2. sıra Ereğli'nin...

27 Nisan 2018 Cuma 13:11

2. sıra Ereğli'nin...

2. sıra Ereğli'nin...

MHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, partisinde ikinci sırayı almak istediklerini belirterek, “Bu memleketin her tarafı ayrı bir değer. Bayrak tek. Bizim için milletin çıkarı önemli. Bunu iyi anlatabilirsek neden bir olmasın, iki olmasın?” dedi. Demirtürk, bu dönem vekil adaylarının dışarıdan değil, parti teşkilatı içinden belirleneceğini ifade etti.

Demirtürk, 93,9 Değişim Radyo’da yayınlanan ve Şenol Azman’ın hazırlayıp sunduğu “Kara Tren” programında, Milletvekili Genel Seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda görüşlerini açıkladı.

Demirtürk, kendini tanıtırken, 40 yıldır Ereğli’de yaşadığını 30 yıldır ticaret ve siyasetin içinde olduğunu, bir yıldır da ilçe başkanlığı yaptığını, Çeşitli sivil toplum kuruluşu yönetimlerinde yer aldığını belirtti.

Şu ana kadar 11 kişinin kendilerine aday adaylığı başvurusu yaptığını belirten Demirtürk “Bu dönemde genel merkezimiz teşkilat içinden arkadaşlara görev vermeyi düşünüyor. Birkaç gün içinde aday adayı arkadaşlarla bir yol haritası çizeceğiz. Tüm aday adayı arkadaşlarım benim için değerlidir. Yeni müracaatlar da gelebilir, Ereğli bölgesine ikinci sırayı almak için çalışacağız. ” dedi.

“SON GÜN 3 MAYIS”

İl başkan Yardımcısı Metin Soydeğer’in Hamdi Ayan’ın yerine il başkanı olarak atandığını ifade eden Demirtürk, “Kendilerine başarılar diliyorum. Gelen de, giden de değerlidir” diye konuştu.

Demirtürk, şöyle devam etti:

“Teamül gereği zonguldak adayı birinci sıra, Ereğli adayı ikinci sıra olacak. Ereğli’deki adayı il ve ilçe belirleyecektir. Bu adayların veya yeni müracaat edecek arkadaşların arasından olabilir. İl veya ilçe yönetimi belirler. Yeni müracaat duyumları var. Netleşmeyen bir şeyi söylemek doğru olmaz. Düşünüyorum deyip şu an gündemde olmayayım diyen arkadaşlarımız var. Ayın 3’üne kadar süremiz var. Son günümüz 3 Mayıs.”

Önceki Dönem Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın adaylığının söz konusu olup olmadığına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Demirtürk, “Şu anda Halil Beyle bir görüşmemiz olmadı. Müracaat ederse onu da değerlendiririz” dedi. Demirtürk, aday adaylarının, hepsinin MHP teşkilatında çeşitli görevler üstlenmiş isimler olduğunu söyledi.

“İLK SIRA HAMDİ AYAN OLUR, İKİNCİ SIRA EREĞLİ’NİN OLMALI”

MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk “Talebimiz Ereğli’nin ikinci sırayı alması. Bize müracaat edenler MHP’nin her kademesinde görev yapmış isimler. On onbir ismin aday olması MHP tarihinde ilk kez olan bir olay. Dışarıdan alınan insanları partiye monte etmek için gelin aday olun demedik. Hepsi davamızın içinden gelen kişiler. Genel Merkezimizin de görüşü bu yönde.Aday adaylarımızın hepsi çok değerli, içlerinden birinin Zonguldak milletvekili adayı olmasını düşünüyoruz” dedi.

Zeki Çakan’ın adaylığı konusunda bir soruyu yanıtlayan Demirtürk, “Kendisi ağabeyimizdir, kendisi İl Başkanı Hamdi Ayan’ı desteklediğini ve yanında olduğunu ilettiğini biliyoruz. Ankara veya başka bir yerden aday olup olmayacağını bilmiyoruz. Büyük ihtimalle Hamdi Ayan Başkanımız birinci sıra olacak. Ereğli ikinci sıra olacağını düşünüyoruz, böyle olması gerekir. Böyle olmazsa büyük sıkıntı olmaz ama biz Ereğli’den ve Alaplı’dan ikinci sıra adayı olmasını talep ediyoruz. Alaplı veya Ereğli’den olabilir bu aday,” diye konuştu.

Demirtürk, tüm aday adaylarını tek tek tanıttı. Tüm aday adaylarının görevi layıkıyla yapabileceğini, tüm adaylara eşit mesafede olduğunu ifade etti.

