“Endüstri 4.0 ve Eğitime Yansımaları…”

12 Nisan 2019 Cuma 17:15

“Endüstri 4.0 ve Eğitime Yansımaları…”

“Endüstri 4.0 ve Eğitime Yansımaları…”

Karadeniz Ereğli’de, Üniversite-Sanayi İşbirliği kapsamında Ereğli Eğitim Fakültesi ile Ereğli Demir-Çelik Fabrikaları A.Ş işbirliğiyle “Endüstri 4.0 ve Eğitime Yansımaları” konulu panel düzenlendi.

Erdemir Kültür Merkezi’nde düzenlenen paneli Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy,  Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, Erdemir Yetkilileri ve çalışanları, Eğitim Fakültesi öğretim görevlileri ve öğrencileri izledi. Panelde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

ÇORUMLUOĞLU: “ZAMANI YAKALAMAMIZ GEREKİYOR”

Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu,  açılış konuşmasında üniversitenin bir yere ilim irfan getirmede öncü bir rol üstlenmesi gerektiğini belirterek Eğitim Fakültesi ve Erdemir’i panelden ötürü kutladığını söyledi.

Çorumluoğlu “Erdemir, sadece istihdam sağlayan ve üretim yapan bir tesis haricinde, yeniliklerin de öncüsü olması gerekiyor. Burada yüzlerce mühendis, üst düzey bürokrat var. Bu arkadaşlarımızın da bu vesileyle şehre bir katkısı oluyor ve üniversite-işletme işbirliğinin güzel bir örneğini de bugün burada görüyoruz” dedi.

30 yıllık idarecilik geçmişiyle özellikle genç üniversitelilere ve salondaki Fen Lisesi öğrencilerine de hitap etmek istediğini belirten Çorumluoğlu şöyle dedi:

“Ne yazık ki yıllarca biz bazı gelişmelerden uzak durduk. Bunu zaman zaman kendi içimizde, zaman zaman dışarıdaki ülkeler empoze ettiler. Biz hep uğraşacak başka işler bulduk. Bu tarihte de böyle oldu.  Ve hep kaçırdık. Dünyayı, Avrupa’yı, Amerika’yı hep arkadan takip etmek durumunda kaldık. İnşallah Endüstri 4.0’da şu anki gidişat itibarıyla gerisindeysek de çok fazla gerisinde değiliz. Çünkü bizim ülke olarak müteşebbis ve güzel bir gençliğimiz var. Biz çocuklarımızı, gençlerimizi ve halkımızı doğru yönlendirebilirsek geride kalmıyor,  tam tersine daha ileriye doğru gidiyoruz. Bu açıdan bizim zamanı yakalamamız gerekiyor. Bu toplantının buna vesile olacağını düşünüyorum.”

YAVUZ: “YENİ KUŞAK DÜNYA İLE REKABET EDEBİLİR”

Bülent Ecevit Üniversitesi Dekan Vekili Prof. Dr. Soner Yavuz, Endüstri 4.0’la birçok yeni kavramın ortaya çıktığını belirterek, “Endüstri 4.0’ın otomasyonu, veri değişimini, imalat sanayisindeki gelişimi kapsayan, nesnelerin interneti, öğrenen makineler, arttırılmış gerçeklik gibi kavramlarla iç içe geçmiş bir slogan haline geldiğini söyleyebiliriz. Dijital dönüşüm, robotlaşma gibi konular eşliğinde tartıştığımız Endüstri 4.0 konusu, büyük uluslararası güçler arasında rekabet konusu olmanın yanı sıra, insan emeğinin yerine makinelerin kullanılacağı bir teknolojinin, yine büyük sanayi grupları tarafından sahip olunacağı ve yönetileceği vurgusu üzerine inşa edilmiştir” dedi.

Dekan Vekili Yavuz, endüstri 4.0 akıllı teknolojiler içerdiğinden dolayı ülkenin bu akıllı makineleri tasarlayan ve onları kullanabilecek bir milli eğitim anlayışına geçmesinin büyük önem arz ettiğini belirterek, “Eğer bu sağlanırsa, hem mevcut işletmelere çağ atlatılarak yeni kuşak işletmeler olarak çalıştırılabilir, hem yeni kuşak sayesinde dünya ile rekabet edebilecek işletmeler yapılabilir” ifadelerini kullandı.

MİNİ KONSER RENK KATTI

Panel öncesinde Dr. Öğretim Üyesi Turgay Tunç’un piyanosu, Araştırma Görevlisi İlkay Göksel’in Kemanıyla yer aldığı mini Konser programı gerçekleştirildi Tunç ve Göksel, Franz Lehar, Jules Massenel, Sadi Işılay ve Muhsin Kurbani’den dört eser icra etti. 

Mini konserin sonunda Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Yavuz sanatçılara çiçek takdim etti, plaket ve çeşitli hediyeler sundu.

YENİ BİR DÜNYA İÇİN YENİ EĞİTİM MODELLERİ

Panele konuşmacı olarak Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr Ayhan Yılmaz, BEÜ Ereğli Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Soner Yavuz, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Sinem Dinçol Özgür, Erdemir Elektronik Otomasyon Müdürü Dr. Hakan Makas katıldı.

Panelin ilk konuşmacısı Erdemir Elektronik Otomasyon Müdürü Dr. Hakan Makas, otomasyon alanında yaşanan yeni gelişmeler, Endüstri 4.0 ile gelen yeni meslekler ve eğitim sisteminden beklentiler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Panelistler Prof. Dr Ayhan Yılmaz ve Dr. Öğretim üyesi Sinem Dinçöl Özgür de panelde yeni endüstri dönemine uyumlu eğitim sistemi modelleri konusunda dinleyicilere bilgi verdi.

Panelin ardından panelistler dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

 

Yorumlar