"Ereğli adeta cazibe merkezi..."

7 Şubat 2018 Çarşamba 12:05

"Ereğli adeta cazibe merkezi..."

"Ereğli adeta cazibe merkezi..."

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, “Zonguldak ilinin ilçeleri arasında nüfusu artan tek ilçeyiz. Bu da gösteriyor ki, Ereğli bir cazibe merkezi. Gittikçe işler daha iyiye gidiyor. İnsanların bizlerden umudu kesilmiyor” dedi.

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Şubat ayı toplantılarının ilk birleşimi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal Başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Uysal, toplantı öncesi yaptığı gündem dışı konuşmada, geçtiğimiz haftalarda fırtına nedeniyle hasar gören sahil kesiminde yapılan çalışmalar konusunda bilgi verdi.

Uysal, şöyle konuştu:

“Geçenlerde bir felaket yaşadık. Sahilimizi kötü duruma sokan, denizden gelen bir afetle karşılaştık. Bu konuda ertesi günü çalışmalara başladık. Fotoğrafları, tespitleri yaptırdık. Gerekli yerlere bildirimleri yaptırdık. Biraz sonra DLH gelerek kayıkla batımetrik çalışmaları yapacak. Sadece sahil değil, mendireğe kadar çalışma yapılacak.

Biz zaten mesainin başladığı ilk günden itibaren gerek telefonla, gerekse yazılı olarak müracaatlarımızı yaptık. Çünkü biz sahilimizle, kıyı şeridimizle övünüyoruz. Bir tarafta Erdemir’imiz var, bir tarafta askeriyemiz var. O mendirekler arasında da doğal bir limanımız da var. Burası bizim için nefes alma alanı, yaşam alanı, yürüyüş alanı, insanların gönlünün ferahladığı, ruhunun rahatladığı yerler. Bu konudaki çalışmalarımızın devam ettiğini söylemek istiyoruz. En güzelini yapacağız.

Çünkü bizler olası felaketlerden kurtulmanın yollarını bulacak kadar, bunları düşünecek kadar bilgili ve donanımlı insanlarız. Bu konulardaki önlemleri önümüzdeki günlerde sizlerle tekrar paylaşacağım. Bugün DLH’dan mühendis grupları geliyor. Hatta geldiler. Bütün çalışmalar yapılıyor.”

“NÜFUSUMUZ ARTTI”

Uysal, belediye meclis üyelerine Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine dayanılarak yapılan nüfus sayımı sonuçlarına ilişkin bilgi verirken de “Nüfusumuz azalmıyor, nüfusumuz üstüne kat kat koyuyoruz. Zonguldak ilinin ilçeleri arasında nüfusu artan tek ilçeyiz. Bu da gösteriyor ki, Ereğli bir cazibe merkezi. Gittikçe işler daha iyiye gidiyor. İnsanların bizlerden umudu kesilmiyor. Bizler de gerekli çalışmaları yapıyoruz. Hiçbir zaman da bu çalışmalardan, bu azimden vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

KALKINMA BİRLİĞİNDEN AYRILMA TALEBİ

Üyelerden Halil Bozkuş, Reşat Latif ve Osman Yavuz’un katılmadığı toplantı öncesinde bir önceki birleşimde meclis kararlarının yazımında yapılan maddi hata belediye meclisi üyelerinin oybirliğiyle düzeltildi.

Ereğli Belediyesi’nin üyesi olduğu Batı Karadeniz Kalkınma Birliği’nden ayrılmasının görüşülmesine ilişkin bir gündem maddesi de   görüşülmek üzere gündeme eklendi.

Toplantıda ayrıca, 16 Yaş Türkiye Boks Şampiyonasında Türkiye Şampiyonu olan sporcu Öznur Güven ve antrenörü Celal Güven’e ödül olarak birer cumhuriyet altını verilmesi de meclis tarafından kabul edildi.

Gündemin görüşülmesine geçmeden önce, Ereğli Belediyesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nce ilçedeki yol altyapısı ve ulaştırma konularında yaptığı çalışmaları anlatan video gösterimi gerçekleştirildi.

GÜNDEM MADDELERİ

Toplantıda Ereğli Belediyesi’nce 2011 yılında kurulan Hava Kalitesi İzleme İstasyonunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilmesinin görüşülmesine ilişkin gündem maddesi oybirliğiyle Hukuk İşleri Komisyonu’na  havale edildi.

Bağlık mahallesinde bulunan 1245 metrekarelik taşınmazın Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı’na tahsisine ilişkin gündem maddesi oybirliğiyle İmar Komisyonu’na havale edildi..

Resmi kurumların imar tadilat taleplerine ait imar komisyonu raporu’na göre, Karabük Kültür Varlıkları Kurulu’nca Akarca mahallesinde bulunan tarihi bir bina ile Müftü Mahallesi’nde, eski belediye binası altında bulunan tarihi hamamın taşınmaz kültür varlığı olarak imar planına işlenmesine ilişkin İmar Komisyonu raporu oybirliğiyle kabul edildi.

Şahısların imar tadilat taleplerine ait imar komisyonu raporuna göre, Sarıkorkmaz Mahallesi’nde jeolojik olarak sakıncalı alanda bulunan parselin durumunun değiştirilmesine ilişkin talep, bu konuda DSİ görüşü alınmasının ardından başka bir toplantıda ele alınmasını  öngören ve Bağlık Mahallesi’nde bulunan bir parselin, imarda Ticaret Alanı’ndan, Ticaret ve Konut Alanı olarak değiştirilmesinin yoğunluğu arttırıcı bir etki yapacağı gerekçesiyle reddeden İmar komisyonu raporları, komisyondan geldiği haliyle oybirliğiyle kabul edildi.

Karadeniz Ereğli Belediyesi Özel Halk Otobüslerinin Çalıştırılmasına İlişkin Yönetmelik ile Kdz.Ereğli Belediyesi Servis Aracı Yönetmeliğinde madde değişikliği yapılmasına ait, bu araçların satış ve hat tahsisleri kurallarında değişiklik öngören komisyon raporu komisyondan geldiği haliyle kabul edildi.

Gündemde bulunan diğer maddelerin görüşülmesine bir sonraki gün devam edilmesi kararlaştırıldı.

Yorumlar