42.Turizm Haftası başladı...

15 Nisan 2018 Pazar 16:49

42.Turizm Haftası başladı...

42.Turizm Haftası başladı...

Karadeniz Ereğli’de 15-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Turizm Haftası dolayısıyla tören düzenlendi. Törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşan Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Aydın, “bir Turizm Platformu’nun oluşturulması artık kaçınılmaz hale gelmiştir diye düşünüyorum” dedi.

Törene Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Bülent Ecevit Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel, AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, bazı belediye meclis üyeleri, daire müdürleri, okul idarecileri öğretmen, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende Kaymakam Nazım Madenoğlu ve Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı okundu.

Kdz Ereğli Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü  İbrahim Aydın,  1977 yılından bu yana kutlanan Turizm Haftası’nın bu sene 42.’sinin kutlandığını ifade etti.

Dünyada ve Türkiye’de en hızlı gelişen sektörlerden biri olan turizm konusunda toplumun turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerinie katılımını sağlamk amcıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında “Turizm Haftası”nın kutlandığını belirten Aydın şunları kaydetti:

“Turizm 21. Yüzyılda ülkeler için sanayi, enerji ve iletişim sektörü kadar önem arz eden bir sektör haline gelmiştir. Günümüzde 49’a yakın sektörü tetiklediği bilinen turizm sektörü, ülke ekonomilerinde çok ciddi gelirlere ulaşan, ayrıca istihdam yaratan, ülkemizde de her geçen yıl önemi ve değeri anlaşılan bir sektör haline gelmiştir.

Binlerce yılık tarihi, geleneksel halk kültürü, muhteşem doğal güzellikleriyle kentimiz, her türlü turizm çeşitliliğine sahip ülkemizin nadir ilçeleri arasındadır. Ülkemizin turizm pastasından Ereğli de payını her geçen yıl arttırmaktadır.  Günümüzde yaygın olarak deniz, kum ve güneşten ibaret olan kitle turizmi modelinin dışına çıkılarak yeni modeller ve alternatif ürünler ortaya çıkarılmak istenmektedir. Hedefimiz ilimizin tüm coğrafyasında var olan turizm potansiyelini harekete geçirmek ve 12 ay sürdürülebilir turizm oluşturmaktır.”

TURİZM PLATFORMU ÖNERİSİ…

Ereğli’nin başta inanç turizmi, kültür turizmi, doğa turizmi gibi öne çıkan değerlerimiz üzerinde yapılan ve  yapılacak yatırım ve tanıtım çalışmaları sonucunda, bölge ve ülkede her geçen yıl turizm alanında gelişmekte  ve ilerlemekte olduğunu belirten Aydın şöyle devam etti:

“ Kömürü ve çileği ile bilinen kentimiz, sayın valimizin, sayın kaymakamımızın ve sayın belediye başkanımızın değerli çalışmaları ile yeni bir markaya da kavuşma yolundadır. Önümüzdeki süreçte ortaya çıkan eserler ilimizin bölgede daha da öne çıkmasına neden olacaktır. Kentimiz ve bölgemizin turizm alanında gelişmesi açısından önemli iki eğitim kurumu olan Turizm Fakültesi ve Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin güzel Ereğlimizde açılmış olması çok önemli bir adımdır. Bu vesileyle bu kurumların açılmasında emeği geçen herkese şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum. İlçemizin sahip olduğu potansiyelin açğıa çıkarılması kentimizin hak ettiği yerlere ulaşması için, başta sayın kaymakamımızın olacağı, bölgemiz turizmine ilgisi, bilgisi ve katkısı olabilecek tüm kurum, kuruluş, dernek, vakıf vb sivil toplum örgütlerinin de yer aldığı bir Turizm Platformu’nun oluşturulması artık kaçınılmaz hale gelmiştir diye düşünüyorum.”

Aydın konuşmasında Turizm Haftası etkinliklerine katkı verenlere teşekkür ederek,  Turizm sektöründe yer alan işletmelere huzurlu, bereketli  bir sezon diledi.

BİSİKLETLİLERDEN “TURİZM HAFTASI” TURU

Öte yandan, Karadeniz Ereğli Bisiklet Sevenler Derneği ve gönüllü bisikletlilerin katılımı ile “Turizm Haftası Bisiklet Turu” gerçekleştirildi.

Tören öncesinde Kaymakam Madenoğlu ve protokol üyeleri bisikletçilerle bir araya geldi, onlara başarılar diledi, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Turizm Haftası etkinlikleri 15-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek çeşitli etkinliklerle devam edecek.

Yorumlar