“ERDEMİR VAKIF ÜNİVERSİTESİ KURSUN…”

Demirtürk programda Zonguldak Esnaf Odaları seçimlerini de değerlendirerek, adaylar Muharrem Coşkun ve Mehmet Azman’ın ortak liste oluşturmasını önerdi.

MHP İlçe Başkanı şunları söyledi:

“Ereğli il olsun dememizdeki gerekçeler neydi? Ereğli üvey evlat muamelesi gören, şu an mağdur olan, göç olan bir Ereğli var. Ereğli’ye siyasilerin, Erdemir yetkililerinin yüzünü dönmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Bunlar olmuyorsa Ereğli’nin il olması gerektiğini düşünenlerdenim. Neden Teşvikte Zonguldak yok. Siyasiler burada elini taşın altına koymalı. 30 yıldır esnafım, 20 yıldır esnaf temsilcisiyim. Zonguldak kaderine terk edilmiş bir şehir. Burayı taşıyan bir Ereğli var. Maalesef son on yılda Ereğli’nin son on yılda on bin göç verdiğini söylüyorum. MHP 15 Temmuz sonrası Yenikapı ruhuyla hareket ediyor. MHP menfaat düşünmeyen bir partidir. Maalesef Ereğli’deki siyasiler sen ben kavgasıyla perişan edilen bir Ereğli var. Bizim iktidarımızda Ereğli bir yuvarlak masa etrafında bir araya gelecek. Biz siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla meclise gittik, konuları dosya halinde ilettik. TTK özelleştirilmesinde Genel Başkanımız Devlet Bahçeli taraf olduğunu beyan ederek özelleştirmeyi durdurdu. Bunu bizim genel başkanımız sağladı.

Erdemir yetkilileriyle randevu talebimize dönmediler. Erdemir’e ben ne diyeyim? Burada para kazanacaksın, havasını, suyunu kirleteceksin. Erdemir’in toplantı ve sinema salonlarının bedelsiz olarak açması gerektiğini, Erdemir’in Ereğli’ye vakıf üniversitesi borcu olduğunu düşünenlerdenim. Erdemir’i kim kurduysa Allah Razı olsun Bu eleştiri değil, yüzünü Ereğli’ye dönmeli. Zonguldak’a yüzünü dönmeli. Bu bir eleştiri değil uyarıdır. Bizim Erdemir yetkilileriyle problemimiz yok. Erdemir’de neler yapılabilir, birlikte neler yapılabilir onun istişaresi için randevu talebi istedik. Dönmemeleri onların ayıbı olsa gerek.”

Demirtürk, Türk Metal Sendikası ile ilgili bir sorun olmadığını, her zaman görüştüklerini söyledi.

Zonguldak’ta son otuz yıldır siyasilerin hiçbir şey vermediğini ifade eden Demirtürk şöyle devam etti:

“Maalesef biz Ereğli’nin il olmasını istediğimizde, vekillerimizin karşı çıktığını biliyorum. Beşinin de buna sıcak baktığını düşünüyorum. Bize Bartın Karabük ayrıldı, neden Ereğli’nin il olmasını istiyorsunuz dediler. Ereğli’nin il olmasının kime zararı vardı. Otuz yıllık dönemde bizim de eksiğimiz varsa onun eksiğini üstümüze alırım.”

“MHP İLE ZONGULDAK DAHA İYİ OLUR”

İttifak konusuna da değinen Demirtürk, “Bizim ittifakımız cumhur ittifakı. Vekilliklerimiz için oy isteyeceğiz. MHP olarak 5 milletvekili istiyoruz. İnşallah bu seçimlerde bize vatandaş teveccüh gösterir. MHP’nin olduğu bir Zonguldak daha iyi bir noktaya gelir diye düşünüyorum. Biz insanlara bildiğimiz tüm doğruları anlatacağız. Biz Devlet-Millet-Ümmet-Bayrak diyoruz. Ereğli ilçe başkanı olarak ‘Ben küstüm oynamıyorum’, ‘Ben eski ülkücüyüm’ Ülkücünün eskisi olmaz. Dava hepimizin davası. Onun için burada bir güç birliği oluşması lazım. Bu davaya bugüne kadar gönül vermiş ne kadar kardeşimiz varsa MHP’ye gelsinler, MHP çatısı altında yürüsünler. Bu dava bizim ortak davamızdır,” dedi.

ORMANLI’DA NE OLACAK?

