2017’den neler bekliyoruz?

2 Ocak 2017 Pazartesi 10:43

2017’den neler bekliyoruz?

2017’den neler bekliyoruz?

Karadeniz Ereğlisi’nde devam eden yatırımlar, başlanması gereken projeler, çözülmesi gereken problemler, bir önceki yıldan yeni yıla devretti. Ereğli içinde bulunduğu sıkıntıları aşmak için yeni yıldan çok şey bekliyor.

Haber Merkezi olarak, Ereğli’de yeni yıla devreden sorunları  araştırdık. Eğitim, sağlık, ulaşım, istihdam, altyapı alanında çözülmesi gerekenler oldukça geniş bir dosya haline getirdik. 

EĞİTİMDE YAPILACAK ÇOK İŞ VAR

Karadeniz Ereğlisi ilk ve orta dereceli okullarda ikili eğitim problemini bir türlü aşamadı. Kış günlerinde ilkokul öğrencilerinin sabahçı tabir edilen bölümü saat 07.00 sıralarında okula gidiyor. 2016 yılında yaz saati uygulamasına son verilmesiyle öğrenciler gece saatlerinde okula gitmeye mecbur kaldı.  Sorunun çözümüne yönelik çalışmalar kapsamında yeni okulların yapımına başlandı. Bir sonraki eğitim yılında bu okulların çoğunun tamamlanması bekleniyor. İlçede ayrıca tamir çalışmaları yapılması gereken okullar da bulunuyor.

Projeler hayata geçerse, Ereğli eğitim alanında asıl büyük hamleyi yükseköğretim alanında yaşayacak.  Bilindiği gibi, eski Ereğli Devlet Hastanesi’nin yeni binasına taşınmasının ardından boşalan alanda Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Kampüsü kurma kararı aldı.  Buradaki alanda resmi olarak kuruluşu tamamlanan Turizm fakültesi başta olmak üzere fakülteler hizmet verecek.  Erdemir’in yapacağını vaat ettiği metalürji fakültesi de burada yer alacak. Alana yeni fakülte ve yüksekokullar da kazandırılması durumunda, ilçenin yükseköğretim altyapısı açısından çağ atlaması bekleniyor.  Kampüsün avam projesini Ereğli Belediyesi ve TSO üstlendi, eski devlet hastanesi binalarının yıkımı Aralık ayının sonlarında başladı.

Ancak yükseköğretim altyapısı konusunda bir diğer problem de okulların hizmete girmesiyle ortaya çıkacak yurt ihtiyacı. Bu problemin çözümüne ilişkin bugünden çalışmaya başlanmazsa, kampüsün ilçe ekonomisine katkı sağlaması gecikebilir.

SAĞLIKTA İKİ BUTİK HASTANE...

Ereğli, 2017 yılında sağlık alanında iki butik hastaneye kavuşmayı bekliyor.  Bilindiği gibi butik hastanelerden biri eski devlet hastanesinin taşınmasının ardından sağlık kuruluşu açığı ortaya çıkan Kırmacı mahallesine yapılacak. Buradaki butik hastanenin yapıldığı alan daha önce spor bakanlığına devredilmiş, hastanenin yapım kararı çıkınca, arsanın bir bölümü sağlık bakanlığına devredilmişti. Bu butik hastanenin 2017 yılında tamamlanması bekleniyor.İkinci Butik hastane de Potbaşı mahallesine yapılacak. Bu hastanenin 2017 yılı yatırım programına alınması ve  yapım çalışmalarına başlanacağı açıklandı.

Sağlık alanında yaşanan sorunlardan bazıları konjonktürel nitelik de taşıyor. Yeni Ereğli Devlet Hastanesinde yaz aylarında yaşanan klima sorunu, son dönemde görüntüleme cihazlarında arızalar sonucu yaşanan sıkıntıların da yeni yılla birlikte giderilmesi bekleniyor. 

Sağlıkta Ereğli’yi bekleyen bir yenilik de, Özel Echomar Hastanesi’nin ek binasının tamamlanması olacak.

