“Kudüs Filistin’in Başkentidir!.."

16 Mayıs 2018 Çarşamba 10:41

“Kudüs Filistin’in Başkentidir!.."

“Kudüs Filistin’in Başkentidir!.."

Ereğli Ümmet Platformu (İHH, ÖzgürDer, FedaDer, Ensar Vakfı ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki göstermek, amacıyla meydanlara inerek protesto etti.

 Ereğli Ümmet Platformu üyeleri tarafından Devrim Bulvarında organize edilen program, Devrim Bulvarı'nda ilçedeki çeşitli sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Ereğli Ümmet Platformu tarafından gerçekleştirildi.

Siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaşın katıldığı protesto eyleminin açılış konuşmasını Kenan Ersoy yaparken, Kur'an-ı Kerim tilavetini de Ersin Uçar yaptı. Alanda konuşan platform sözcüsü Mustafa Köseoğlu, Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu vurguladı.

Platform Sözcüsü Mustafa Köseoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;

“Filistinli kardeşlerimizin düzenlediği Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne destek vermek, 15 Mayıs 1948 İsrail’in kuruluşu olan ve Büyük Felaket olarak adlandırılan Nakba’nın 70. yıldönümünü protesto etmek için bütün kardeşlerimizle meydanlardayız.

70 yıldan beri Siyonist İsrail, Filistin’de, Mescid-i Aksa etrafında, yaşlı, genç, kadın, çocuk demeden katliamlarına devam ediyor. Sözde İsrail devleti ve askerleri, kirli postallarıyla Mescid-i Aksa’da terör estirip, ibadet eden insanlara gaz bombalarıyla, plastik ve gerçek mermilerle saldırarak, Kur’an-ı Kerim'leri yerlere atıp üstlerine basarak, zulmüne hız kesmeden devam etmektedir. Filistin’e, Gazze’ye uygulanan abluka ve ambargo her geçen gün ağırlaşmaktadır. 70 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları ve malları gasp edilen Filistinliler, İsrail zulmü altında direnmeye, emanete sahip çıkmaya devam ediyorlar.”

EREĞLİ’DEN AKSA’YA, DİRENİŞE BİN SELAM…

“Filistinliler; genci ve yaşlısıyla, kadını ve çocuğuyla, son bir aydır, Büyük Dönüş Yürüyüşü adı altında eylemler gerçekleştiriyor. İşgalci İsrail güçleri ise ateş açıp masum insanları, çocukları ve yaşanan olayları dünyaya aktarmak isteyen basın mensuplarını şehit ediyor. Olayların başlangıcından bugüne kadar, İsrail askerlerinin müdahalesi ve kurşunlarıyla dün şehid edilen 58 kardeşimiz ile birlikte toplam 106 kişi şehit edildi, 10 binin üzerinde kişi de yaralandı.

Filistin ve ilk kıblemiz olan Kudüs, 1948 yılından beri hukuksuz olarak varlığını sürdüren Siyonist İsrail çetesinin işgali altındadır. Siyonist İsrail rejimi, Kudüs’ü hukuksuz bir şekilde, tüm uluslararası anlaşmalara aykırı olarak başkent yapmak istemektedir. Kim hangi kararı alırsa alsın "Kudüs İslam’ındır ve Kudüs bizimdir. Kudüs sahipsiz değildir.”

İSRAİL’İN BAŞKENTİ, CEHENNEMİN DİBİ…

“Kudüs, Mekke ve Medine'den sonra, bütün Müslümanların kutsal bildiği Mescid-i Aksa’ya ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi; ilk kıblemize, Peygamber Efendimizin (SAS) İsra yürüyüşüne çıktığı, çevresi mübarek kılınan, Peygamberler mirası bu beldeye, sahip çıkma zamanıdır. Mekke ve Medine Müslümanlar için ne kadar kutsalsa, Mescid-i Aksa ve çevresi de o kadar kutsaldır. Çünkü bu belde Allah’ın ayetlerinden ve Peygamberlerden izler taşımaktadır.

İşgalci İsrail ve taşeronları, kutsallarımızı çiğniyor, değerlerimizi ayaklar altına alıyor, insanlığı katlediyor. Kutsallarımız çiğnenirken, değerlerimiz ayaklar altına alınırken, kardeşlerimiz katledilirken, hiçbir şey yapmadan yerimizde durmak, seyretmek biz Müslümanlara yakışmaz. Müslüman, zalim karşısında eğilmez, zillet içinde yaşamaktansa, izzetiyle ölmeyi tercih eder.

Filistinli kardeşlerimizin bu kutlu yürüyüşünü maddi ve manevi olarak destekliyor, Rabbimizden bu mücadeleyi başarıya ulaştırmasını niyaz ediyoruz.

Rabbimiz, yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim’de; “İnanıyorsanız galip geleceksizsiniz.” “Yeryüzüne benim salih kullarım varis olacaktır” diyebuyuruyor. Bizler, bu Kitab’a iman etmiş Müslümanlar olarak, bir gün, bu çekilen sıkıntıların ardından, zalimlerin korkulu rüyası olacağımıza, İslam’ın tüm dünyada hakim olacağına, özgür Kudüs’te, Mescid-i Aksa’da hep birlikte namaz kılacağımıza iman ediyoruz. Bu uğurda malımızla canımızla mücadele edeceğiz.

Ey Netanyahu, Ey Trump, Ey Putin, Ey Esed, Ey Sisi, ve ey zalimler şunu bilin ki, geçmişte Firavun, Nemrud, Ebrehe ve benzeri zalimler, nasıl helak olduysa, sizin de saltanatınız son bulacak, hesaba çekilecek ve cehenneme sürüleceksiniz. Diri diri toprağa gömdüğünüz, katlettiğiniz çocukların hesabını vereceksiniz. Bugün burada ve tüm Türkiye’de Kudüs dostlarıyla birlikte ABD’nin ve İsrail'in bu hukuksuz kararına ve uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak, bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi ve dünyada insanlık vicdanına sahip herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı hukuksuz adımları, işgal ve katliamlarını durdurmaya çağırıyoruz.“

Program, Hüseyin Doğru Hoca’nın duası ile sona erdi.

Yorumlar