Ormanlı’da MHP’li belediye başkanının AK Parti’ye geçişi üzerine bir soruyu değerlendiren Demirtürk şöyle dedi:

“Gidene niye gittin demeyiz, gelene neden geldin demeyiz. Davalar satılamaz. Hizmet için diyorlar, hani o kadar sürede Ormanlı’ya ne yaptın? Ormanlı ile ilgili arkadaşlar kendi yollarını çizmiş. Etik olarak doğru bulmadığımı söylüyorum. İnsanların oyuna saygısızlık anlamında doğru bulmadığımı söylüyorum.

Milletvekilliğinde ittifak yapmadık, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaptık. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ülkücüler oy kullanacaksa, AK partili arkadaşlarımızdan da MHP ilçe başkanı olarak MHP adaylarına oy vermelerini de bekliyoruz. Ormanlı 30 köyü içine alan bir bölge, buralara daha fazla hükümetlerin ya da yetkililerin yatırım yapması gerektiğini söylüyoruz. Ormanlı orman bölgesi olduğundan buraya bir sunta fabrikası kurulduğunu düşünüyorum. Düğün salonu da hizmet adına güzel ama iktidar partisinin beldelere, köylere çok büyük katkı sağladığını düşünmüyorum. Bizden ayrılan arkadaş düğün salonu yaptım diyor, peki insanların göç etmesini önleyebildin mi? Köylünün bahçesinde mahsulünün, tavuğunun olmadığını bu insanlar görmüyor mu. Biz kimsenin kişiliğiyle ilgili olumsuz düşüncemiz yok. Kim bir çivi çakarsa Allah razı olsun diyoruz. Çakmıyorsa onu da eleştiriyoruz.”

Demirtürk, şu anda milletvekili seçimine odaklandıklarını, yerel seçimleri daha sonra değerlendireceklerini söyledi.

BELEDİYE SEÇİMLERİ…

Ereğli’de hastane ve terminalin merkezden alınıp şehir dışına verilmesinin merkeze zarar verdiğini savunan Demirtürk şöyle konuştu:

“Şimdi katlı otoparkın da gitmesi kente zarar verecek. Eski hastanenin yerine üniversite kurulup kurulmayacağı belli değil. Bunu netleştirmek gerek. Zonguldak ilinden ayrılan Bartınv e Karabük var. Bartın’da öğrenci sayısı Zonguldak’ta fazla. Karabük’te 110 bin nüfusa karşılık 60 bin öğrenci var. Neden Zonguldak’ta MHP’li bir belediye olmasın, neden Ereğli’de MHP’li bir belediye olmasın. Bizim iktidarımızda, şu andaki mevcut yöneticilerden daha iyi yöneteceğimizi ilan ediyoruz. Bartın ve Karabük’e baksınlar. Belediye ve meclisi, parti yönetimiyle belediye uyumlu çalışmalı. MHP’li belediyede ben tüm siyasi partilerle istişare yapmak isterim. Sivil toplum kuruluşlarıyla istişare yaparım. Bunun böyle olması gerektiğini düşünüyorum. Ereğli Menfaatlerinde birlikte yürümemiz gerekiyor.”

İYİ PARTİ MESELESİ…

Bazı MHP’lilerin ayrılarak İyi Parti’ye katılmasını değerlendiren Demirtürk şunları kaydetti:

“Bizden ayrılan arkadaşlara niye gittiniz diyecek değilim, yolları açık olsun. Özünde çok eski ülkücü olanlar gitmedi. Sonradan MHP’ye gelenler gitti. 10 kişi gittiyse, 3 tanesinin tabandan gelen ülkücü olduğunu, diğerlerinin dışarıdan gelerek MHP’de görev yaptığını söyleyebilirim. Ben İYİ Parti’nin Zonguldak’ta başarılı olacağına inanmıyorum. Ben o arkadaşların ülkücülerin üç hilalin altından başka yere oy atacağına inanmıyorum. Sandığa gittiğinde o arkadaşlarımızın da üç hilale oy vereceğine inanıyorum.

Bir başka parti hakkında yorum yapmam doğru değil. Fakat MHP’den gidenlerin büyük oranda yönetimlerinde olmadığını söyleyebilirim. Seçimlerde MHP ve İyi parti arasında bir sürtüşme beklemiyorum. Bize uygunsuz bir şey söylemedikleri sürece biz onlara ne söyleyelim? Sahada onlarla bir sorun yaşamayız. Yaşanmasını da doğru bulmayız.”