ULAŞIM BİLİNDİĞİ GİBİ…

2016 yılında Ereğli’de yol ve ulaşım altyapısıyla ilgili tartışılan konular büyük oranda 2017 yılında da tartışılmaya devam edilecek.

Yeni yıla kadar tamamlanacağı açıklanan Ereğli Zonguldak Karayolu, hava koşullarının elvermemesinden ötürü tamamlanamadı. Burada çalışmalar önemli ölçüde ilerledi ama yolun ulaşıma açılmasının ancak  2017 yılı bahar aylarında gerçekleşebileceği tahmin ediliyor.

Ereğli Devrek yolunda çalışmalar 2017 yılında da devam edecek. Zonguldak Merkezi by pass etmesi nedeniyle bu karayolu merkezdeki trafiği de rahatlatacak. Ancak çalışmaların 2018 yılında tamamlanacağı öngörülüyor. Yani “Aşk dediğin Ereğli Devrek yolu gibi olmalı, hiç bitmemeli” yerel deyişi, 2017 yılında da geçerliliğini koruyacak.

Ereğli kent merkezinde ulaşım ile ilgili problemler de 2017 yılında aynen konuşulmaya devam edecek. Çözüm noktasında hazırlanmış  temel bir yaklaşım mevcut değil. Bunun yerine, örneğin Gülüç-Kepez karayolundaki halk otobüsleri duraklarının fiziki yapısı, konumları gibi spesifik problemlere müdahalelerde bulunuluyor.  Erdemir Caddesi, Orta Camii, Devrim bulvarı, Unpazarı caddesi, Belediye önü gibi noktalarda trafik akışının nasıl çözümleneceği konusunda herhangi bir gelişme yaşanması şu an itibarıyla beklenmiyor.

EN CAN YAKICI PROBLEM İSTİHDAM...

Ereğli’nin içinde bulunduğu ekonomik koşullarla paralel olarak önemli bir istihdam sorunu bulunuyor. Bu istihdam sorunu çözüm şöyle dursun, her geçen gün derinleşiyor. 

Ereğli tersanelerinde yetişmiş işgücünün büyük bölümü Türkiye’nin başka yerlerine göç etmeye mecbur kaldı. Nakliyeci sektörü 2009 yılında yaşadığı navlun krizinde küçüldü. Henüz toparlanma yaşanmadı. İlçenin önemli ekonomik faaliyetleri arasındaki sac ticareti çöktü. Bu konularda yıllar içinde bulunamayan çözümün 2017 yılında bulunması da hayalcilik olarak kabul ediliyor.

İstihdam alanında spesifik konular da var. Kandilli’de  rödevansla işletilen Alacaağzı ocağının bir yıl önce kapanmasıyla  850 işçi işsiz kaldı. Buradaki işçiler, evlerine ekmek götüremez hale gelmeleri yanında, yeraltında çalışmaları nedeniyle sahip olacakları erken emeklilik hakkından da mahrum kaldılar. Alacaağzı, iki kez ihaleye çıkmasına rağmen ihaleye katılan olmadı. AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, bu problemin çözümü için 2017 yılında çalışmaların devam edeceğini ve bu ocağın yeniden ihaleye çıkacağını açıkladı. 

Devam eden istihdam kayıplarına paralel olarak, bölgenin dışarıya göç vermesinin de devam etmesi bekleniyor.

ALTYAPI ÇALIŞMALARI...

Ereğli’de rutin altyapı çalışmaları yanında, ilçeye temiz içme suyu sağlayacak şebekenin 2017 yılında hizmete girmesi bekleniyor.   Bu proje tamamlandığında ilçenin yarım yüzyıllık temiz içme suyu ihtiyacı karşılanmış olacak.

Sağanak yağmurlarda problemli kabul edilen noktalarda yeni çalışmalar yapılması gerekiyor.  Sel taşkınlarından korunmak için Gülüç ırmağı ve Kabasakal deresindeki çalışmaların da 2017 yılında tamamlanması bekleniyor.

Yorumlar