlgi ve alaka artarak devam ediyor. Bizim plak günlerimizde sadece plak çalmıyoruz. O günlerde şarklıların hikâyeleri, şarkıcıların hikâyeleri ya da o günlerde o plağın çıktığı zamana ait bir hikâyeyi anlatarak çalıyoruz. O yüzden aslında bir kültür programı gibi sadece plak çalmıyoruz orada. Söyleşiler yapıyoruz. O katılan arkadaşlarla beraber bir ortam oluşturuyoruz”

HER ALDIĞIM PLAĞIN ÜZERİNDE TARİHİ VE ANISI YAZAR

Bugüne kadar aldığı tüm plakların üzerine aldığı tarihi ve varsa anılarını da yazdığını ifade eden Özkan Doğan “Plaklarımızın üzerinde baktığınızda ben aldığım tarihi yazarım. Bakın burada 18.12.1974 tarihli plak var. Ankara’dan alınmış bu plak.  Aldığım bütün plakların üzerinde aldığım tarih yazar. Hatta bazılarında ufak tefek anılarda görebilirsiniz. Ben onları plakçalarken paylaşıyorum. Bu da çok sevdiğim bir sanatçı. İtina ile iğneyi yerleştiriyoruz. Bu da İlhan İrem’in çok sevdiğim bir şarkısıdır” dedi.

ORHAN GENCEBAY’A PLAĞINI İMZALATMAK İSTİYORUM

Arşivinde yer alan plaklardan Nükhet Duru ve Durul Gence’ye plaklarını imzalattığını ve bu sanatçıların çok duygulandığını ifade eden Özkan Doğan, Orhan Gencebay’a da plağını imzalatmak istediğini kaydetti Doğan konuşmasında “Bu plakları görünce çok duygulandı. Beraberce çok güzel anıları paylaştık Nükhet Duru ile. Tabi bizim burada Ereğli’ de olmamızdan dolayı sanatçıları çok fazla görme şansımız yok. Ama yakaladıkça da plaklarımızla koşturuyoruz. Bir konserinde Durul Gence ile karşılaştık. Ona da plakları hemen imzalaması için götürdüm. O da çok duygulanmıştı. Benim için çok güzel anılar bunlar. Bir gün ümit ediyorum ki Orhan Gencebay’la da karşılaşacağız ve ona da plaklarını imzalatma fırsatı bulacağım diye umuyorum ” dedi.

Yorumlar