Geçmişte dışarıdan geldi diye MHP’ye oy vermeyenlerin, bu dönem MHP teşkilatından gelen bir adaya oy vereceğini belirten Demirtürk, “Neden bu kez bir değil iki olmasın diyoruz. Onbir adayımız da çok değerli. Belki başka adaylar da çıkar onlar da bizim için değerli olur. Bize teveccüh gösteren arkadaşlara kapıyı sonuna kadar açık tutarız” ifadelerini kullandı.

“NEDEN BİR OLMASIN, NEDEN İKİ OLMASIN”

MHP olarak kimin ne yaptığından değil, kendilerinin ne yapacağını anlatacaklarını ifade eden İlçe Başkanı şunları söyledi:

“Bu seçimde sahaya inip herkese proje anlatmak kolay değil. İnsanlar oruç tutuyor, gidip anlatıyorsunuz, insanlar rahatsız oluyor. Bu süreçte sosyal medyayı kullanıp, birebir ilişkiyle MHP projelerini anlatmak gerekiyor. Kastamonu’yu yüz oyla kaybettik. İki dönem Karabük, iki dönem Bartın belediye başkanlığı var. Bugün MHP neden olmasın? MHP’ye kapıyı ardına dek açmak gerekiyor. Ereğli’de insanları yatırıma teşvik etmek gerekiyor.

On iki aylık ilçe başkanıyım. Ereğli ile ilgili birçok meseleyi gündeme taşıdık. Söyledik. Ankara’ya gittik. Ereğli meselesinde MHP’ye ne düşerse bedenimizi, kafamızı koymaya hazırız. Ama Ereğli’de, Zonguldak’ta birlik beraberlikten yanayım. Bu benim adamım, şu senin adamın noktasından çıkmak gerekiyor. Bu memleketin her tarafı ayrı bir değer. Bayrak tek. Bizim için milletin çıkarı önemli. Bunu iyi anlatabilirsek neden bir olmasın, iki olmasın? Diğer partiler kendi menfaatlerini düşünüyor, bu yüzden olumsuz şeyler oluyor. Yol yapmış, Zonguldak’ta göç var bu nasıl durdurulabilir, tersaneler nasıl çalışır hale getirilebilir. Turizmde istenilen noktaya gelemedik. Bu anlamda birlikte yürümek zorunluluğumuz var.”

ADAYLIĞINI DEĞİŞİM RADYO’DA AÇIKLADI

Öte yandan Milletvekili Genel Seçimleri dolayısıyla görevinden istifa eden Vergi Dairesi Süpervizörlerinden Fatih Uçar adaylığını ilk kez “Kara Tren” programında açıkladı.

Uçar, programın giriş bölümünde yaptığı konuşmada, 3 Mayıs 1983’te Ereğli’de doğduğunu söyledi. Tüm ailesinin büyüklerinin Gülüç’te yaşadığını, evli ve 2 çocuk babası olduğunu belirten Uçar, Konya Selçuk Üniversitesi Kamu Yönetimi Mezunu olduğunu ifade etti. 2018 yılında Bartın Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladığını belirten Uçar, “Kamu kurumlarında kullanılan yazılımlarının yerlileştirilmesi ve tek ağa bağlanması amacıyla bir proje hazırladım, bu proje üniversite tarafından uygun bulundu. ” dedi.

Neden aday olduğunun sorulması üzerine Uçar şunları söyledi:

“Kesinlikle herhangi bir makam mevki gözetmem söz konusu değil. 9 yıllık memuriyetimde dairemdeki pozisyonumu değiştirmeye yönelik herhangi bir talebim olmadı. Bundan sonra da yok. Ben bu bölgenin bir evladı olarak, bölgenin abisi, Ereğli’nin abisi deniyor. Böyle bir abiye ihtiyaç yok. Halktan gördüğüm talepler itibarıyla. Ereğli’nin ve Zonguldak’ın kendine abilik yapacak siyasetçilerin değil, bu bölgenin evladı olacak, kardeşi olacak siyasilere ihtiyacı var. Biz de uygun görülürse bu bölgeye evlat olmak amacıyla, hizmet yolunda ilerleyeceğiz.

Uçar, “Düşünce yapısı itibarıyla AK Parti’ye bir yakınlığımız vardı. Memuriyet nedeniyle sözünü etmiyorduk. Nasip olursa bir iki gün içinde AK Parti’den adaylığımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

Uçar zorlu aday adayları arsından nasıl sıyrılacağı sorusuna ise “Matematikte her zaman farklı olasılıklar mevcuttur. Matematikte bilinmeyenlerden birini dikkate almazsanız sonuca ulaşamazsınız” cevabını verdi.

Yorumlar